Fashion Lifestyle

Si të veshim ngjyrën e bardhë këtë verë dhe të dukemi plot stil!

Kur bëhet fjalë për rrobat, e bardha supozohet të jetë një ngjyrë neutrale. Bluzat, të brendshmet ose çorapet në ngjyrë të bardhë ose në një nuancë të përafërt mund të jenë aq të thjeshta sa dhe elegante. E megjithatë, një veshje e bardhë mund të krijojë shumë energji të personazhit kryesor. Sidomos kur vishen së bashku me pjesët e tjera të bardha.

Psikologia e modës zonja Shakaila Forbes-Bell thotë se, në një nivel të nënndërgjegjeshëm, ne e lidhim pa ndryshim ngjyrën – ose mungesën e saj – me konceptin e një propozimi të pastër. “Pra, kur e veshim, ne mishërojmë tipare që lidhen me pastërtinë, thjeshtësinë dhe paqen, duke na bërë më të zhytur në mendime se si e mbajmë veten”, thotë ajo. “Një studim i vitit 2016 zbuloi se njerëzit që mbanin rroba të bardha e konsideronin veten si qytetarë më moralë dhe më të drejtë sesa ata që mbanin të zeza. Kjo sigurisht varet nga vendi ku jeni në botë. Në Kinë, e bardha lidhet me funeralet, të cilat mund të japin më shumë “trishtim” sesa “personazh kryesor”.

Në Perëndim, e bardha është gjithashtu e lidhur zakonisht me verën, me rregulla se kur duhet ta vishni. Dhe, sigurisht, ndihmon në muajt më të nxehtë që rrezet e diellit thjesht të largohen prej tij. Por mësoni se si ta futni të bardhën në veshjet tuaja të përditshme dhe mund të jetë efektive gjatë gjithë vitit.

Megjithatë, a keni menduar se si e bardha mund të ndikojë në pamjen tuaj? “Njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm se çfarë i bën perceptimit të trupit”, thotë Forbes-Bell. “Ndryshe nga e zeza, e cila thith dritën dhe e bën trupin të duket më i vogël, e bardha e reflekton atë dhe si rezultat e bën trupin të duket më i madh. Pra, është e rëndësishme të mendoni se si po balanconi përmasat tuaja.”

1. Mbajeni veshjen të thjeshtë

Një T-shirt e bardhë është padyshim vendi më i mirë për të filluar kur bëhet fjalë për veshjen e kësaj ngjyrës. Në fund të fundit, është veshja që shumica prej nesh e kemi në dispozicion. Është thelbësore që më shpesh të kombinohet me xhinse blu. Por, e kombinuar me një palë pantallona të bardha, në vend të kësaj do t’i ofrojë një ‘look’ të ngritur. Tepër praktike në vapën e verës, kjo pjesë bazë dyfishohet si luks i qetë. Në të vërtetë, supozimi është se ata që veshin të bardhë ose kanë para ose nuk kanë fëmijë (ose ndoshta të dyja).

2. Kostumi nuk duhet të jetë shumë serioz

Në të kundërt, e bardha është gjithashtu një mënyrë efektive për të thjeshtuar një kostum. Dhe aty ku rrobaqepësia mund të ketë një reputacion të ngurtë dhe formal, e bardha mund t’i ofrojë asaj një freski natyrale. Sigurisht, ndryshimi i një këmishe për një bluzë është një tjetër thyerje me konventën. Pasi të jeni kujdesur për veshjen kryesore, kthejeni vëmendjen te aksesorët tuaj. Këpucët, çantat dhe syzet e diellit me tone më të pasura shtojnë stilin ndaj një kostumi të bardhë. Është gjithashtu sfondi ideal për shkëlqimin e bizhuterive.

3. E bardha për punë

Duket kundërintuitive duke qenë se e bardha shfaq papastërtinë si asnjë ngjyrë tjetër, por një nga mënyrat më të lehta për ta sjellë atë në orbitën tuaj është në formën e veshjeve të punës. Veshjet utilitare vlerësohen për estetikën e saj funksionale, kështu që ky ton i zhveshur ju lejon vërtet të vlerësoni një xhaketë të përditshme ose xhinse, me detaje të zellshme si xhepat që shkëlqejnë.

4. Kombinimi me nuanca të tjera

Është një teknikë stilimi që mbështetet në një pjesë të sipërme dhe të poshtme që përputhen me një pikë ndryshimi vizuale në mes. Pra, pantallonat e bardha mund të jenë një veshje me ndikim të lartë, por një mënyrë tjetër për të ndërtuar stilin tuaj është me shtresa me ngjyra të çelura.

5. Një këmishë e bardhë është më e gjithanshme nga sa e kishit menduar

Çdo burrë duhet të ketë të paktën një këmishë të bardhë cilësore, mundësisht për punë. Megjithatë, në këto ditë të kodeve të veshjes më të lirshme në zyrë, ka të ngjarë të mos vishet aq shumë sa dikur. Epo, ky zotëri është këtu për të sugjeruar që, ndoshta, duhet. Jo e veshur me kravatë, por e stiluar pa mundim. Si një shtresë shtesë në kulmin e verës, është një rregullim i duhur. Ju as nuk keni nevojë ta hekurosni atë, gjë që mund të jetë me leverdi.