Celebrities Music Showbiz

Të gjitha të pathënat e këngëtarit The Weeknd vijnë në një intervistë mbi jetën dhe karrierën e tij…

Me një zë të njohur menjëherë dhe këngë që janë transmetuar disa miliarda herë, ai është një nga yjet më të famshëm të ‘pop’-it në botë. Por ku përfundon Abel Tesfaye dhe fillon personi i tij i errët dhe i zymtë publik, The Weeknd?

Ai është mbështetur në një mur, i veshur me një kostum të tipit “Louis Vuitton” dhe taka “Celine Kubane” që janë aq të larta sa duken se keni nevojë për një leje sigurie për t’i veshur ato. Asistentët dhe stilistët gumëzhijnë rreth tij, duke punuar dhe rregulluar. Pavarësisht nxehtësisë së Los Angeles-it, nuk ka asnjë pikë sado të vogël djerse në ballin e tij. Asnjë shkëlqim. Asgjë.

Të gjithë të grumbulluar rreth monitorit duke parë fotot e ardhura po mendojnë të njëjtën gjë: është ai. “Starboy”. Krijuesi i muzikës më seksi që ka ekzistuar ndonjëherë. Fituesi i “Super Bowl LV”. I dashuri i disa prej grave më të dëshiruara në tokë. Ky është Abel Tesfaye, i njohur ndryshe si The Weeknd.

 

Është e qartë se thashethemet janë të vërteta: Abel dhe The Weeknd janë dy qenie shumë të ndryshme. Abel ka rizbuluar LA, vitin e kaluar, kur rrugët u zbrazën, ai filloi të bënte shëtitje të gjata. Ai nxjerr një lloj mirësjelljeje të gjetur vetëm në kryeqytetin botëror të mirësjelljes (Ontario, ku ai lindi dhe u rrit). The Weeknd është djali që shkatërron apartamentin në “Caesars Palace” si në filmin “The Hangover”.

Cili është ndryshimi midis Abel dhe The Weeknd?

Linjat ishin të paqarta në fillim. Dhe ndërsa karriera ime zhvillohej – siç u zhvillova si burrë – është bërë shumë e qartë se Abel është dikush tek i cili shkoj në shtëpi çdo natë. Dhe The Weeknd është dikush në të cilin shkoj të punoj.

Pra, po intervistoj The Weeknd apo Abel?

Unë mendoj se ju jeni duke marrë një situatë Jekyll dhe Hyde tani.

Cili është Jekyll dhe cili Hyde?

Nuk e di. Abel ndonjëherë mund të jetë i keq. Por unë mendoj se The Weeknd është Hyde. Abel është Dr. Jekyll.

Si ndiheni për njerëzit që mendojnë se jeni një person i errët?

Unë nuk jam i errët. Arti im është i errët dhe kam kaluar kohë të errëta. Unë i kam përdorur ato kohë të errëta si frymëzim për artin tim. Por ndihem sikur nuk jam i errët, kam qenë në gjendje t’a kanalizoj dhe t’a fus në muzikën dhe në artin tim.

Cila ishte arsyeja origjinale që zgjodhët të jeni anonim?

Nuk e di. Ndoshta ka një çështje më të thellë për këtë, por ndihem sikur me mua nuk ka qenë kurrë për artistin dhe imazhin e artistit. Me “House Of Balloons”, askush nuk e dinte se si dukesha. Dhe unë ndjeva se ishte reagimi më i paanshëm që mund të arrini në muzikë, sepse nuk mund t’i jepnit fytyrë. Sidomos R&B, i cila është një zhanër që ndikohet shumë nga mënyra se si duket artisti.

Kur e dëgjuat për herë të parë zërin tuaj dhe e dini se ishte i veçantë?

Dënohesha sepse këndoja kur isha më i ri, sepse gjithmonë doja të këndoja. Nuk e dija a ishte mirë apo keq. Unë gjithmonë kam dashur të këndoj. Unë do të këndoja në klasë. Unë do të këndoja në tryezën e darkës. Dhe do të kisha probleme sepse ishte e papërshtatshme në atë kohë. Deri në takimin me La Mar, mikun tim më të mirë. Ai më dëgjoi të këndoja dhe tha: “Duhet të këndosh për Canadian Idol”.

A u përpoqët të shkoni në Canadian Idol?

