Love & Sex

Si të rindizni pasionin e humbur në çift në faza të ndryshme të marrëdhënies tuaj?!

Kërkimet në Google nga beqarët janë rritur 90 për qind vetëm gjatë muajit të kaluar tregojnë të dhënat e fundit. Shumë prej tyre po zgjedhin të shmangin stresin e lidhjeve me aplikacionet e takimeve si Tinder, ndërsa disa çifte duan të vënë romancën përpara zhurmës. Pavarësisht nëse jeni beqar apo çift, këtu janë disa këshilla për të provuar një eksperiencë ndryshe që do t’ju vlejë gjatë jetës tuaj me partnerin/en.

Çiftet në të 20-at

Çiftet në të njëzetat bëjnë seks mesatarisht tre herë në javë, sipas statistikave të fundit të YouGov. Nëse eksperimentoni me beqarinë, këto janë shumë orë për t’u mbushur, kështu që ju mund t’i përdorni ato për të zbuluar se çfarë dëshironi me të vërtetë në shtrat. Kur jeni i ri, lidhjet e rastësishme mund të mbytin zhvillimin tuaj seksual. Askush nuk eksperimenton në një qëndrim për një natë. Risia e një partneri të ri është e mjaftueshme për ta bërë çdo pozicion të duket niveli tjetër.

Ndaloni seksin për një muaj dhe shfrytëzojeni atë kohë për të ëndërruar për fantazi të ndryshme vetëm dhe me partnerin tuaj pa presion të performancës. Lexoni trillime erotike në një sërë zhanresh për të parë se çfarë ju ndez. Merrni me radhë për t’i treguar njëri-tjetrit se si ju pëlqen të prekeni. Shikoni filma seksi së bashku dhe flisni se cilat skena ju emocionuan dhe pse. Eksperimentoni me lodra të ndryshme dhe blini të brendshme që ju bëjnë të ndiheni seksi për veten tuaj.

Çiftet në të 30-at

Kjo është një periudhë e ngarkuar për shumicën e çifteve. Foshnjat, lëvizja e shtëpisë, karriera, miqtë dhe seksi mund të shërbejë si një mënyrë e shpejtë për t’u rilidhur, në vend që të përpiqeni të gjeni kohë ose energji për një bisedë të thellë. Për një muaj, fokusohuni në zbulimin e ndjenjave tuaja pa zbuluar të brendshmet. Këshilltari i martesave, Gary Chapman thotë se secili prej nesh ka një mënyrë të ndryshme për të dhënë dhe marrë dashuri.

Vetëm njëri prej tyre është prekjen fizike. Të tjerat janë fjalët e afirmimit, veprat e shërbimit, dhuratat dhe koha cilësore. Zbuloni gjuhën tuaj të dashurisë duke vënë re se çfarë ju bën të ndiheni të dashuruar. A ndodh që ju ndiheni të dashuruar kur partneri juaj ju blen një dhuratë, kur ngroh makinën tuaj, kur ju komplimenton, apo kur ju nxjerr diku për tu argëtuar? Mësoni preferencat tuaja dhe të partnerit tuaj dhe në këtë mënyrë do të jeni më të lidhur me njëri-tjetrin.

Çiftet në të 40-at

Seksi është më pak i shpeshtë për çiftet e kësaj moshe, me rreth një herë në javë, sipas studimit në YouGov. Ju mund të mendoni se kaq është mjaftueshëm. Por ekspertët këshillojnë të ndaloni plotësisht seksin për një muaj, ose të provoni një rregull për dy javë pushim. Pse? Për ta bërë sërish intriguese. Është e vështirë të mbash gjallë misterin kur keni një banjë të përbashkët. Dopamina është kimikati kryesor i eksitimit në trurin tuaj dhe jetik për dëshirën seksuale. Hiqeni seksin nga rutina juaj për pak kohë dhe së shpejti do të keni përsëri dëshirë seksuale për partnerin tuaj.

Sipas “The Seven Day Love Prescription” nga ekspertët e martesës Drs John dhe Julie Gottman, një darkë romantike në javë është çelësi për një marrëdhënie të lumtur. Filloni duke imagjinuar se jeni në një takim para se të filloni të bëni seks. Vishni rroba që tregojnë trupin tuaj. Takohuni në vendin e ngjarjes dhe vazhdojeni bisedën në mënyrë të përgjithshme dhe duke flirtuar. Njihuni sërish me njëri-tjetrin dhe vazhdoni të prekeni gradualisht. Kur të ktheheni në shtëpi, thoni natën e mirë dhe puthuni.