Rajoni

SHBA: E papranueshme dhuna ndaj autoriteteve dhe mediave në Kosovë!

Një zëdhënës i Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Prishtinë në një prononcim për Gazetën Express ka shprehur shqetësimin me mënyrën se si është kundërshtuar sot përpjekja e institucioneve të Kosovës për të vendosur rend dhe ligj në të gjithë territorin e Kosovës.

“SHBA-ja është e shqetësuar nga përgjigja që ju dha sot aksioneve për zbatimin e ligjit të Kosovës në territorin e Kosovës. E gjithë dhuna, e drejtuar qoftë ndaj autoriteteve, mediave, ose qytetarëve, është e papranueshme dhe duhet të hetohet dhe ndiqet penalisht deri në zbatimin e plotë të ligjit. Bëjmë thirrje për qetësi”, tha ai për Express.

Po kryediplomati i BE’së, Josep Borell nuk ka mbajtur të njëjtën linjë i cili është shprehur se janë të papranueshme veprimet e njëanshme që cënojnë sigurinë.

Incidentet e dhunshme në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë. Aksionet e njëanshme dhe të pakoordinuara që rrezikojnë stabilitetin janë të papranueshme. Të gjitha çështjet e hapura duhet të adresohen përmes Dialogut të lehtësuar nga BE. Ne jemi në kontakt me Beogradin dhe Prishtinën”, ka shkruar ai në një postim në “Twitter”.