Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota Sociale

Të dhënat e “frikshme” që flasin për ndryshimet aspak të zakonta klimatike në botë!

Siçilia ditën e djeshme regjistroi temperaturën më të lartë të regjistuar ndonjëherë në Evropë, ndërsa u rrit në një mesatare prej 48 gradë Celsius, ndërsa ajri i nxehtë nga Saharaja vazhdoi të përfshijë pjesë të mëdha të rajonit të Mesdheut. Shërbimi i Informacionit Agrimeteorologjik i rajonit (SIAS) tha se një rekord prej 48.8 gradë u regjistrua në qytetin e Sirakuzës, i cili shtrihet në bregdetin juglindor të ishullit, pasi një anticiklon, i quajtur ‘Lucifer’, përfshiu të gjithë vendin.

Temperatura e mëparshme më e lartë e regjistruar ndonjëherë në kontinentin evropian ishte 47.7 gradë në Athinë në vitin 1977. Temperatura në Siçili ende nuk është konfirmuar në mënyrë zyrtare nga Organizata Botërore Meteorologjike (WMO). Nivelet e larta të mërkurit erdhën kur një anticiklon – i quajtur ‘Lucifer’, u ngrit nga Afrika dhe vazhdoi të shkonte në veri në drejtim të Italisë, duke rritur frikën për jetën nga zjarret e rrezikshme në të gjithë vendin. Ndërsa ‘Lucifer’ vazhdoi të përfshihej në të gjithë vendin, kryetari i bashkisë së Sirakuzës, Francesco Italia, tha për gazetën italiane “La Repubblica” se vala e nxehtësisë e Siçilisë është shqetësuese. Ai tha:

Ne jemi të shkatërruar nga zjarret dhe ekosistemi ynë, një nga më të pasurit dhe më të çmuarit në Evropë, është në rrezik. Ne jemi në një situatë emergjente të plotë. 

Ndërkohë Ministria Italiane e Shëndetësisë lëshoi alarmin ‘e kuq’ për nxehtësi ekstreme në disa rajone, pasi pjesë të mëdha të rajonit të Mesdheut vazhdojnë të luftojnë me motin ekstrem. Kjo vjen pasi një raport i OKB -së të hënën paralajmëroi se bota tashmë po përjeton efektet e ndryshimeve klimatike dhe se ato do të përkeqësohen me shpejtësi. Kjo vjen pasi zjarrfikësit në Itali thanë se ata ishin përfshirë në më shumë se 3,000 operacione të shuarjes së zjarreve në Siçili dhe Kalabri në 12 orët e fundit ndërsa nivelet e mërkurit vazhduan të rriteshin dhe të sillnin ndryshime të rënda në presionin atmosferik.

Javën e kaluar shërbimi zjarrfikës i Italisë po luftonte me flakët në qytetin jugor të Gravina në Pulia dhe San Giacomo, Schiavoni, më tej në veri, pas  Siçilisë dhe Pescaras në fundjavë. Paralajmërimet shkuan gjithashtu në Francën jugore, ku parashikuesit paralajmëruan për një “rrezik shumë të lartë” të zjarreve për shkak të kombinimit të motit të nxehtë dhe me erë.

Ditën e djeshme, shërbimi meteorologjik në Spanjë regjistroi një temperaturë prej 46.7 gradë Celsius në Costa Del Sol dhe tha se nivelet e mërkurit gjithashtu mund të tejkalojnë 44 gradë në zona të tjera. Autoritetet greke paralajmëruan publikun që të shmangë udhëtimet e panevojshme pasi temperaturat u rritën në 45 gradë në disa rajone.

Ndërsa temperaturat në të gjithë Evropën vazhdojnë të rriten, parashikuesi kryesor në “Severe Weather EU”, Marko Korosec, tha se një valë më e lartë nxehtësie pritet të zhvillohet për Spanjën dhe Portugalinë gjatë kësaj jave. Ai tha:

Deri në fundjavë, mesatarja e nxehtësisë pritet të rritet edhe në gadishullin Iberik. Duke nisur nga e premtja, vala e nxehtësisë rritet ndjeshëm pasi masa ajrore shumë më e ngrohtë shkon më larg në veri dhe perëndim përgjatë gadishullit Iberik.

Kryeministri i Portugalisë António Costa paralajmëroi se moti i nxehtë do të rrisë rrezikun e zjarreve, të cilat në vitin 2017 vranë më shumë se 100 njerëz në vend. Costa u bëri thirrje njerëzve që të kenë kujdes të veçantë mes motit përvëlues dhe rrezikut nga zjarri, duke shtuar se shumë zjarre fillojnë me ‘sjellje të pakujdesshme’. Ai tha gjithashtu se imazhet e tmerrshme nga Greqia dhe Turqia ditët e fundit kishin sjellë kujtime të katastrofës së vitit 2017.

Ne nuk duam ta shohim atë skenar këtu përsëri.

Ndërkohë shërbimi meteorologjik në Spanjë, AEMET, tha se temperaturat maksimale dhe minimale do të arrijnë nivele shumë mbi normalen për këtë kohë të vitit. Duke bërë një paralajmërim për nxehtësinë, një zëdhënës i shërbimit meteorologjik të Spanjës AEMET tha:

Spanja dhe Ishujt Balearikë po përballen me një valë të mundshme të nxehtësisë. Kjo mund të çojë në efekte negative në shëndetin e njerëzve dhe në një rrezik të konsiderueshëm të zjarreve në pyje.

Ndërsa kulmet e temperaturës nuk janë të padëgjuara në Spanjë dhe Portugali gjatë muajve të verës, shkencëtarët thonë se ka pak dyshime se ndryshimi i klimës nga djegia e qymyrit, naftës dhe gazit natyror po nxit ngjarje ekstreme, të tilla si valët e nxehtësisë, thatësira, zjarre, përmbytje dhe stuhi. Studiuesit shprehen se fatkeqësi të tilla pritet të ndodhin më shpesh në planetin tonë që sa vjen e ngrohet më shumë.

Raporti i OKB -së, i cili u quajt “kod i kuq për njerëzimin”, tha se Toka ka të ngjarë të ngrohet me 1.5 gradë Celsius brenda 20 viteve të ardhshme – një dekadë më herët nga sa pritej më parë – dhe valët e nxehtësisë, përmbytjet dhe thatësira do të bëhen më të shpeshta dhe intensive. Shkencëtarët kishin pritur që temperaturat të rriteshin me 1.5 gradë C mbi nivelet midis 2030 dhe 2052, por tani besojnë se kjo do të ndodhë midis këtij viti dhe 2040.

Që nga viti 1970, temperaturat globale të sipërfaqes janë rritur më shpejt se në çdo periudhë tjetër 50-vjeçare gjatë 2,000 viteve të fundit, ndërsa pesë vitet e fundit kanë qenë më të nxehtat e regjistruara që nga viti 1850. Megjithatë, disa ekspertë thonë se ka ende shpresë se zvogëlimet në emetimet e gazrave serë mund të stabilizojnë rritjen e temperaturave.