Lifestyle

Si të ndaloni që një foto ‘e keqe’ të shtypë vetëvlerësimin tuaj?

Historia e një gruaje angleze:

Kam organizuar një darkë disa muaj më parë. Vesha një fustan të ri, u grimova, madje aplikova ed Ndërsa një moment përpara se të ndihesha i gëzuar dhe i sigurt, papritmas u mbusha me siklet dhe dyshim në vetvete.he vetë-rrezitje dhe mendova se dukesha shumë bukur. Derisa, pjesërisht gjatë asaj që deri atëherë ishte një mbrëmje përrallore me miqtë e vjetër, dikush bëri një foto dhe e postoi atë. Zemra më ra në tokë kur e pashë foton: Gjithçka që mund të shihja ishte qëndrimi im i keq, flokët e mi të elektrizuar, këmbët e mia të shkurtra.

Unë e di nga bisedat me miqtë dhe mbi 20,000 komentet për këtë TikTok se nuk jam e vetmja që ndihem e trishtuar nga një foto jo e këndshme. Këto ditë pothuajse të gjithë kanë një aparat fotografik në xhep dhe platforma për ndarjen e fotografive dhe si rezultat, shumë prej nesh bombardohen nga imazhet e vetes.

Megjithatë, ka mënyra për të zbutur goditjen e vetëvlerësimit dhe për të parandaluar që një pamje e keqe e vetëvlerësuar të prishë disponimin tuaj. Ja pse fotot që ju i konsideroni të papëlqyeshme mund të jenë kaq të vështira për t’u trajtuar dhe çfarë mund të bëni për t’i bërë ato, me shpresë, më shumë një bezdi të shkurtër sesa një obsesion dërrmues shpirtëror.

Media sociale, e cila është lidhur me një rritje të BDD mund të jetë pjesërisht fajtore, pasi mund të vendosë pritshmëri jorealiste se si duhet të duken trupat dhe fytyrat. Filtrat, rregullimi i fytyrës, influencuesit me foto të nivelit profesional, të ndriçuara në mënyrë perfekte që kapin jetën e tyre “të përditshme” e gjithë kjo mund të na kushtëzojë të presim pothuajse përsosmërinë dhe ta bëjë vërtet të vështirë shikimin objektiv të një fotoje të pa redaktuar të vetes.

Si të ndiheni ende mirë (ose të paktën në rregull) kur një fotoja ka dalë keq

Pranoni mendimet tuaja negative dhe më pas përpiquni të shpërqendroni veten.

Nadia Craddock, PhD, një studiuese e aplikuar e imazhit të trupit në Qendrën për Kërkimin e Pamjes thotë për SELF:

Mund të kesh një mendim negativ, ta vëresh dhe më pas të vazhdosh. Për shembull, unë mund të mendoj, Wow, lëkura ime duket kaq e keqe në atë foto dhe ta vëzhgoj atë mendim pa zbatuar kuptimin, pa bashkangjitur emocione apo gjykim.

Praktikoni mirënjohjen për trupin tuaj dhe aftësitë e tij.

Mund të tingëllojë si një këshillë e ëmbël për dashurinë ndaj vetvetes, por fokusimi në funksionin e trupit tuaj, jo vetëm në formën e tij, mund t’ju ndihmojë ta gjykoni atë më pak ashpër. Dr. Craddock sugjeron:

Mendoni për atë që trupi juaj ju lejon të bëni. Kjo mund të jetë e dukshme edhe në foto, si nëse jeni duke bërë një lloj aktiviteti, si ngasja e një biçiklete, duke luajtur një instrument ose duke kërcyer.

Ose ndoshta trupi juaj ju ka lejuar të ecni në mëngjesin e ditëlindjes së mikut tuaj më të mirë, ose të përqafoni vëllanë ose motrën tuaj që nuk e keni parë që para pandemisë.

Mos harroni se askush nuk kujdeset aq shumë dhe kjo është një gjë e mirë.

Kur një foto ju bën të fiksoheni për mënyrën se si dukeni para të tjerëve, mund të jetë e dobishme të mbani mend atë truizëm të famshëm që i atribuohet shpesh shkrimtarit Olin Miller:

Ju ndoshta nuk do të shqetësoheni për atë që njerëzit mendojnë për ju nëse mund ta dini se sa rrallë ata e bëjnë.

Seegmiller shton:

Është e rëndësishme të kihet parasysh se në shumicën e rasteve, këto foto as nuk do të shikohen më shumë se disa herë ose për disa sekonda, nëse ato madje shikohen fare. Të tjerët nuk janë aq të interesuar për pamjen tonë sa ne, dhe as nuk e kritikojnë pamjen tonë aq ashpër sa ne kritikojmë veten tonë.