Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Aktualitet

Shuhet në moshën 92-vjeçare aktorja e njohur Jane Powell!

Jane Powell, ylli i Hollywood-it e njohur për filmat ikonë si “Seven Brides for Seven Brothers” dhe “Royal Wedding” me Fred Astaire, ka ndërruar jetë në moshën 92-vjeçare. Powell u shua nga jeta të enjten për shkaqe natyrore në shtëpinë e saj në Wilton, Connecticut, në të cilën dikur jetonte me bashkëshortin, aktorin dhe publicistin Dickie Moore, i cili vdiq në vitin 2015. Vdekja e Powell u konfirmua për “TheWrap” nga shoqja dhe zëdhënësja e saj Susan Granger.

Powell ishte një nga yjet e fundit të mbijetuar të Epokës së Artë të Hollywood-it, dhe karriera e saj historike e çoi atë në teatër dhe televizion, madje duke luajtur nënën e Alan Thicke në serialin e suksesshëm të viteve 1980, “Growing Pains”. Powell mbahet mend me dashuri për zërin e saj soprano dhe hijeshinë e saj në disa muzikale klasike MGM dhe ajo ndau ekranin me yje të tillë si Astaire, Debbie Reynolds dhe Elizabeth Taylor.

Powell fitoi një konkurs talentesh në Los Anxhelos në vitin 1943 në emisionin radiofonik të Janet Gaynor dhe fitoi mundësinë për të bërë audicion për Louis B. Mayer dhe David O. Selznick në MGM. Ata përfundimisht nënshkruan një kontratë 7-vjeçare me të pa pasur nevojë të bëjnë prova të mëtejshme.

Personazhi që ajo luajti në filmin e saj të parë u quajt Jane Powell dhe ajo më vonë do ta merrte emrin si roli i saj skenik. Ajo shpërtheu në filma të tjerë si “Three Daring Daughters” dhe “A Date With Judy” dhe do të rekomandohej për të luajtur role në filma si “Luxury Liner” dhe “Nancy Goes to Rio”. Ajo gjithashtu ndau në mënyrë të paharrueshme ekranin dhe pistën e vallëzimit me Fred Astaire në “Royal Wedding” e vitit 1951, e drejtuar nga Stanley Donen. Më vonë në jetën e saj ajo arriti një karrierë të gjatë në teatër, duke interpretuar në prodhimet e “My Fair Lady”, “Meet Me In St. Louis” dhe “The Sound of Music” dhe ajo më në fund bëri debutimin e saj në Broadway në 1973 në shfaqje “Irene”.