Jo! Por pastaj fillova t’u këndoja vajzave dhe po merrja reagime të shkëlqyera. Hapi i dytë ishte kur doli “What You Need”. Ishte kënga e parë që doli nga The Weeknd. Askush nuk e dinte se si dukesha. Nuk po dilja. Unë isha duke luftuar në atë kohë. Një shoku im i mirë më gjeti një punë në “American Apparel” dhe unë po palosja rrobat atje kur dikush në dyqan e luajti këngën. Kini parasysh, askush nuk e dinte kush ishte The Weeknd. Fillova të dëgjoj, duke parë se çfarë mendonin njerëzit për të. Kjo është ajo që dua të them me reagimin e paanshëm.

Pra, nga vjen emri i The Weeknd?

Kështu quhej albumi “House Of Balloons”, The Weekend. Unë isha ende Abel. Nuk e doja emrin tim. Kështu që unë e quaja veten The Weeknd.

A ju pëlqen akoma emri The Weeknd aq sa ju pëlqeu atëherë?

Jo, jo aq sa atëherë. Ende më pëlqen, por mendoj se tani është e lehtë të heqësh atë barrë. Më pëlqen që e kam këtë si një mundësi për t’i shpëtuar Abelit pak. Patjetër që e doja më shumë atëherë sesa tani. Sidoqoftë, e dua emrin tim. Abel.

A do të bënit ndonjëherë muzikë si Abel?

Ndihem sikur e kam bërë tashmë. Fansat e mi nuk më quajnë The Weeknd. Ata thjesht më quajnë Abel. Është një gjë e ndërlikuar, por unë mendoj se emri The Weeknd mban një trashëgimi të tillë tani. Historia e atij emri nuk është bërë ende.

Në shumicën e videove tuaja, The Weeknd vritet, rrihet, etj. Cili është magjepsja juaj me vrasjen e The Weeknd?

Është çmenduri, apo jo? Unë mendoj se jam unë duke hequr The Weeknd nga Abel. Unë mendoj se shumë njerëz mendojnë, “Oh, ai është vetëvrasës.” Nuk është ajo. Unë mendoj se jam unë duke e hequr The Weeknd nga bota, por ai ende e gjen rrugën e tij të kthimit. Ai vazhdon të dalë. “Blinding Lights” padyshim që nuk do t’a zhdukë atë së shpejti.

Përdor ndonjë drogë?

Jo. Droga ishte një patericë. Isha unë duke menduar se kisha nevojë për të. Dhe duke mos bërë punën për të kuptuar se si të mos keni nevojë për të. I kam kaluar vitet e fundit duke e kuptuar këtë dhe duke falënderuar Zotin që nuk kam nevojë për të. Sepse për shumë njerëz, është e vështirë të heqësh dorë. Por e dija që nuk e doja. Është e vështirë të luash lojën e gjatë me drogën. Dhe unë përfundimisht dua një familje. E di që them se nuk e dua, por e di që po. Unë dua fëmijë.

Pse thoni që nuk doni fëmijë? A do ta konsideronit atë një mekanizëm mbrojtës apo diçka?

Ndoshta. Mendoj se e them sepse më pëlqen trajektorja e karrierës sime. Por gjithashtu ndihem sikur të kesh fëmijë do të ndikonte tek unë dhe do të më frymëzonte më shumë.

A keni menduar ndonjëherë që të shpjegoni disa nga tekstet tuaja më seksuale për fëmijët tuaj të ardhshëm?

Absolutisht. Dhe jam i përgatitur për të. Në fund të ditës, është arti im. Dhe ky ishte ‘babi’.

 

Ju bëtë Coachella kur ishit rreth 21 vjeç, apo jo?

Po! Hera e dytë që kam hipur ndonjëherë në aeroplan ishte shfaqja e Coachella. Unë shkova në një udhëtim me avion para kësaj – në Kosta Rika si pushime. Duke shkuar në turne, duke parë botën – shkova në Tokio, Amerikë – ka gjithë këtë informacion të ri. Dhe më tej, unë doja të vazhdoja të bëja muzikë. Dhe unë ende nuk po kaloj plotësisht në yll pop të plotë, isha në një terren të mesëm. Dhe ndjehem sikur Kiss Land ishte ajo. Ishte një album shumë i sinqertë. Isha shumë nga unë duke qenë kokëfortë, duke mos lejuar shumë kontribute. Kisha goditur bllokun e shkrimtarit dhe shoqja ime Belly më ndihmoi të dilja nga kjo. Ishte shumë kompensim i tepërt të thuash vërtet, “Nuk e di. Kjo është ajo që kam, por nuk e di se çfarë është.” Dhe u bë “Kiss Land”.

