Celebrities Magazine Showbiz

Sukses pas suksesi, Rihanna pritet të performojë në Oscars 2023!

Ju lutemi, mos e ndaloni muzikën për Rihanna-n, ajo nuk ka mbaruar ende. Pas performancës së saj rekorde në pjesën e parë të Super Bowl 2023, Rihanna do të performojë “Lift Me Up” nga “Black Panther: Wakanda Forever” të Marvelit gjatë transmetimit televiziv të Oscars më 12 mars, njoftoi Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit këtë të enjte.

“Lift Me Up” u shkrua nga Rihanna, Tems, Ludwig Göransson dhe regjisori i filmit Ryan Coogler. Balada është nominuar për këngën më të mirë origjinale në Oscars të këtij viti, duke shënuar nominimin e parë të Rihannës për çmimin Oscar. “Hold My Hand” nga Lady Gaga dhe BloodPop, shkruar për “Top Gun: Maverick”, është gjithashtu i nominuar në kategorinë e këngës më të mirë origjinale. Filma të tjerë me këngë të nominuara janë “Tell It like a Woman”, “RRR” dhe “Everything Everywhere All at Once”.

Tashmë ka qenë një vit i madh për Rihanna-n. Pas vitesh spekulimesh, romanca e Rihanna-s dhe A$AP Rocky-t u konfirmua në maj 2021 kur reperi i tha revistës GQ se Rihanna është dashuria e jetës së tij. A$AP Rocky dhe Rihanna mirëpritën një djalë në maj 2022 dhe konfirmuan fundjavën e kaluar se po presin përsëri menjëherë pas performancës së pjesës së parë të shfaqjes së Super Bowl të Rihanna-s 2023. Shfaqja e pjesës së parë ishte performanca e parë live e këngëtares në shtatë vjet.

“Wakanda Forever” është nominuar për pesë Oscars këtë sezon dhe bëri histori me yllin e tij Angela Bassett që fitoi nominimin e parë të aktrimit për një film të Marvel. Bassett fitoi një nominim të mëparshëm për aktrim për portretizimin e Tina Turner në filmin biografik të Turner të vitit 1993 “What’s Love Got To Do With It?” Çmimet Oscar do të transmetohen drejtpërdrejt në ABC nga Teatri Dolby në Hollywood të dielën më 12 mars në orën 20:00.