Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Fashion

Si bizhuteritë u bënë një forcë udhëheqëse në modën e meshkujve…

Në vitin 1964, stilisti Hardy Amies deklaroi se bizhuteritë për meshkujt janë gjithmonë terren i rrezikshëm. Është shumë e mërzitshme të japësh këshilla se duhet të jetë e thjeshtë dhe e shtrenjtë. Këto ishin fjalë parashikuese. Pothuajse 60 vjet më vonë, bizhuteritë për meshkuj po dëshmohen të jenë çdo gjë tjetër veçse të thjeshta dhe po bëhen më aventureske çdo ditë.

Kohët e zinxhirëve kanë kaluar. Tani për tani, bizhuteritë e shkëlqyera të meshkujve përfshijnë perla, rruaza dhe një ylber gurësh të çmuar. Ato shtrihen nga gjerdanët e argjendtë, si të Connell në ‘Normal People’. Nëse je reperi Lil Uzi Vert, mund të heqësh dorë nga ambientet e zakonshme dhe në vend të kësaj të vendosësh një diamant rozë në ballë. Djem të tjerë që kanë kërkuar opsione më pak invazive si Jaden Smith, A$AP Rocky, Justin Bieber, Billy Porter dhe djemtë nga BTS, të cilët të gjithë kanë përqafuar bizhuteritë si karfica, varëse dhe vathë.

Raportimi i tendencave mbështetet në disa pika, njëra prej të cilave është të pretendosh një veshje ose aksesor të ri popullor si diçka të freskët dhe me shkëlqim, duke nënkuptuar kështu një shkallë risie të paparë më herët. Burrat kanë “përqafuar” gjëra që shkëlqejnë dhe tërheqin vëmendjen për shekuj me rradhë. Në librin e tij “Jewelry For Gentlemen”, James Sherwood vëren sesi njerëzit e pushtetit janë stolisur me ar të verdhë dhe gurë të çmuar që nga koha e të lashtëve. Faraonët egjiptianë dhe perandorët kinezë zgjodhën të gjithë thesaret sartoriale për të shfaqur pasurinë, rafinimin dhe statusin e tyre.

Muzikantë si Prince dhe Lenny Kravitz janë shembulli perfekt. I pari u mbulua me kristale dhe zinxhirë, për të mos përmendur atë varësen e famshme të simbolit të dashurisë ndërsa ky i fundit po shijonte efektet dramatike të perlave shumë kohë përpara se kolegët këngëtarë si Pharrell Williams dhe Harry Styles t’i përdornin ato.

Njerëzit e pushtetit janë stolisur me flori dhe gurë të çmuar që nga koha e të lashtëve.

Shumë nga zgjedhjet më të shquara të bizhuterive të bëra në shekullin e 20-të ndihmuan në përcaktimin e stilit të burrave që i mbanin ato në një farë mënyre të kundërt me rrymën. Hipi-t kishin rruazat e tyre dhe punkët kishin zinxhirët e tyre. Kreu i grupit Nirvana, Kurt Cobain, dikur mbante një gjerdan të lidhur me kokat e kukullave plastike. Diku tjetër, bizhuteritë sinjalizuan një marrëdhënie komplekse. Zinxhirët e trashë prej ari të Run-DMC pohonin të drejtën e tyre për të njëjtën pasuri, status dhe respekt që të gjithë njerëzit e fuqishëm kishin.

Kohët e fundit ka pasur një ndryshim në mënyrën se si ne i shohim bizhuteritë e meshkujve. Ekziston një vijë gjithnjë e më e paqartë midis asaj që konsiderohet mashkullore ose femërore. Ndërsa kufijtë e veshjeve për meshkuj dhe femra vazhdojnë të mjegullohen, bizhuteritë kanë pësuar transformimin e tyre. Tani të gjitha opsionet janë të hapura për përdoruesin, pavarësisht nëse dikush dëshiron rehati apo shkëlqim të plotë.

Ekziston edhe një element i punuar në shtëpi për bizhuteritë moderne që duket se ka dalë në pah. Ashtu si dikush mund të gjurmojë tendencat si lara-lara në një interes të shkaktuar nga pandemia po ashtu, mund të ketë një dëshirë për thjeshtësi. Këta janë byzylykë të dizajnuar për t’u dukur si të bëra vetë, si byzylykët e miqësisë që kemi ndarë kur ishim fëmijë. Ato janë ngushëlluese, të kujtojnë eksperimentimin e adoleshentëve dhe nostalgjinë e viteve 1990. Ashtu si perla gjithnjë e njohur, ato kanë një butësi që i shton një notë delikatesë një veshjeje.

Gjithashtu po shfaqen shumë stilistë të rinj inovativë të bizhuterive. VADA me bazë në Austin, Teksas, specializohet në unaza dhe varëse të bukura të bëra nga metale të çmuara të ricikluara, ndërsa dizajni sensual i Fernando Jorge është në kontrast me estetikën e punuar të byzylykëve, unazave dhe varëseve të Messika “Move”, të cilat përmbajnë gurë të çmuar. Dizajne të tilla flasin për statusin e modës si një vend kolazhi dhe kontrasti, epoka të ndryshme, stile, ngjyra dhe pika referimi të lidhura së bashku për të krijuar diçka të re. Bizhuteritë si SHAY dhe Bleue Burnham luajnë me gurë të çmuar.

Ndërsa kufijtë e veshjeve për meshkuj dhe femra vazhdojnë të mjegullohen, bizhuteritë kanë pësuar transformimin e tyre.

Kur Michael Wilson Hardy u ankua për këshillat standarde të dhëna për bizhuteritë e meshkujve, ai po kritikonte në mënyrë implicite një botë veshjesh që vinte me kategori dhe presione të caktuara. Një nga zhvillimet më freskuese të viteve të fundit është largimi nga shikimi i modës si një libër rregullash me një grup ndryshimesh të gjërave që duhen bërë dhe jo në diçka shumë më fluide.

Bizhuteritë janë një gjë intime. Ne e shohim atë si prekjen përfundimtare të një vështrimi. Ne e mbushim atë me kuptim sentimental. Mënyra se si burrat mund të veshin bizhuteri sot është ndoshta një reflektim i maskulinitetit në tërësi gjithnjë e më i shtrirë.