Travel

Shtatë destinacionet që duhen vizituar në 2022!

Kthimi djathtas aty ku të tjerët kthehen majtas është më e lehtë të thuhet se sa të bëhet në epokën influencuese. Por emocioni i shfrenuar dhe vetëkënaqësia shoqëruese e hartimit të një kursi të ri, disi jashtë hartës, është i ndërlikuar për t’u mposhtur. Ne kemi gërmuar planetin për t’ju sjellë destinacionet që duhen vizituar në vitin 2022 dhe për të arritur në rrjedhën kryesore.

01.

Transilvania, Rumani

E rrethuar nga malet Karpate, kjo shtrirje marramendëse e Rumanisë ka hedhur themelet për legjenda të panumërta. Pyjet e dushkut zbehen në kullota me gjelbërim, ujqërit kërcejnë në skarpat e mjegullt dhe mes çative prej terrakote, frëngji dhe kunjat fluturojnë drejt qiellit. Ka qenë prej kohësh vendi që koha e harroi, i përjetësuar në romanin gotik të zotit Bram Stoker. Megjithatë, një ndryshim i ngadaltë dhe i qëndrueshëm i erës është duke u zhvilluar, i nxitur nga artizanët, fermerët dhe prodhuesit e verës që synojnë të sjellin luginat edenike të rajonit dhe sjelljet e ngadalta të jetesës në vëmendjen e udhëtarëve të njohur. Për një vend në rreshtin e parë të historisë në ndryshim, vendosuni në një nga bujtinat e bukura të Bethlen Estates në skajet e Krizës së përgjumur. Joshëse me simetrinë e tyre, këto streha të restauruara me kujdes janë një mësim për përmbajtje të admirueshme.

02.

Ishujt Egadi, Itali

Bukuria e papërpunuar e karakterizon këtë arkipelag italian të valëzuar mbi të gjitha. Të tre ishujt janë shumë të bukura nga maja veriperëndimore e Siçilisë, një festë për shqisat, të vogla, por jashtëzakonisht elementare dhe pothuajse të njëjta sot si një shekull më parë. Guroret dhe shpellat detare të braktisura prej kohësh i japin një cilësi të veçantë vijës bregdetare joshëse të Favignana-s. Kur era të qetësohet, të gjitha janë të qarta si xhami dhe pikërisht sipër tyre, duke u futur në gurin e shtufit, do të shihni Zu Nillu me katër dhoma gjumi. Jo më pak magjepsës janë dy ishujt Egadi më tej – Levanzo i zhveshur bukur me shkëmbinjtë e tij gëlqerorë të valëzuar dhe Marettimo, ku pisha e pjekur nga nxehtësia varet rëndë në ajër. Përveç shëtitjes me varkë dhe notit, ka pak për të bërë në këto pjesë të largëta, por kjo, natyrisht, është vetë ideja.

03.

Saint-Rémy-de-Provence, Francë

Larg vorbullës shoqërore të brishtë të Bregut të Azur, Saint-Rémy-de-Provence-i dikur i përgjumur po forcohet si një mjet i preferuar për parisienët e njohur që kërkojnë të ngadalësojnë ritmin pa dalë krejtësisht jashtë rrjetit. Një zhurmë e butë jehon nga Place Favier me gjethe dhe në rrugë. Shatërvanët gurgullojnë ndërsa kamarierët me këmishë të bardhë kalojnë pranë tavolinave me parasolucion, duke derdhur roze të zbehtë pranë pjatave me kunguj të njomë. Është e gjitha shumë e civilizuar pa u ndjerë aspak e ngurtë. Përtej mureve të shembura të qytetit të shekullit të 14-të, fusha të mbushura me luledielli shtrihen në çdo drejtim dhe këtu do të gjeni manastirin e famshëm Saint-Paul-de-Mausole, ku zoti Vincent van Gogh pikturoi “Irises” dhe “The Magic Night”. Ka edhe disa vende të zhveshura mirë për të fjetur, por zgjedhja jonë është Hôtel de Tourrel, një qëndrim absolutisht i sofistikuar me parket origjinal prej kurriz peshku nën këmbë dhe pjesë të personalizuara të mesit të shekullit në çdo hap.

04.

