Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Lifestyle

Si të jeni të suksessshëm në pothuajse çdo situatë…

Bota moderne është me aq shumë probleme sa mund t’i “ngjeshni të tëra në një valixhe”. Me këtë udhëzues të dobishëm, ne zbulojmë disa dilema të përditshme dhe ju shpjegojmë se si t’i trajtoni ato me qetësi dhe efikasitet, në mënyrë që të vazhdoni jetën tuaj të qetë dhe me sukses…

1. Bëni një gjumë të mirë gjatë natës

Stresi, alkooli, televizori janë shkaktarët për një gjumë të dobët gjatë natës. Një studim i Universitetit të ‘Ball State’ zbuloi se 35% e të rriturve flenë më pak se ç’duhet. Ngrihuni nga shtrati! “Zgjatja e shtyllës kurrizore, krahëve, shpatullave dhe më pas këmbëve do të zgjidhë çdo tension dhe do të ndiheni rehat në shtrat”,- thotë Catherine Quinn. Ende po luftoni për të mbyllur sytë? Lexoni një libër (por mos lexoni nga smartphone juaj) në një dhomë me ndriçim të butë ndërsa hani një banane, e cila ushqen një hormon të quajtur triptofan që nxit gjumin në trup.

2. Porosit verë nga një somelier

Duhen vite praktikë për të porositur nga lista e verërave, ndaj bëni miq me somelierin. “Ata janë çelësi për të marrë shishen e duhur nga bodrumi”, thotë Dan Keeling, bashkëthemelues i restoranteve ‘Noble Rot’ në Londër. “Angazhojini ata, tregojuni se sa shumë dëshironi të shpenzoni dhe ata mund t’ju gjejnë një verë të jashtëzakonshme që nuk e dinit kurrë se ekzistonte”. Gjëja tjetër që duhet mbajtur parasysh është se këtu nuk ka lëvizje të gabuara. Përshembull, është mirë të porosisni verën e dytë, por nëse keni dyshime, pyesni shokun tuaj, pra somelierin.

3. Ushtrohuni në kohë të kufizuar

“Mospasja e kohës është arsyeja numër një që njerëzit japin për të mos u ushtruar,”-thotë Joe Warner, trajner fitnesi. “Por në vetëm 15 minuta ju mund të ekzekutoni ushtrimet e duhura për të djegur kalori dhe për të prodhuar një shpërthim endorfine të mirë.” Warner sugjeron këto lëvizje, në çdo mënyrë, por duke pushuar vetëm pas ushtrimit të gjashtë: squat (12 përsëritje), ngritje e këmbës së majtë përpara (6), këmbën e djathtë përpara (6), kërcime me squat (12), dhe kërcim në vend (6 përsëritje).

4. Tregojuni fëmijëve se qeni ka ngordhur

Është e vështirë të kesh sukses duke folur me fëmijët për vdekjen, por mundesh nëse mendon me kujdes. “Fëmijët nën moshën 4-vjeç nuk e kuptojnë vdekjen”, thotë psikologia klinikeLinda Blair. “Për ta, vdekja nuk është e përhershme. Është e vështirë për t’u kuptuar. Pra, së pari, a keni vërtet nevojë t’u tregoni atyre? Informacioni vullnetar që ju duket i mërzitshëm do ta çojë fëmijën të mendojë se ka bërë diçka të gabuar. Nëse ata pyesin për mungesën e Fidos ose gjyshes, përdorni atë që i përshtatet më së miri strukturës tuaj familjare. “Mund të thuash: ‘Fido nuk do të jetë më me ne, sepse kur gjërat plaken ose sëmuren largohen’, sugjeron Blair. “Ose mund të thuash: “Gjyshja ka shkuar në parajsë”, nëse je i kënaqur me këtë.” Shmangni eufemizmat si “ka shkuar për të fjetur”. Kjo thjesht e bën fëmijën të ketë frikë edhe nga gjumi.

5. Bëjeni jetën tuaj më të gjelbër

Ju nuk mund të jetoni një jetë krejtësisht të qëndrueshme, por lehtësisht mund të arrini një sukses duke jetuar më gjelbër. Jen Gale, autore e “The Sustainable(ish) Living Guide” thotë se: “Është një nga ato gjëra që ne e shtyjmë sepse, le ta pranojmë, është shumë e mërzitshme, por është shumë më e lehtë nga sa mund të mendojmë dhe mund t’ju kursejë para. Libri i Paul Greenberg, “The Climate Diet”, është gjithashtu një burim i vlefshëm për këshilla për një jetë më të shëndetshme.

