Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Aktualitet

“Squid Game” shton interesin për mësimin e gjuhës koreane!

Squid Game është bërë seria më e popullarizuar i Netflix ndonjëherë, duke tërhequr 111 milionë shikues që nga debutimi  më pak se katër javë më parë, tha shërbimi i transmetimit të martën.

Seriali, në të cilin konkurrentët luajnë lojëra për fëmijë me pasoja vdekjeprurëse në një përpjekje për të fituar miliona dollarë, është bërë një sensacion mbarëbotëror për shërbimin e transmetimit.

Aktualisht qëndron në vendin e parë në 10 listat kryesore të Netflix në 94 vende të botës. Minyoung Kim, nënkryetar i Netflix për Korenë, Azinë Juglindore, Australinë dhe Zelandën e Re tha se seriali, “ka arritur përtej ëndrrave tona më të çmendura. Kur filluam të investonim në seri dhe filma koreanë në 2015, e dinim që donim të bënim histori të klasit botëror për fansat kryesorë të përmbajtjes K në Azi dhe botë,” tha Kim.

‘Squid Game’ i dha Netflix më shumë besim se strategjia jonë globale po shkon drejt drejtimit të duhur,” shtoi Kim. Suksesi i Squid Game përforcon ndikimin gjithnjë e më të madh të Koresë së Jugut në kulturën globale, pas suksesit të grupit K-pop BTS dhe filmit Parasite, fitues të çmimit Oscar.

Një tjetër aspekt pozitiv është se interesimi për të mësuar gjuhën koreane është rritur që nga fillimi i serisë së suksesshme.

Sipas aplikacionit të mësimit të gjuhës Duolingo Inc (DUOL.O), seria me nëntë pjesë, në të cilin konkurrentët luajnë lojëra vdekjeprurëse të fëmijërisë në një përpjekje për të fituar 38.19 milion dollarë, kishte nxitur, si studentët fillestarë ashtu edhe ata ekzistues, që të mësonin gjohën koreane.

Ky aplikacion raportoi një rritje prej 76 përqind në përdoruesit e rinj që regjistroheshin për të mësuar gjuhën koreane në Britani dhe 40 përqind në Shtetet e Bashkuara gjatë dy javëve pas premierës së shfaqjes.

Ka rreth 77 milionë folës koreanë në të gjithë botën, sipas Fondacionit Kore për Shkëmbimin Kulturor Ndërkombëtar.