Celebrities Gossip Health & Beauty

Të famshmit me disa veçori të veçanta fizike që i bëjnë ata të duken unik!

Nuk është sekret që brenda industrisë së Hollywood-it, gjithçka ka të bëjë me pamjen. Shpesh, ne shohim foto të fotoshopuara në revista dhe media sociale duke krijuar pritshmëri të rreme për standardet e bukurisë. Por, rezulton se të famshmit janë njerëz normalë ashtu si ne me disa tipare të veçanta në fytyrë. Njihuni me disa prej tyre:

1. Harry Styles/4 thithka në trup

Mesa duket, kjo gjendje e rrallë është qershia në krye të personalitetit ekstravagant të këtij këngëtari. Harry Styles foli për thashethemet në lidhje me thithkat në vitin 2017 gjatë një interviste me Chelsea Handler kur ai konfirmoi gjendjen e tij. Mund të ndodhë që kur trupi po zhvillohet, qelizat që formojnë thithkat mund të migrojnë aksidentalisht poshtë gjoksit dhe të shfaqen si gunga të vogla rozë me indin e poshtëm të gjirit.

2. Daniela Ruah/Sy me ngjyra të ndryshme

Aktorja dhe regjisorja amerikano-portugeze ka një karakteristikë të pazakontë në sy që mund të dallohet lehtësisht. Shenja e lindjes në syrin e saj quhet nevus i Ota, i cili mbulon të gjithë të bardhën e syrit të saj të djathtë. Por mesa duket kjo nuk ka ndikuar në vizionin dhe karrierën e saj.

3. Winnie Harlow/Vitiligo

Modelja xhamajkane-kanadeze Winnie Harlow nuk dëshiron që gjendja e saj ta përcaktojë atë. Ishte në vitin 2011 kur u postua një video në YouTube në të cilën ajo tregon se vitiligo nuk është në qendër të vëmendjes së karrierës së saj, por një veçori për t’u përqafuar dhe njerëzit me këtë gjendje nuk duhet të kenë turp për këtë. Vitiligo është një çrregullim i rrallë autoimun që prek një në çdo 100 njerëz. Dihet se vitiligo shkaktohet nga një ndryshim në sistemin imunitar, në të cilin qelizat përgjegjëse për prodhimin e pigmentit shkatërrohen, duke rezultuar në ndryshime të lëkurës.

4. Seal/Plagët e fytyrës

Këngëtarit britanik Seal ka disa shenja që duken si plagë në fytyrë. Me kalimin e viteve, shumë teori dhe spekulime kanë ardhur nga fansat e tij se si këngëtari i ka marrë ato plagë. Megjithatë, rezulton se është një gjendje mjekësore. Lupus eritematoz Discoid është një lloj lupusi që rezulton në një gjendje kronike të lëkurës, e cila shkakton plagë, inflamacion dhe potencialisht plagë. Në shumicën e rasteve, ajo prek fytyrën, veshët dhe lëkurën e kokës. I famshëm për muzikën dhe martesën e tij me Heidi Klum, Seal vazhdon karrierën e tij pa e lënë lupusin ta ndalojë atë në suksesin e tij.

5. Cameron Diaz/Rosacea

Jo, nuk është grimi. Cameron Diaz ka një tipar të rrallë që e bën të duket e skuqur natyrshëm. E njohur si rosacea, kjo gjendje e lëkurës prek fytyrën dhe karakterizohet nga skuqje në faqe, hundë, mjekër dhe ballë. Ky yll i Hollivudit ka lindur me rosacea dhe edhe pse nuk mund të kurohet plotësisht, mund të kontrollohet. Në një intervistë për ‘Magazine Parade’, ajo ka rrëfyer se ka lëkurë shumë të ndjeshme.

6. Joaquin Phoenix/Buzë e çarë

Ai nuk njihet vetëm për aftësitë e tij mbresëlënëse në aktrim apo rolin e tij të rëndësishëm si aktivist për të drejtat e kafshëve. Ai ka një tipar të veçantë që e bën atë edhe më të veçantë akoma. Joaquin ka një të çarë në buzën e tij të sipërme që në fakt është një çarje mikroforme. Kjo ndodh falë një mutacioni në gjenin BMP4. Çarjet shkaktohen për shkak të defekteve të lindjes kur buza ose goja e foshnjës nuk formohen siç duhet gjatë shtatzënisë.