Bota

Si mbahen të ushqyer dhe të lumtur shkencëtarët në një nga vendet më të largëta në Tokës?!

Asnjë vend në Tokë nuk është më i ftohtë se Antarktida Lindore. Për shkak të lartësisë së saj më të lartë, as Antarktida Perëndimore nuk mund të prekë temperaturat e saj armiqësore. “Princesha Elisabeth”, një stacion polar kërkimor në rajonin e Queen Maud Land, përballet me shpejtësi të erës deri në 155 mph (249 kph) dhe temperatura deri në -50 °C. Një prirje për ushqim komod është e kuptueshme një aftësi e nevojshme për çdo kuzhinier që punon në këtë mjedis.

Kur ka një grup shkencëtarësh rreth 3,100 milje nga qyteti më i afërt dhe të paktën 9,900 milje nga shtëpia, ka kuptim që djathi i nxehtë shkon shumë. Sikur pjesa tjetër e detyrave të shefit të kuzhinës Thomas Duconseille të ishin kaq të drejtpërdrejta, gatimi në këto kushte vjen me sfida unike. “Princesha Elisabeth” është ankoruar në kreshtën pranë Utsteinen Nunatak, një mal i njohur si “guri i jashtëm”, në vargun malor Sør Rondane. Jashtë dritares së zyrës së Duconseille shtrihen male të akullta graniti dhe ultësira të bardha të ndritshme, të mbushura me njësi akomodimi në terren, kontejnerë laboratori dhe turbina me erë që mbijnë nga bora.

Si francez, buka e mirë është po aq mënyrë jetese në postin e tij në Antarktidë, po aq sa është në shtëpi në Normandi ose në Alpe, ku ai kalon pjesën më të mirë të vitit duke u ushqyer me një grup tjetër eksploruesish në Mont Blanc. Për vështirësitë e jetesës, ai shprehet:

Ne e përgatisim bukën tonë dhe e gatuajmë këtu. Buka e freskët është e rëndësishme. Më pëlqen të bëj briosh për mëngjes me çokollatë brenda. Gjatë muajve të verës, ne nuk kemi nevojë të përdorim ngrohje brenda stacionit, sepse i gjithë rrezatimi nga dielli dhe prania jonë brenda stacionit, mjafton për të mbajtur një temperaturë të brendshme prej 20-21°C. Aktualisht kemi diell gjatë gjithë ditës pasi jemi më poshtë se Rrethi Arktik. Për fat të mirë, është ky mal në jug të nesh, kështu që dielli shkon pas tij dhe ne kemi pak hije për disa orë dhe pastaj dielli lind përsëri. Por ajo kurrë nuk shkon poshtë horizontit.

Stacioni zakonisht sheh nga 20 deri në 30 anëtarë të ekuipazhit menjëherë, por me kalimin e viteve objektet janë zgjeruar për të mbështetur 45 deri në 50 persona. Anëtarët e ekuipazhit alternojnë duke ndihmuar Duconseille-n në kuzhinë duke shtruar tryezën, duke larë enët ose duke qëruar sasi të mëdha patatesh. Ushqimi është një përpjekje në grup dhe variojnë nga më të ndryshmet, duke përfshirë supa, mish, pica, sallata dhe ëmbëlsira. Për raste të veçanta, si Krishtlindjet dhe Vitin e Ri, shefi i kuzhinës përgatit pjata, duke përfshirë gjelin e detit me mbushje.

Ka gjithmonë një opsion vegjetarian ose vegan, kështu që të gjithë kanë një shumëllojshmëri për të zgjedhur. Si konsumator, mund të them se është si të jesh në një restorant. Është e mrekullueshme, është një darkë e plotë.