Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota

Rusia lëshon një breshëri raketash cruise në Arktik!

Në lojën më të fundit të luftës Rusia lëshoi një breshëri raketash cruise në Arktik nga forcat bërthamore të Vladimir Putin.

Stërvitjet ushtarake, ndër më të mëdhatë në rajon, përfshinin bombarduesit strategjikë Tu-160 dhe Tu-95MS.

Rusia tregoi muskujt vetëm pak pas incidentit me destrojerin e marinës britanike dhe stërvitjet e Natos në Detin e zi. Bombarduesit lëshuan raketa të teknologjisë së lartë e goditën me sukses shënjestrat në tokë, njoftuan forcat ajrore ruse të cituara nga shtypi britanik. Avionët u ngritën në ajër nga një fushë ajrore në rajonin e Saratovit e mbuluan një distancë prej më shumë se 4000 km.

Tu-160, i njohur dhe si “Mjelma e Bardhë”, është një bombardues bërthamor strategjik, më i rëndi i avionëve luftarakë dhe më i shpejti në përdorim sot. Ai ka hyrë në shërbim që prej vitit 1987. Tu-95 nga ana tjetër, i njohur ndryshe si “Ariu”, ka fluturuar për herë të parë në 1952. Rusia ka ndërmend ta përdorë të paktën deri në 2040-tën.

Stërvitja vjen më pak se dy javë nga incidenti madhor pranë brigjeve të Krimesë, kur Moska pretendoi se një pilot i saj lëshoi bomba paralajmëruese në rrugën e luftanijes britanike HMS Defender.