Bota

Rusia masa ndaj Londrës; sanksionon 287 ligjvënës britanikë

Moska ua ka ndaluar hyrjen në Rusi 287 anëtarëve të Parlamentit britanik dhe i ka akuzuar ata se po nxisin në Britani “histeri rusofobike”.

Për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, Britania dhe aleatët e tjerë kanë vendosur sanksione të ashpra ndaj oligarkëve dhe elitave politike ruse, përfshirë edhe ndaj presidentit rus, Vladimir Putin.

Ministria e Jashtme ruse tha se sanksionimi i ligjvënësve britanikë ishte në kundërpërgjigje të masave të ngjashme të vendosura nga Britania ndaj 386 anëtarëve të Dhomës së Ulët të Parlamentit rus më 11 mars.

“Këta persona kanë marrë pjesë në mënyrë aktive për të krijuar instrumente sanksionesh ndaj Rusisë dhe kanë kontribuar në nxitjen e histerisë rusofobike në Mbretërinë e Bashkuar”, u tha në deklaratën e Ministrisë së Jashtme të Rusisë.

Në listën e 287 personave të sanksionuar janë përfshirë edhe ish-ministra, por edhe disa persona që nuk janë më deputetë. Ndërkaq, emri i ish-ligjvënësit Dominic Grieve, është shkruar dy herë në këtë listë.

“Të gjithë këta 287 persona duhet t’i konsiderojnë këto sanksione si nder”, tha kryeministri britanik, Boris Johnson, gjatë një fjalimi në Parlamentin britanik.

Më herët, Rusia ia ka ndaluar hyrjen në shtet Borsi Johnsonit, së bashku me disa ministra të kabinetit të tij.