Çfarë mësuat nga ajo?

Më kujtoi se nuk do të ndalem kurrë së shfrytëzuari shanset. Nëse nuk do të ishte për Kiss Land, nuk do të kisha mundur të bëja këtë album të ri. Ajo kënga që sapo e dëgjuat? Kjo është Kiss Land, njeri. Unë jam vetëm duke kuptuar se si ta përdor Kiss Land tani, në zanatin tim. Por është padyshim rekordi im më i sinqertë. Unë isha më i zhveshuri. Më e prekshme. Dhe është ajo që është.

A jeni zhgënjyer në përgjigjen dhe vlerësimet?

Oh, po! Unë mendoj se njerëzit ishin të hutuar. Nuk është se ishte muzikë e keqe. Unë mendoj se njerëzit ishin thjesht të hutuar. Aq sa u hutova dhe unë. Dhe mua më pëlqen kështu.

A ju dekurajoi?

Jo, jo Nëse ka ndonjë gjë, më inkurajoi. Kam lexuar çdo përmbledhje të vetme. Lexoj çdo koment. Gjithçka. Dhe më pëlqejnë vlerësimet, njeri. Më pëlqejnë kritikët. Edhe ato të njëanshme që janë kundër meje, më pëlqen ta lexoj. Unë mendoj se është interesante. Unë mendoj se është përulëse, e cila është gjithmonë e mrekullueshme. Tani mund ta kuptoj kur lexoni gjëra. Siç mund ta shoh tani përmes rreshtave. Midis rreshtave.

A ju lëndoi ndjenjat?

Sigurisht. Po!

Pra, pse t’i lexoni ato? Ndihet sikur shumica e njerëzve në pozicionin tuaj nuk i lexojnë komentet dhe rishikimet.

Thyerja e zemrës nuk është një përvojë e mirë, por gjithsesi frymëzon muzikë të mrekullueshme.

A mund të kishit bërë një përzierje të katërt në të njëjtën atmosferë si “Trilogy”?

Sinqerisht, nuk mendoj kështu. Unë u përgjova, burrë. Thjesht nuk ndihej autentike. Ashtu, “Kiss Land” u ndje shumë më autentike. Të paktën “Kiss Land” ishte një gjë e mirëfilltë. Mund të mos ketë qenë ajo që njerëzit prisnin. Mund të mos ishte mirë në atë kohë. Por kjo ishte ajo që isha. Dhe kjo është ajo që të gjithë këto albume janë: ky jam unë në atë kohë. Melankolik. Gjashtë këngë. Kjo është gjithçka që kam. Si nuk janë nëntë këngë? Sepse nuk kam asgjë tjetër për të thënë.

Cili ishte frymëzimi për “My Dear Melancholy”?

E kam përdorur si terapi. E arrita atë, si, në tre javë. E dija saktësisht se çfarë doja të thoja. E dija se si doja të tingëllonte – dhe kjo ishte ajo. Dhe pastaj e interpretova në Coachella dhe ishte terapeutike, sepse po dëgjoja njerëz që bërtisnin dhe këndonin së bashku për “Call Out My Name”. Vetëm unë dhe një kitarë. Pastaj shkova në Brazil dhe në festival dëgjova fjalë për fjalë, si 80,000 – 90,000 njerëz që bërtisnin çdo fjalë për “Call Out My Name”… u ndjeva mirë.

Kur fillon shërimi terapeutik – kur e bëni këngën ose kur njerëzit e dëgjojnë atë?

Mendoj se kur e dëgjojnë të tjerët.

Ndiheni sikur do të ishte anasjelltas, nuk mendoni?

Une nuk e di. Thjesht ndihet më mirë të ndash. Sepse tani është e vërtetë. Eshte reale. Po e përjetëson atë.

Në Nëntor 2020, The Weeknd e quajti “Grammys” të korruptuar kur “After Hours” – e cila u rendit në vendin e parë në listat e “Billboard”, nuk u nominua në një kategori të vetme.

