Fashion Lifestyle

Të gjithë vajzat të çmendura pas tyre, këpucët ‘balerina’ kthehen sërish në modë… këtë herë për një kohë të gjatë!

Të thjeshta, të lehta dhe jashtëzakonisht të përshtatshme për t’u veshur, këpucët ‘balerina’ janë këpucët e preferuara të këtij sezoni – nga siluetat klasike te versionet bashkëkohore.

Përgjigja për shumicën e dilemave të veshjeve të këtij sezoni? Këpucët balerina. Në një moment në vitet 1940, dizajni bëri kalimin nga të qenurit në një studio baleti në një opsion të veshjeve ditore – dhe që atëherë nuk ka qenë kurrë larg nga radari i stilit. Sinonim i elegancës pariziane këpucët balerina kanë zbukuruar këmbët elegante të yjeve të Hollivudit nga Audrey Hepburn (e cila i bëri të famshme të sajat nga Salvatore Ferragamo në vitet ’50) deri te Brigitte Bardot – dhe së fundmi, ishin këpucët e preferuara të viteve 2000, të veshura në mënyrë të përsëritur nga Kate Moss dhe Sienna Miller. Gjatë sezoneve të fundit, popullariteti në rritje i këtyre këpucëve ka qenë duke e kaluar vazhdimisht stilin në një aksesor të domosdoshëm në gardërobë.

Përtej elegancës së tyre të pamohueshme, bukuria e ‘këpucëve të baletit’ qëndron në shkathtësinë dhe komoditetin e tyre – zakonisht të punuara në lëkurë, rrjetë ose kamosh, ato përshtaten më së miri dhe do të shkojnë me çdo gjë, nga fustanet verore të freskëta deri tek veshjet më klasike. Vera është koha perfekte për të eksperimentuar me ngjyra tërheqëse dhe tekstura më të lehta, duke i bërë këpucët ‘Luna’ të Le Monde Béryl të domosdoshme për motin e ngrohtë. Ekskluzive për NET-A-PORTER, ato vijnë në rrjetë të kuqe të ndezur dhe kanë formën tek gishtat si bajame që zgjasin këmbët.

Nga ana tjetër, modeli i Manolo Blahnik është bërë nga kashta dhe do të duken yll si në shtëpi, si në mjediset e qytetit ashtu edhe në bregdet, të kombinuara me pantallona të shkurtra dhe një këmishë lino.

Për diçka pak më klasike, zgjidhni modelin ‘Carla’ të Gianvito Rossi-t me thurje bardhë e zi me pika – forma e Mary Jane është e përjetshme dhe duket elegante me funde midi dhe xhinse me këmbë të gjera.

Përndryshe, përqafoni elegancën e pastër me siluetat e lëmuara në majë të gishtave. Këpucët “Saada” të Chloé-s janë të punuara prej lëkure ngjyrë burgundy me shkëlqim me prerje të matura dhe taka me majë ari. Vishni ato në darkë me një fustan apo fund.

Për opsionin e fundit cool-girl, zgjidhni këpucët e baletit të Marni-s me hark, të cilat janë të frymëzuara nga këpucët tradicionale me stil dhe duken shumë të stiluara të kombinuara me xhins.

Ose bëni një deklaratë të vërtetë stili në këpucët e thurura të Toteme, të cilat kanë një përshtatje si çorape, e cila është po aq e rehatshme sa pantoflat.

Duke i bërë jehonë stileve të veshura në vitet ’50 dhe ’60, modeli ‘Claris’ i Suart Weitzman vjen me lëkurë ari që shkëlqen dhe kanë kopsa kristali me shkëlqim, duke i bërë ato një zgjedhje magjepsëse për eventet e mbrëmjes.