Bota

Sondazhet tregojnë se konservatorët britanikë të Rishi Sunakut do t’i humbasin zgjedhjet!

Ditët e para të punës së kryeministrit britanik Rishi Sunak kanë forcuar besimin në Partinë e tij Konservatore, por shumica ende besojnë se kjo parti do të humbasë zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme, sipas një sondazhi. Sondazhi i Ipsos zbuloi se 34% e njerëzve kishin besim në planin ekonomik afatgjatë të Sunak, dyfishi i numrit që vetë ish-kryeministrja Liz Truss mendonte.

Rreth 38% e personave të intervistuar theksuan gjithashtu se prisnin që Sunak të bënte një punë të mirë si kryeministër, ndërsa më shumë se 36% që mendonin të njëjtën gjë për liderin laburist të opozitës, Keir Starmer, vlerësimet e të cilit ranë pas dorëheqjes së Truss. Publiku tani është më pak armiqësor ndaj planeve konservatore të biznesit sesa ishte nën drejtimin e Liz Truss dhe ka pak për të zgjedhur midis Sunakut dhe Starmerit se kush, sipas publikut, do të ishte një kryeministër më i mirë.

Më shumë se gjysma e të intervistuarve thanë se nuk ishin të sigurt nëse konservatorët kishin një plan të mirë ekonomik afatgjatë ose se ata mund t’i siguronin vendit udhëheqje të fortë e të qëndrueshme. Ndërkohë, shifrat në rritje po shtojnë presionin ndaj qeverisë britanike të kryeministrit Rishi Sunak, pasi Partia Konservatore në pushtet e ka bërë trajtimin e çështjes së emigracionit si prioritetin e saj kryesor. Po ashtu, kjo çështje është bërë shkak për rritjen e tensioneve me Francën, nga ku nis Kanali Anglez. Londra e Parisi po bëjnë përpjekje për të gjetur zgjidhje.

Për këtë qëllim, mëngjesin e sotëm nënshkruan një marrëveshje me vlerë prej 72.2 milion eurosh, me synim forcimin e kontrolleve policore.
Në Paris, ministri francez i Punëve të Brendshme, Gerald Darmanin, priti homologen britanike, Suella Braverman, për firmosjen e akordit më të zgjeruar. Në një deklaratë pas takimit, Braverman theksoi:

Eshtë në interesin e qeverive të Mbretërisë së Bashkuar e të Francës që të punojnë së bashku për të zgjidhur këtë problem kompleks.

Në një protestë të dy ditëve më parë, shqiptarë të mbledhur në qendër të Londrës i kërkuan kryeministrit Sunak, shkarkimin e Braverman-it, e cila ditë më parë, e cilësoi “pushtim” fluksin e emigrantëve që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar. Organizata e Kombeve të Bashkuara reagoi me shqetësim, duke thënë se të tilla komente janë “të tmerrshme”.