Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Politikë

Të enjten Kuvendi në seancë plenare, pavarësisht vendimit të ekspertëve

Të enjten, Kuvendi mblidhet në seancë plenare, pavarësisht vendimit të Komitetit Teknik të Ekspertëve anti-covid që ka ndaluar grumbullimet me më shumë se 10 personave. Me fillimin e seancës në orën 10:00, do të zhvillohet një interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama, dhe një tjetër me ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Deputeti Ralf Gjoni ka kërkuar shpjegime nga dy anëtarët e Qeverisë për situatën e koronavirusit në vend.

Ndërkohë, 512 gjoba u vendosën në 24 orët e fundit në të gjithë vendin për mosrespektim të rregullave antiCovid. Masa administrative prej 3 mijë lekësh të reja u dha nga efektivët e policisë pas konstatimit të qindra personave që lëviznin pa maskat mbrojtëse.

Monitorimi i punonjësve të policisë për respektimin e protokollit të sigurisë, vjen teksa vendi shënoi dje bilancin më të rëndë për numrin e viktimave dhe të rasteve, 17 vdekje dhe gati 800 të prekur me koronavirus.

Top Albania Radio