6. Shpëtoni darkën kur shkon keq

Jaume Biarnés, shefi i kuzhinës në ‘Yondu Culinary Studio’ në New York thotë: “E keni gatuar shumë orizin? E shtrijmë në një tepsi dhe e lemë të ftohet. Skuqini disa perime, shtoni disa erëza dhe shtoni orizin. Mos e përzieni shumë. Lëreni të marrë ngjyrë kafe të artë. Kjo funksionon mirë edhe me makaronat. E keni bërë një zierje apo supë shumë të kripur? Biarnés, një ish-drejtor i kuzhinës në ‘Alícia Food & Science Lab’ dhe kuzhinier në ‘El Bulli’, ka një zgjidhje të sigurt. “Shtoni një patate dhe pak ujë. Kjo do të thithë kripën shtesë dhe do t’i lërë mysafirët tuaj më të kënaqur. Disa perime të freskëta të copëtuara e të spërkatura sipër do të gjallërojnë çdo pjatë si nga ana e shijes ashtu edhe nga ana vizuale.

7. Menaxhoni flokët e holluar

Flisni me parukierin tuaj për të parë se çfarë mund të bëjnë. “Do të dëshironi t’i dëgjoni duke ju thënë se gjithçka ka të bëjë me formën,”-thotë Julia Despot-Olofsson, themeluese dhe drejtore kreative në sallonin ‘Blade Hairclubbing’ në Soho, Londër. “Thuajuni atyre se e doni flokun sa më të butë dhe natyral. Kjo e bën prerjen më të plotë dhe e mban për më gjatë. Pasi t’i keni larë flokët me një shampo dhe balsam (jo më shumë se dy herë në javë), përdorni një produkt me kripë deti, por vetëm pasi të jetë tharë. “Çdo produkt që vendosni në flokë të lagur do të duket si një xhel, duke i ngjitur flokët së bashku dhe duke arritur efektin e kundërt”-thotë Despot-Olofsson.

8. Vishuni për llojin e trupit tuaj

Ka shumë gjëra për t’u marrë parasysh kur visheni sipas llojit të trupit tuaj, nga gjatësia e trupit e deri te stili i veshjes që ju pëlqen të vishni. “Këshilla më themelore në veshjen për llojin e trupit tuaj është që ju duhet të ndiheni rehat”, thotë drejtori i stilit të MR PORTER, Olie Arnold. “Nëse vishni diçka dhe ju duket shumë kufizuese ose ju mbyt, nëse nuk e keni zgjedhur atë pamje me qëllim, nuk ka gjasa që të keni besimin për ta hequr atë. Vetëbesimi është një nga faktorët kryesorë për të vendosur se çfarë të vishni. Kur të ndihesh mirë, do të dukesh mirë.”

9. Qëndroni të matur në ngjarjet sociale

“Çelësi për të qëndruar i matur në ngjarjet sociale është planifikimi,”-thotë Lesley Miller, bashkëautore e ‘Alcohol Reconsidered: Education For Moderation’. “Së pari, mos ji i pari atje. Sa më vonë, aq më pak kohë keni për t’u bërë presion të tjerëve. Keni gjithashtu justifikimin tuaj se pse nuk po pini. Kjo mund të jetë çdo gjë, por është veçanërisht efektive nëse njerëzit nuk mund të debatojnë me ju. Thuajini se po merrni ilaçe ose duhet të jeni zgjuar në mëngjes për të përgatitur diçka urgjente për punë. Përdorni pije joalkoolike si mbështetje”,-thotë Miller. “Merrni një tjetër që nuk pi me vete nëse mundeni, por nëse jo, mbani mend se është vetëm pija e parë që po i thoni vërtet jo dhe është e lehtë pas kësaj.”

