Design Fashion Lifestyle

Shtëpia e fantazisë së çmendur të Dan Mitchell në Bali…

Dizajneri Dan Mitchell ka bërë një rrugë të gjatë nga Newcastle. Por është Newcastle ai që e çoi atë këtu ku është sot, duke u mbushur shpirtërisht rreth shtëpisë së tij në Bali. 36-vjeçari i veshur me veshje yoga dhe i “puthur” nga dielli thotë se:

Unë i detyrohem gjithçka Newcastle-it, me të vërtetë. Unë u rrita në një familje shumë punëtore dhe jetoja me gjyshin tim, i cili ishte i sëmurë, gjë që më detyroi të rritesha shpejt. Unë kujdesesha për të kur isha 10-vjeç, bëja pazaret e tij, merrja pensionin e ushtrisë. Nuk ishte edukimi më konvencional, por më mësoi shumë për jetën.

Pamja hyjnore e shtëpisë së Mitchell në Canggu, është e rrethuar nga gjelbërimi, një kilometër nga surfimi i jashtëzakonshëm dhe afër një qendre mini kulturore me një mori kafenesh, galerish dhe hotelesh vegane. Udhëtimi i Mitchell për të arritur këtu është nxitur nga puna e palodhur, shija e shkëlqyer dhe një instinkt i çuditshëm për atë që do të vijë më pas. Në moshën 19-vjeçare, ai ishte transferuar në Londër. Menjëherë pas kësaj, ai po udhëtonte për në Milano dhe Paris.

Ai ishte herët për t’u futur në valën e tregtisë elektronike, duke iu bashkuar sajtit pionier të veshjeve për meshkuj Oki-Ni, përpara se të krijonte dyqanin e parë të madh në Londrën lindore, LN-CC. Më pas, në vitin 2010, ai bleu një ngastër toke në Balin juglindor në Indonezinë e gruas së tij Hilda. Është sikur ai parashikoi diagramin e tendencës së stilit të jetesës nga shtëpia, jetesën jashtë rrjetit dhe qëndrueshmërisë më shumë se një dekadë më parë.

Ata filluan të ndërtonin shtëpinë e tyre në vitin 2015 dhe u transferuan këtu në 2018. Shtëpia 512 m2 është frymëzuar nga tre arkitektë: braziliani Paulo Mendes da Rocha, indoneziani Andra Matin dhe modernisti amerikan Ray Kappe, shtëpinë e të cilit, Mitchell e vizitoi një herë dhe ra në dashuri me të.

Ndërsa hyje brenda, shikoje dhomën e ndenjes dhe mund të shihje gjithashtu deri në kuzhinën e tij. I kishte të gjitha këto nivele të ndryshme që ishin të ndara, por ende të lidhura. Unë e doja atë. Kjo është ajo që doja të bëja me shtëpinë tonë.

Mitchell punoi ngushtë me studion arkitekturore ‘Patisandhika’ për të krijuar një pamje balineze për rezidencën e tij.

Muret janë vetëm xhami dhe ka shtylla strukturore. Ndërsa hyni brenda, shikoni lart dhe mund të shihni bibliotekën dhe zonën e muzikës. Unë kam një kuti të verdhë që ngjitet jashtë dhomës së ndenjes, e cila tani është studioja ime. Dhe doja të provoja të sillja natyrën brenda, kështu që pemët dhe bimët rriten kudo. Ne kemi këtë ekosistem të bukur rreth nesh.

Breshkat, zogjtë dhe nganjëherë hardhucat hyjnë për të përshëndetur dhe ndërsa flasim, Hilda, fëmijët dhe kafshët shtëpiake të familjes hyjnë dhe dalin nga shtëpia. Bimësia e gjallë ndihet si pjesë e mobiljeve dhe ngjyrat dhe raftet e ngrohta të drurit zbutin strukturën përndryshe të pakursyer. Një pemë e mbjellë në mes të dhomës ofron një zonë të butë ku Mitchell praktikon ritualet e tij të mëngjesit.