Në disa mënyra, ne ende nuk e dimë historinë e plotë për ju dhe “Grammy”. Pra, çfarë ndodhi?

Unë mendoj se thjesht nuk isha mjaft mirë.

Megjithatë ju në të vërtetë nuk e besoni atë, apo jo?

Unë nuk e besoj këtë, por sipas standardeve të tyre, kjo është ajo që është. Unë nuk isha mjaft i mirë dhe ky është realiteti.

Por a mendoni se një grup njerëzish e konsideruan në mënyrë objektive dhe të drejtë albumin tuaj së bashku me albumet e tjera dhe nuk zgjodhën të nominojnë artin tuaj? Mendoni se kjo është ajo që ndodhi në të vërtetë?

Kur ndodhi, unë kisha të gjitha këto ide dhe mendime. U zemërova, u hutova dhe u trishtova. Por tani, duke shikuar prapa në të, kurrë nuk dua të di se çfarë ka ndodhur në të vërtetë. Thjesht nuk më intereson. Sepse kjo nuk do të jetë kurrë arsyeja pse unë bëj atë që bëj. Dhe jam i kënaqur që mund të bëj muzikë dhe nuk duhet të mendoj për këtë. Unë kurrë nuk do të jem më në atë bisedë.

Nuk do ta dorëzoni kurrë muzikën tuaj në “Grammy”?

Jo. Dua të them, nuk kam interes. Të gjithë thonë: “Bëj më mirë herën tjetër.” Unë do të bëj më mirë, por jo për ju. Unë do të bëj më mirë për veten.

Si do ta përcaktoni suksesin për projektin e ardhshëm?

Ajo që e bën cilindo nga albumet e mia një album të suksesshëm, veçanërisht ky, është që ta nxjerr dhe të emocionohem për të bërë albumin tjetër. Pra emocioni për të bërë projektin e ardhshëm do të thotë se ky ishte i suksesshëm për mua. Unë dua ta bëj këtë përgjithmonë. Dhe edhe nëse filloj të futem në mediume të ndryshme dhe lloje të ndryshme të shprehjeve, muzika do të jetë pikërisht atje. Unë nuk do të largohem prej tij.

Një gjë e admirueshme për Abel Tesfaye është se ai nuk e ka problem të tallet me The Weeknd. Ashtu si të gjithë yjet e tjerë të mëdhenj, ai kurrë nuk e merr veten shumë seriozisht. Në vitin 2020, ai bashkëpunoi dhe luajti në një episod të “American Dad”. Përkundër faktit se ai kurrë nuk ka bërë një intervistë në një shfaqje të natës vonë, ai bëri një lojë me James Corden në përgatitje për “Super Bowl”. Edhe pjesa e tij në “Uncut Gems”, ku The Weeknd përpiqet të lidhet me të dashurën e Adam Sandler. Ai mbante një parukë me flokët e tij kaçurrela të çrregullt. Për gjithë festën promovuese të vitit, plus “After Hours”, The Weeknd u shfaq në personazh si një burrë me një xhaketë sportive të kuqe dhe kravatë të zezë, me një fytyrë plot fasho dhe të mbuluar në gjak.

Kishte aq shumë detaje në ekzekutimin e personazhit. Cili ishte kuptimi pas tij?

Mendoj se thjesht po përpiqesha të simbolizoja sa errësirë mund të bëhet ky qytet. Dhe sesi rezultati i asaj errësire është, mendoj, shumë vetëdëmtues. Dhe kjo ishte ajo për të cilën ishte albumi. Dhe mendoj se doja të krijoja diçka që ishte përhumbëse. Paraqitja ime e Hollivudit ishte ajo që përshkruante The Weeknd për Hollywood-in. Jo i Abelit, por i The Weeknd.

Por duke parë nga jashtë, do të duket se The Weeknd lulëzon në toksicitetin e Hollivudit.

Kjo është e mahnitshme. Unë mendoj se Abel do të donte të largohej dhe të ndahej nga The Weeknd. Është si Venom. Në komikët e Spider-Man, Venom është një simbiozë aliene që sharton vetëdijen e saj mbi një qenie njerëzore. Ai thjesht nuk e di ende. Dhe ky është udhëtimi, mendoj, për mua. Dhe ai ende nuk e di se si.

Urime për shfaqjen e ardhshme të “HBO”. A planifikoni të shkruani dhe drejtoni filma një ditë?

