Fashion Health & Beauty Lifestyle

Si të dukeni mahnitëse e veshur me një fustan pa rripa…

Fustanet dekolte, këtë sezon feste janë në qendër të vëmendjes. Ja çfarë duhet të bëni për t’u dukur bukur e veshur me një fustan pa rripa:

1.Fuqizoni përgatitjen tuaj

Dermatologu me bazë në LA, Dr.Harold Lancer thotë: “Kam paciente që kanë shpenzuar 100,000 dollarë për fytyrën e tyre, por kanë veshur një fustan mbrëmjeje ku struktura e lëkurës në shpatulla, krahë dhe duar nuk përputhej.  Për ta korrigjuar këtë, ekspertët fillojnë përgatitjet e klientëve të tyre në tapetin e kuq me një mjet bukurie që rrit rezultatet e një rutine të mirë për kujdesin e lëkurës. Wëndrueshmëria është thelbësore kur bëhet fjalë për forcimin e lëkurës (veçanërisht në krahë), dhe pajisja tonifikuese NuFace NuBody jep mikrorryma pa dhimbje për të ndihmuar në tonifikimin dhe konturimin.

Përdoreni atë para ngjarjes pasi të keni aplikuar një serum me acid hialuronik ose Aloe të Dr.Barbara Sturm Vera Gel, për t’ju dhënë një shkëlqim post-spa që do të zgjasë gjatë gjithë mbrëmjes. Konsideroni ta çiftoni edhe me një pajisje LED; ndërsa efektet e rritjes së kolagjenit janë kumulative, ky kombinim do të zvogëlojë skuqjen dhe inflamacionin dhe do të rregullojë lëkurën në vetëm një seancë.

2.Cilësia e synuar, jo ngjyra

Kur vjen puna për të krijuar një pamje të qetë midis fytyrës dhe pjesës së sipërme të trupit, një strukturë e përshtatshme e lëkurës është thelbësore. “Trajtimi i teksturës dhe tonit do të rrisë cilësinë e lëkurës”, thotë Dr. Lancer. Në të vërtetë, qelizat e vdekura të lëkurës largohen shumë më ngadalë kështu që një eksfolim i plotë i të gjithëve është thelbësor filloni duke lustruar lëkurën në dush me një scrub përpara se ta pastroni.

Mbani mend, lëkura në dekolte është më e hollë dhe ka më pak elasticitet, kështu që nëse jeni të prirur ndaj ndjeshmërisë, provoni në vend të kësaj një eksfoliant kimik të butë, si peeling-et Alpha Beta të Trajtimit eksfoliues të Trupit të Dr.Dennis Gross Skincare. Mos e nënvlerësoni gjithashtu efektin e hidratimit të duhur në strukturën e lëkurës: “Humbja e lagështisë me shumë shtresa plak lëkurën”, thotë Dr. Lancer. Për ta kundërshtuar këtë, aplikoni një përzierje ushqyese të përbërësve të pasur me lëndë ushqyese të shoqëruar me përbërës të fuqishëm kundër plakjes në lëkurën e lagur.

Lancer’s The Body Nourish, për shembull, përmban acid glikolik, i cili jep një efekt të menjëhershëm, por gjithashtu zbut linjat e holla dhe eliminon çdo ngërç, gjë që është veçanërisht e mirë për duart, krahët dhe shpatullat. “Aplikojeni atë në anët dhe pjesën e pasme të qafës, pasi këto zona shpesh neglizhohen”, shton Dr. Lancer. Ne e duam gjithashtu serumin e trupit të Nécessaire, një trajtim me acid hialuronik për trupin tuaj me një teksturë të ngjashme me xhel që përthithet shpejt. Përdoreni atë nën një hidratues për të zbutur lëkurën në pak minuta.

3.Shtoni një shkëlqim delikat

Pak shkëlqim shtesë në lëkurën e zhveshur mund të ketë efektin më transformues. Duhet të jeni strategjik, ndaj zgjidhni një vaj të lehtë që jep një shkëlqim natyral dhe jo ngjyrë të dukshme. Ju mund të përzieni disa pika të vajit të trupit Mutha me acid hialuronik për një shkëlqim perfekt, ose provoni Balsam-in e La Mer The Renewal Body Oil për të shtuar një shkëlqim të menjëhershëm në majat e shpatullave dhe përgjatë kockave të klavikulës, i cili ndihmon në riparimin dhe ushqejnë lëkurën në të njëjtën kohë. Nëse ju pëlqen pak më shumë ngjyra, përzieni 111Skin’s Rose Gold Radiance Booster në locionin tuaj ose xhel HA në vend të kësaj, ai jep një shkëlqim natyral.

4.Trajtoni ënjtjen

Fryrja nuk është vetëm një shqetësim për pjesën e poshtme të trupit, kështu që kaloni disa minuta duke e larë trupin e thatë nga lart poshtë çdo ditë përpara se të bëni dush. “Ai zhbllokon poret në procesin e eksfolimit, ndihmon në detoksifikimin e lëkurës tuaj duke rritur qarkullimin e gjakut dhe do të kullojë nyjet limfatike nën krahët tuaj”, thotë terapistja e bukurisë me qendër në Londër, Sana Kirse. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, Kirse sugjeron përdorimin e një mjeti gua sha prej guri për drenazhimin limfatik: “Duke përdorur goditje të gjata, masazhoni nga bërryli drejt sqetullave”.

Nëse keni kohë, ajo sugjeron gjithashtu të bëni një trajtim limfatik një herë në javë në prag të çdo ngjarjeje për rezultate më të mira. Terapia e endosferës, për shembull, përdor mikro-dridhjet kompresive për të synuar drejtpërdrejt nyjet limfatike për rezultate dramatike të de-fryrjes. Ne e duam gjithashtu pajisjen e masazhit me rrotullim Skinesis Bodylift të Sarah Chapman, e cila është e mrekullueshme. E përdorni në pjesën e pasme të krahëve, duke e rrotulluar nga bërryli në sqetull.