Zgjohem në 5:00 të mëngjesit, meditoj, ushtrohem dhe bëj një formë të të mësuarit dhe leximit. Është vërtet paqësore. Kjo është bërë një kohë e shenjtë kur fëmijët janë të gjithë në shtrat dhe askush tjetër nuk është pranë. Po zgjohem herët, po kaloj kohë vetëm, duke i lënë hapësirë vetes. Dhe është e bukur sepse fëmijët tani më bashkohen duke bërë joga ose meditim. Ata hyjnë në të, gjë që është e kundërta e edukimit tim, kur unë nuk e dija se çfarë ishte joga apo meditimi.

Edhe pse ata kanë qenë në këtë shtëpi për gati katër vjet, vetëm kohët e fundit Mitchell ka qenë me të vërtetë në gjendje të shijojë hapësirën. Kur u transferua në Bali, ai synonte të linte punën, të ishte i vetë-mjaftueshëm dhe të jetonte nga toka, por pothuajse menjëherë iu ofrua një punë si drejtor kreativ i ‘Desa Potato Head’, hoteli më i famshëm i ishullit.

Pas viteve të netëve të vona, mëngjeseve të hershme dhe një perspektive të re pas pandemisë, Mitchell hoqi dorë nga roli në fillim të vitit të kaluar.

Ishte e mrekullueshme, por nuk po lija hapësirë ​​për veten time. Unë thjesht isha i mbingarkuar dhe nuk kaloja shumë kohë me familjen. Pandemia më detyroi të jem në shtëpi, kështu që jam i bekuar që mund të shijoj më në fund atë që kemi krijuar.

Me kalimin e kohës ai krijoi ‘Space Available'(platformë krijuese dhe studio dizajni).

Unë isha duke kërkuar për diçka. Unë po shikoja më shumë për spiritualitetin, fillova të shkoja në meditim dhe fillova të shikoja anën më të natyrshme të gjërave. Kjo ishte kur fillova të eksploroja duke u përpjekur të jetoja më në mënyrë të qëndrueshme. Ne kemi pasur një periudhë reflektimi dhe po punojmë se si mund të përpiqemi dhe të nxisim disa ndryshime në botë. Në nivel personal, ishte koha e duhur për ta bërë këtë dhe në një nivel mjedisor, mendova se e gjithë bota është ndalur dhe në këto kohë përçarjesh, idetë e mëdha mund të rriten.

Është kjo qasje e qëndrueshme që Mitchell kishte në mendje kur filloi të ndërtonte shtëpinë. Në të njëzetat e hershme, me ambicie të larta dhe një buxhet të ulët për ndërtimin e dyqanit LN-CC në Dalston, ai u bashkua me skenografin Gary Card, i cili e ndihmoi të kuptonte se si mund të krijonte një hapësirë ​​frymëzuese duke përdorur materiale kryesisht të gjetura.

Kur erdha në Bali, qëllimi im ishte të kultivoja perime dhe të mos gjeja kurrë një punë.

Që atëherë, ai ka qenë më i vetëdijshëm për mënyrat me ndikim të ulët për të ndërtuar, por pranon se nuk është e lehtë.

Me shtëpinë, ne donim të bënim diçka që ishte shumë e qëndrueshme por për fat të keq teknologjia thjesht nuk ishte këtu në Bali në atë kohë, kështu që menduam, OK, le t’i përmbahemi materialeve minimale me beton dhe dru.

Hapësira u krijua për të inkurajuar qarkullimin e ajrit për të mohuar nevojën për ajër të kondicionuar, ka pllaka betoni për të mbrojtur dritaret nga dielli, riciklon ujin e shiut dhe përdor panele diellore për të siguruar energji.

Mitchell më në fund po arrin të kultivojë edhe ushqimin e tij, me patëllxhanë, djegës, spinaq dhe marule të gjitha që lulëzojnë në kopshtin e tij.

Kur erdha në Bali, qëllimi im ishte të rritja perime dhe të mos gjeja kurrë një punë. Sapo arrita këtu, gjeta një punë. Unë nuk përfundova duke rritur perimet, megjithëse më në fund i rrita gjatë pandemisë. M’u deshën vetëm tetë vjet. Ne po kthehemi në natyrë, po mësojmë për kulturat rigjeneruese, duke jetuar më në mënyrë të qëndrueshme. Bali është stili i jetesës që doja të jetoja.