Food & Drink Horoskopi Lifestyle

Shijojeni shtrirë në shezlongë, një koktej i personalizuar për çdo shenjë të zodiakut!

Përpara një kokteji të mirë askush nuk përmbahet, veçanërisht nëse mund të jetë e dobishme për të rikuperuar humorin e mirë pas një dite plot tension dhe stres. Ka kokteje për të gjitha shijet dhe për të gjitha llojet, madje edhe joalkoolike për ata që nuk pinë. Horoskopi dhe yjet na këshillojnë për një lloj kokteji të përshtatshëm për çdo shenjë të zodiakut. Le të frymëzohemi dhe të mësojmë të shijojmë jo vetëm koktejin, por edhe jetën.

Dashi

Përsa i përket koktejeve, për ju humori i mirë ka rëndësi sidomos nëse mund ta shijoni në shoqërinë e miqve. Kokteji më i mirë për mbrëmjet tuaja është padyshim Negroni, i bërë me vermut të kuq, bitters Campari dhe xhin. Pavarësisht se jeni shumë i fortë në shije dhe përmbajtje alkooli, ju mund të pini më shumë se një radhazi. Dhe pastaj është e kuqja ngjyra juaj e preferuar.

Demi

Për ju, seksi i mirë, ushqimi i mirë, vera e mirë ose një koktej i mirë janë elementë themelorë për të jetuar në paqe me veten dhe me botën që ju rrethon. Prireni të zgjidhni shije të forta, intensive dhe në të njëjtën kohë tradicionale. Kjo është arsyeja pse një koktej që mund t’ju përshatet ju është Sidecar, i cili zakonisht përgatitet me konjak, liker portokalli dhe lëng limoni.

Binjakët

Jeni një person i sofistikuar dhe kur dilni me miqtë tuaj gjithmonë kërkoni që t’ju bëjnë kokteje me përbërës që nuk gjenden kudo. Megjithatë, një nga koktejet tuaja të preferuara është ende Royal Martini, i përgatitur me një Martini roze ose të bardhë dhe i shërbyer me një fetë portokalli. Ju nuk kënaqeni me zëvendësues dhe dëshironi që të shërbehet në gota të shkëlqyera.

Gaforrja

Humori i mirë për ju lidhet gjithmonë me ëmbëlsinë dhe edhe kur bëhet fjalë për të pirë një koktej të mirë, ju prireni të preferoni shije frutash ose të ëmbla. Një nga të preferuarat tuaja është padyshim Pina colada, e bërë me rum, lëng ananasi dhe shurup kokosi, mundësisht e shërbyer brenda lëvozhgës së ananasit, e cila është shumë piktoreske dhe ju bën të ndiheni të zhytur në një atmosferë ekzotike.

Luani

Ju pëlqejnë koktejet klasike dhe një nga të preferuarat tuaja mund të jetë Manhattan, i bërë me uiski amerikan, vermut dhe angostura. Ju pëlqen gota e zbukuruar me një qershi maraschino.

Virgjëresha

Koktejet me pije alkoolike definitivisht nuk rekomandohen gjatë dietës dhe në përgjithësi, nuk janë pjesë e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Por ka raste kur edhe ju nuk mund të përmbaheni dhe më pas zgjidhni një përgatitje shumë të thjeshtë si për shembull Bellini me bazë lëngun e pjeshkës dhe prosecco. Në njëfarë mënyre, është një mënyrë e mirë për të ngrënë disa fruta edhe gjatë një aperitivi.

Peshorja

Nuk thoni kurrë jo kur ju kërkohet të pini një koktej me miqtë tuaj dhe zakonisht, zgjedhjet tuaja bien mbi ato më në modë. Një nga më të konsumuarit në botë është sigurisht Moscow Mule, e bazuar në vodka, birrë me xhenxhefil dhe lime. Ideja për ta shërbyer në një gotë bakri ju emocionon dhe për këtë arsye e pini në një mënyrë elegante dhe të rafinuar, për t’u vënë re nga të gjithë.

Akrepi

Një koktej mund të mos jetë domosdoshmërisht i mjaftueshëm për t’ju sjellë në humor të mirë, por sigurisht që mund të jetë i dobishëm për lehtësimin e tensioneve që grumbulloni gjithmonë gjatë ditës. Dhe kështu në mbrëmje mund ta gjeni veten duke pirë një mojito në shoqërinë e miqve tuaj. Ky koktej rum i bardhë, gjethe menteje dhe sheqer kafe me lëng lime, akull dhe sodë është shumë i freskët dhe ju lë me një shije të mirë në gojë.

Shigjetari

I përkisni shenjës së optimizmit dhe humorit të mirë dhe kur dikush dëshiron të dolli, jeni gjithmonë në dispozicion për të festuar suksesin tuaj ose të miqve tuaj. Ju keni shijuar shumë kokteje në udhëtimet tuaja nëpër botë, por keni tendencë të porosisni pothuajse gjithmonë Spritz, me bazë Aperol ose Campari, prosecco dhe sode. Ju nuk keni nevojë të deheni për të nxjerrë në pah gjithë gëzimin që keni.

Bricjapi

Për ju shijet klasike fitojnë gjithmonë mbi gjithçka dhe nuk ju pëlqen të eksperimentoni me shije tepër ekzotike, pikante apo orientale. Ndonjëherë një koktej i mirë është pikërisht ajo që ju nevojitet pas një dite të gjatë dhe të pafund pune. Një nga të preferuarat tuaja është padyshim vodka limon, i bërë nga vodka e butë dhe limon soda. Shija e limonit ju freskon dhe në njëfarë mënyre ju rigjeneron.

Ujori

Ju pëlqen gjithmonë të eksperimentoni me shije të reja dhe edhe kur shkoni për një koktej me miqtë, ju pëlqen të porosisni diçka që asnjëri prej tyre nuk e merr dhe që disa as nuk e dinë. Midis këtyre koktejeve mund të përfshihet Grasshopper. Është e gjelbër dhe bazohet në Crème de menthe, Crème de cacao dhe Crème fraîche dhe shërbehet në një filxhan të vogël.

Peshqit

Ideja për të pirë një koktej për të rifituar humorin ju emocionon dhe në fakt e bëni shpesh kur duhet të gëzoheni pak. Ju duhen kokteje shumëngjyrëshe, me fruta por në të njëjtën kohë jo shumë të lehta. Një nga këto është padyshim Mai Tai, me bazë rumi, kurakao portokalli, lime dhe elb.