Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Health & Beauty

Të famshmit vegjetarian që japin mesazhe për një ushqyerje të shëndetshme!

Pavarësisht nëse e bëjnë për t’u kujdesur për trupin e tyre, për të mbrojtur të drejtat e kafshëve, për të ruajtur mjedisin, apo edhe thjesht për të provuar diçka të re, disa të famshëm kanë ndaluar konsumimin e mishit dhe ata kanë zgjedhur të eksplorojnë mundësi të tjera.

Si vegjetarian, ata tani zgjedhin ushqimin me bazë bimore, krahasuar me ushqimet me origjinë shtazore. Jeni kurioz të njihni se cilët janë këta të famshëm? Ne ju prezantojmë me ta:

1. Woody Harrelson

Aktori Woody Harrelson është një vegjetarian i rregullt. Në vitin 2020 ai luajti një pjesë në “Kiss the Ground”, një dokumentar mbi ndryshimin e klimës dhe efektet e bujqësisë në tokë. Qëllimi i dokumentarit ishte të rrisë ndërgjegjësimin se si mënyra jonë e të ngrënit mund të ndihmojë në kthimin e këtij dëmi duke preferuar të rriten ushqime të qëndrueshme që janë kryesisht me bazë bimore.

2. Benedict Cumberbatch

Aktori britanik, i njohur për rolin e doktor Strange në “Marvel Cinematic Universe”, nuk ka hezituar të hapet për zakonet e tij të ngrënies dhe preferencën e tij për opsionet vegane, bazuar plotësisht në konsumin e produkteve me bazë bimore.

3. Brad Pitt

Gjatë një interviste të kryer në “Golden Globe Awards”, aktori amerikan tha se sipas tij veganizmi është një mënyrë jetese që mund të miratohet nga të gjithë. Ai e sheh shumë të çuditshme të shohësh njerëz që konsumojnë ushqime me origjinë shtazore si peshq që mund të të japin erë të keqe të gojës.

4. Kate Winslet

Kate Winslet beson se mënyra më e mirë për të qëndruar e bukur, e shëndetshme dhe e re është të konsumosh lëngje jeshile. Sipas saj, sasia e madhe e lëndëve ushqyese që ato përmbajnë janë të dobishme. Kjo është arsyeja pse frigoriferi i saj është plot me ushqime me gjethe dhe perime të tjera në vend të mishit.

5. Alec Baldwin

Alec Baldwin është i sigurt se rruga për një botë më të mirë fillon duke zgjedhur ushqimin e duhur për ta vendosur në pjatën tonë. Aktori beson se stili i jetës vegane mund të bëjë përmirësime të mëdha në mjedisin tonë dhe kjo është arsye e mjaftueshme për të eleminuar të gjitha llojet e ushqimeve të kafshëve nga dieta jonë. Mbi të gjitha, është e vërtetë që mund t’i zëvendësoni me fruta dhe perime.

6. Peter Dinklage

Aktori që luajti Tyrion Lannister gjithashtu merret me mirëqenien dhe të drejtat e kafshëve. Ai ka qenë një zëdhënës i fushatave PETA në video që synojnë të rrisin vetëdijen se çfarë do të thotë të vendosësh ushqim në pjatat tona. PETA beson se në këtë mënyrë njerëzit do të jenë në gjendje të zgjedhin një mënyrë jetese më të shëndetshme.

7.Mayim Bialik

Aktorja e cila fitoi famë pasi u shfaq në “The Big Bang Theory” jo vetëm që udhëheq një mënyrë jetese pa konsum të produkteve shtazore por ajo gjithashtu ka botuar një libër me receta familjare për të përgatitur pjata me ushqime me bazë bimore. Mos të harrojmë se Bialik është gjithashtu një neuroshkencëtare dhe ajo gjithashtu ka postuar disa video në YouTube për të rritur ndërgjegjësimin dhe përhapur përfitimet e një jetese vegane.