Phú Yên, Vietnam

Një vend me pellgje orizi, tempuj gjysmë të përfshirë nga xhungla dhe zona të mëdha ranore, bosh, por për peshkatarët e rastësishëm, provinca magjepsëse Phú Yên është si një bekim nën radar, duke devijuar hordhitë e lumtura sinonim me shtrirjet e shkelura mirë të Vietnamit. Përkuluni në nivelet e tij magjepsëse të bukurisë natyrore me vërshimet përgjatë shkëmbinjve surrealë të bazaltit që ngrihen nga shkëmbi nënujorë Da Dia dhe shkoni në Bãi San Hô, shtesa më e freskët e linjës nokaut të Zannier Hotels. Duke u derdhur nga gjethja e mbushur me vesë dhe mbi rërën e ngrohtë, këtu keni një idil tropikal në harmoni me rrethinën e tij, një pikë e shkëlqyer kërcimi për kërkime në plazh që zgjerojnë horizontin.

05.

Kaokoveld, Namibi

Kur bëhet fjalë për aventura, Namibia është pothuajse e pamundur të arrihet në krye. Një tokë e zymtë dunash dhe grabitqarësh të përshtatur me shkretëtirën, hapësirat e saj janë sa të pafalshme aq edhe të mëdha. Në Kaokoveldin e zbrazët një nga shkretëtirat e fundit të mbetura të planetit, mjafton vetëm heshtja për t’ju trokitur anash. Rrafshinat ngrihen lart në male të gdhendura nga elementët dhe të përshtatura në horizont janë njollat e vendbanimeve nomade Himba. Nga gjurmimi i rinocerontëve të zinj të rrezikuar deri tek lëvizja me zinxhir në Cessnas, luginat me anë të pjerrëta ofrojnë takime të zbehta nga ngarkesa dhe kampi i Hoanib Valley krijon një bazë të pamposhtur. Luanët e shkretëtirës bredhin peizazhet e fryra nga pluhuri dhe, ndërsa janë jashtëzakonisht të pakapshëm, udhëtimet në muzg me gjurmues mjeshtëror do të përmirësojnë shanset tuaja për të parë.

06.

Ishulli Harbour, Bahamas

Është humori i ngadaltë që vëreni së pari në këtë ishull të freskët Bahamian. Një grimcë e thjeshtë në hartë, disa milje nga Eleuthera, këtu keni një idil të lëpirë nga dielli të llojit më të mirë. Dhe megjithëse është, në pamje të parë, parajsa juaj arketipale tropikale me brigjet e saj, ujin komik blu dhe kolonën zanore të gëzuar kalipso Briland, siç njihet me dashuri për vendasit, nuk është një lloj i parë vend. Përkundrazi, është diku për të pushuar dhe për t’u liruar. Ka një ajër të gjallë që e pengon atë të hyjë në territorin e kartolinave. Gjelat që këndojnë vrapojnë, duke kapërcyer verandat pastel dhe ju do të dëshironi të merrni me qira një karrocë golfi të rrahur ose rrotat e zgjedhura të banorëve të ishullit për të lundruar nëpër rrugët me pluhur. Për sa i përket gërmimeve të ëndrrave, Bahama House merr çmimin e parë dhe ditët me ski blu kalohen më së miri duke u përplasur midis qytetit Dunmore dhe plazhit, ku do të shtriheni, me Kalik të ftohtë në akull.

07.

North Fork, Shtetet e Bashkuara

Jo shumë kohë më parë, copa e tokës që shkonte paralelisht me Hamptons-in, ishte pak tërheqëse, vëllau i panjohur i gadishullit jugor më të njohur. Shpejt përpara disa vitesh dhe North Fork i Long Island është shfaqur si një alternativë e re, freskuese jo modeste. Dyqanet e disqeve ndodhen pranë kasolleve të dashura vendase të detit, galeritë e drejtuara nga artistët janë të mbushura me qytetet e mrekullueshme buzë ujore dhe një mori kantinash me ndërhyrje të ulët kanë dalë midis kënetave dhe tokave bujqësore të rrotulluara. Një riimagjinim i zgjuar i një moteli në plazh të viteve 1950, pak larg nga Greenport, Sound View ilustron tërheqjen e qetë të North Fork me estetikën e thjeshtë, moderniste dhe kuvertën me litar të lëpirë nga spërkatjet e kripura të Long Island Sound. Nuk mund të mohohet joshja e muajve të verës me fokus të butë këtu, por është po aq joshëse në sezonin e jashtëm, kur dallgët shpërthejnë më fort dhe brigjet e rrotulluara të mjegullës mbulojnë vijën bregdetare.