Absolutisht që po. Kur të jetë koha e duhur. Kinemaja ka qenë gjithmonë pasioni im i parë.

Me kë do të donit të punonit së shpejti?

Do të më pëlqente të punoja me Arca. Arca është e mrekullueshme. Do të më pëlqente të punoja përsëri me Kanye, veçanërisht me prodhimin. Kam marrë dashuri të çmendur për Tyler The Creator dhe atë që ai po bën tani. Tyler është qesharak. Mbaj mend që ai erdhi në një nga shfaqjet e mia. Unë mendoj se ishte një shfaqje e festivalit. Dhe ai ishte shumë i hapur se si “Starboy” ishte kënga e tij e preferuar në atë kohë. Mund të thuash që ai është duke pritur për këngën e re. Ai është dikush që unë vërtet e admiroj, sepse ai shpreh hapur ndjenjat e tij.

Cili është momenti më i çmendur që keni pasur kur dikush ju ka kërkuar një këngë?

Tom Cruise duke kënduar në këngën “Can’t Feel My Face” në emisionin e orëve të vona. Mendova: “Çfarë dreqin po ndodh me jetën time?” Kur e bëri këtë, ai moment ishte i çmendur, vetëm sepse nuk ishte një person i vërtetë. Ai është një idhull i fëmijërisë sime.

Cfare të mungon?

Në jetën time? Asgjë fare. Asgjë për të cilën mund të mendoja. Në moshën 31 vjeç, jo!

A keni qenë në gjendje të festoni 30 vjetorin tuaj apo pandemia e prishi atë?

Ditëlindja ime ishte para pandemisë. Festa nuk ishte e madhe. Ishte një vend i vogël. Super i zymtë. Vërtet mirë. Ishte një vend në katet e ndriçuara në Lindje. Isha me miqtë e mi DJ. Kishte 100 njerëz. Ne u argëtuam. Unë mendoj se kam përqafuar çdo person në atë ndërtesë. Ishte një moment i mrekullueshëm. Dhe takova Jim Carrey.

Ai erdhi në festë?

Jo. Ne kishim shkruar mesazhe para kësaj. Dhe pastaj në ditëlindjen time të 30-të ai më befasoi. Ai u afrua në krevatin tim dhe më çoi për mëngjes.

Si e mori ai adresën tuaj?

Ai jeton dy ndërtesa larg meje. Ai kishte një teleskop dhe unë kisha një teleskop. Ai tha: “Ku jeton? Në cilin kat jeton?” Dhe ne pamë dritaret në teleskopët tanë dhe mund të shihnim njëri -tjetrin.

A e keni më të lehtë të bëni muzikë kur jeni të lumtur apo të trishtuar?

Unë besoj se kur dikush është i trishtuar, ai bën muzikë më të mirë. Ata bëjnë muzikë më emocionale, muzikë më të ndershme, muzikë terapeutike. Dhe unë padyshim kam qenë viktimë e dëshirës për të qenë i trishtuar për këtë, sepse jam shumë i vetëdijshëm. Unë definitivisht e vendos veten në situata kur është psikologjikisht e dëmshme për veten. Sepse të bësh muzikë të mrekullueshme është një drogë. Është një varësi dhe ju doni ta keni gjithmonë atë. Për fat të mirë, unë e kam kaluar atë dhe kam mësuar se si t’a kanalizoj atë. Dhe unë kam përjetuar mjaft errësirë në jetën time. Ndihem me fat që kam muzikë dhe kjo është ndoshta arsyeja pse nuk jam marrë me shumë terapi, sepse mendoj se muzika ka qenë terapia ime.

Si ndiheni kur krahasoheni me Michael Jackson?

Michael është dikush që unë e admiroj. Ai nuk është si një person i vërtetë, e dini? Kur fillova të bëja muzikë, kjo është gjithçka që doja të aspiroja, ashtu si çdo muzikant tjetër. Pra, kur fillova të merrja ato lloj krahasimesh, i pranova, sepse kush nuk do ta donte këtë? Por unë mendoj se sa më shumë u rrita dhe sa më shumë fillova të kuptoja se kush isha, ishte shumë e rëndësishme për mua të kuptoja se si të bëhem i tillë për dikë tjetër. Dhe nuk po përpiqem të them se jam pasardhësi i Michael apo çfarëdo gjëje tjetër.