10. Blini atletet më të mira të vrapimit

“Zgjidhni një palë atlete të përshatshme për aktivitetin dhe terrenin ku stërviteni më shumë,” thotë Marthe Solberg, specialiste teknike në markën zvicerane të performancës ‘On’. Mendoni edhe distancën. “A është vetëm 5 mijë km, mbi 20 km, apo diku në mes? Për distanca më të gjata, shikoni për atlete më komode.” Komoditeti është thelbësor në parandalimin e lëndimeve të lidhura me vrapimin. Synoni të vishni këpucë që ndihen sa më natyrale dhe kur bëhet fjalë për madhësinë, matni hapësirën e gishtit të madh dhe pjesës së përparme të këpucës për të shmangur thonjtë e zinj të gishtit. Dëshironi t’i bëni të gjitha këto nga shtëpia? “Ka shumë mjete të ndryshme për t’ju ndihmuar të zgjidhni këpucët perfekte të vrapimit pa vizituar dyqane”-thotë Solberg. ‘On’ ka zgjidhjen perfekte për t’ju ndihmuar të gjeni këpucët më të mira për ju dhe ofron një garanci 30-ditore të provës në shtëpi.

11. Ndarja me dikë

Pranojeni se nuk do të ketë kurrë një mënyrë për ta quajtur atë ditë fantastike veçanërisht kur ish-i juaj ka investuar shumë më tepër në marrëdhënie sesa ju. Zgjidhni një vend neutral, jo një vend kryesisht publik. “Jini të sinqertë për mënyrën se si ndiheni,”-thotë Maria Sullivan, eksperte e takimeve dhe nënkryetare e ‘dating.com’. “Thuaju atyre se nuk dëshiron ta vazhdosh më tej marrëdhënien.” Shmangni çdo paqartësi dhe mos krijoni shpresa të rreme për një pajtim në të ardhmen. Nëse kjo ndodh, atëherë shkëlqyeshëm, por tani për tani jini të vendosur pa qenë i ashpër. “Të shpjegosh se nuk je gati për një lidhje është gjithmonë një mënyrë e mirë për t’i dhënë fund gjërave.”

12. Kërkoni falje kur nuk dëshironi

Politikanët janë të trajnuar që të shmangin shprehjen e faljes kudo që të jetë e mundur. Na vjen keq është një pranim përgjegjësie. Mund të mos jeni ende në rrugën e fushatës, por në vendin e punës, fjalori juaj duhet të përfshijë opsionin “faleminderit për mirëkuptimin”. “Kur humbisni një afat, mos thoni, ‘Më falni që nuk e keni marrë ende këtë’, por ‘Faleminderit për durimin tuaj. Do ta keni sa më shpejt”, thotë psikologia Audrey Tang. “Në vend që të kërkoni falje, thoni, ‘Faleminderit që theksuat këtë çështje. Çfarë tjetër ia vlen të dihet këtu?” Ju e vendosni theksin menjëherë te rezolucioni, duke ecur përpara, duke sjellë rezultatin e dëshiruar që është më i miri për të gjithë. Tani u takon atyre që të kontribuojnë në zgjidhjen e çështjes, ndërkohë që fjala ‘më fal’ do të kthehet në vend të dytë.”

13. Flini jashtë duke parë yjet

Një studim neuroshkencor nga Instituti ‘Max Planck’ ka gjetur prova se kalimi i kohës jashtë i sjell përfitime pozitive trurit, edhe nëse është për një kohë të shkurtër. “Kërkoni mbulesë dhe në mënyrë ideale hidheni në një zonë të sheshtë me një sipërfaqe të butë. Shmangni dyshemetë ku uji mund të grumbullohet. Mos harroni se temperatura do të bjerë brenda natës dhe një kapele mund të jetë izoluesi juaj më i mirë i nxehtësisë së trupit. Asnjëherë mos e nënvlerësoni vlerën e një jastëku”.

14. Takoni prindërit e partnerit të ri

Bëjini pyetje të hapura vjehrrit tuaj të ardhshëm. “Kurioziteti është një element kyç i zhvillimit dhe edukimit të çdo marrëdhënieje, me këdo qoftë ajo dhe realiteti është se ne të gjithëve na pëlqen të ndihemi të dëgjuar”, thotë Kate Moyle, eksperte e seksit. “Duke bërë pyetje të hapura dhe duke i lejuar ata të flasin dhe duke u kushtuar vëmendjen tuaj të plotë, ju po tregoni se jeni të interesuar.” Kërkoni të gjeni gjuhën e përbashkët. Pyetni partnerin tuaj për pushimet më të mira familjare që ka bërë, ose për disa kujtime të fëmijërisë”.