Bota

Situatë optimiste, Ukraina hap dy korridore tokësore për të eksportuar grurë!

Ukraina ka krijuar dy korridore tokësore përmes Polonisë dhe Rumanisë për të eksportuar grurë dhe për të shmangur një krizë globale ushqimore, tha zëvendësministri i Jashtëm i Kievit, Dmytro Senik.

Ministri, i cituar nga Guardian, përsëriti se siguria globale e ushqimit është në rrezik sepse pushtimi rus i Ukrainës ka ndaluar eksportet e grurit ukrainas nga Deti i Zi.

Ukraina – tha ai – është gjithashtu në bisedime me shtetet baltike të shtojë një korridor të tretë për eksportin e ushqimeve, shtoi Senik.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka mbajtur fjalimin e tij të mbrëmjes. Si zakonisht, ai falënderoi aleatë të ndryshëm dhe dha një përditësim për disa pjesë të vendit.

Ai iu përgjigj raporteve se pasaportat ruse po u jepeshin banorëve të Khersonit, një pjesë e Ukrainës që ka qenë e pushtuar nga Rusia që në ditët e para të luftës.

“Lajmet për shpërndarjen e pasaportave ruse në Kherson dhe shpërndarjen e pasaportave në Melitopol u përhapën në mënyrë aktive në territoret e pushtuara dhe në Rusi dhe pashë se kush në këtë lajm u shfaq si banorë Kherson dhe Melitopol që gjoja duan pasaporta ruse, pak bashkëpunëtorë dhe njerëz nga rrethi i tyre. Epo, nuk dukej si një radhë për të marrë një pasaportë, por një përpjekje për të marrë një biletë për të ikur. Shumë demonstrative’, tha ai.

“Trupat ukrainase po çlirojnë gradualisht territorin e rajonit Kherson. Sot fshati Tavriis’ke është shtuar në listën e vendbanimeve të kthyera të shtetit tonë. Ka sukses të sigurt edhe në rajonin e Zaporizhzhia”, tha Zelensky.

Por ai tha se “betejat e ashpra në rrugë” vazhdojnë në qytetin e Severodonetsk.

“Unë jam krenar për të gjithë mbrojtësit tanë që arritën të ndalojnë avancimin e këtyre njerëzve armiqësor, këtyre pushtuesve për shumë javë tashmë dhe ta mbajnë të fortë mbrojtjen tonë. A ju kujtohet se si Rusia shpresonte të pushtonte të gjithë Donbasin në fillim të majit? Tashmë është dita e 108-të e luftës, tashmë është qershori. Donbasi po vazhdon. Humbjet e pësuara nga pushtuesit, përfshirë në këtë zonë, janë jashtëzakonisht të rëndësishme. Në total, ushtria ruse sot ka rreth 32 mijë shpirtra të vdekur. Për çfarë? Çfarë ju dha, Rusia?”, mbyll fjalën e tij presidenti ukrainas.