Aktualitet Bota

Temperaturat ekstreme në Indi arrijnë në 50 gradë, shkalla e vdekshmërisë deri në 80%!

Nuk ka ujë të freskët në lagjet e varfra të lagjes Chanakyapuri të Delhi.

Është 49.9 gradë Celsius, temperatura më e lartë e regjistruar. Kur rrezet e diellit largohen nga çatitë prej llamarine të barkave, njerëzit e dëshpëruar presin që t’u jepet uji i pijshëm. Kur uji mbërrin, ka kaos.

Dhjetëra njerëz vrapojnë drejt kamionit, disa madje ngjiten në majë të tij për të hedhur tuba, duke shtyrë për të mbushur kontejnerët e tyre me ujë. Shumë njerëz mbeten dhe pa ujë, nëna e gjashtë fëmijëve Poonam Shah është një nga ata njerëz.

“Ka 10 njerëz në familjen time, gjashtë fëmijë, unë dhe burri im, vjehërrit e mi, të afërmit vijnë ndonjëherë, a mund të lahemi të gjithë në një kovë me ujë?”, shprehet ajo.

Sot familja e saj mund të mos ketë as edhe një kovë. Poonam ishte duke punuar në stallën e saj me ushqime në rrugë kur mbërriti kamioni i ujit. Ajo u përpoq të ikte, por ishte tepër vonë, uji kishte mbaruar.

“Çfarë duhet të bëjmë? Nuk ka ujë. Unë punoj në një dyqan, nuk ka ujë atje. Por harroni dyqanin, ne nuk kemi ujë për fëmijët tanë”, tha nëna e gjashtë fëmijëve.

Ajo do detyrohet të blejë ujë, i cili kushton deri në gjysmën e tre dollarëve ajo zakonisht fiton në një ditë duke shitur në dyqanin ku punon.

Temperaturat në Delhi kanë lëvizur mbi 40 gradë Celsius gjatë javës së kaluar dhe të martën ato arritën një maksimum prej 49.9 gradë Celsius në një zonë të kryeqytetit, sipas Departamentit Meteorologjik Indian.

Të paktën një vdekje është raportuar deri më tani në qytet dhe dhjetëra të tjerë në të gjithë vendin.

Në spitalin Ram Manohar Lohiya (RML) në Delhi, po trajton gjithnjë e më shumë pacientë që vuajnë nga goditje ekstreme nga nxehtësia, rraskapitje dhe dehidrim.

Banjat me akull dhe ajri i kondicionuar i spitalit mund të ndihmojnë një pjesë të vogël të miliona njerëzve që nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të përballojnë nxehtësinë e Delhit.

“Shkalla e vdekshmërisë nga goditja e nxehtësisë është shumë, shumë e lartë, është afër 60% deri në 80%,” tha për CNN një mjek Dr Ajay Shukla. “Njerëzit mund të mbijetojnë nëse marrin kujdes të menjëhershëm dhe shumë të hershëm mjekësor dhe kjo përfshin ftohjen e shpejtë të trupit.”

“Nëse njerëzit marrin atë ftohje të shpejtë, ata stabilizohen, mbijetojnë. Por nëse shkojnë vonë në spital dhe ndërhyrja vonohet, vdekshmëria është kaq e lartë. Ne nuk jemi në gjendje t’i shpëtojmë nëse ata vijnë tek ne me vonesë.”

Pacienti që vdiq në Delhi ishte shtruar në spitalin RML. Ai ishte një punëtor emigrant 40-vjeçar dhe si shumë të tjerë që punonin jashtë në diellin e ashpër, iu nënshtrua vapës.

Vitet e fundit vapa ka ardhur më herët, temperaturat janë rritur gjithnjë e më shumë dhe valët e të nxehtit janë zgjatur.

India veriperëndimore dhe qendrore kanë përjetuar temperatura maksimale mbi 42 gradë Celsius me disa qytete që kanë kaluar edhe kufirin 50 gradë, sipas Departamentit Meteorologjik Indian.