Bota

Tensionet Ukrainë-Rusi/ CNN: Putin paraqet një kërcënim të madh për Evropën, po dëgjohen tinguj lufte

Evropa ka një histori të gjatë e të përgjakshme luftërash, kufijsh, kombesh e perandorish ndër shekuj.

Por një korrje e trishtuar pikëllimi dhe humbjeje pas Luftës së Dytë Botërore u pasua nga dekada paqeje dhe prosperiteti relative, edhe gjatë një Lufte të Ftohtë që nuk u bë e nxehtë.

Sot ajo paqe po testohet ashpër nga presidenti rus Vladimir Putin, ndërsa ai grumbullon trupa në kufirin e Ukrainës dhe diplomatët po ngrenë alarmin me terma të rreptë. Ambasadori i SHBA-së në kombin e 57-të, globin, Organizata për Bashkëpunim dhe Siguri në Evropë, Michael Carpenter, paralajmëroi të enjten se siguria evropiane po përballet me një “krizë” dhe ” daullja e luftës po tingëllon me zë të lartë “.

Putini, kombi i të cilit varrosi dhjetëra miliona të vetët në luftërat evropiane, po zbulon ankesa të reja për paqen e pas Luftës Botërore, veçanërisht rolin e NATO-s, aleancën mbrojtëse transatlantike dhe kundërvënien ndaj paraardhësit të Rusisë , Bashkimit Sovjetik.
Verën e kaluar, në një dokument 20 faqesh që citon histori shekullore të spërkatur me gjak, Putini pretendoi Ukrainën , e cila në vitin 1991 rifitoi pavarësinë e saj pas rënies së Bashkimit Sovjetik, duke deklaruar se “rusët, ukrainasit dhe bjellorusët janë të gjithë pasardhës të Rusisë së lashtë, e cila ishte shteti më i madh në Evropë”.

Si komandant i ushtrisë së pestë më të madhe në botë, dhe mezi në gjysmë të rrugës së një sundimi të pritshëm gati katër dekadash, Putin po përgatit skenën për të vënë në lojë pretendimin e tij ashtu siç bënë paraardhësit e tij, duke pozicionuar forcat në kufirin e Ukrainës në pritje të komandës së tij.

Pasi kanë pushtuar Krimenë në vitin 2014, frika se trupat ruse do të kalojnë përsëri kufirin nuk kanë qenë kurrë më të larta.
Javën e kaluar të bisedimeve, dypalëshe me SHBA-në në Gjenevë të hënën, me NATO-n në Bruksel të mërkurën dhe që kulmuan në OSBE në Vjenë të enjten- të cilat kishin për qëllim të lehtësonin tensionet, duket se kanë arritur të kundërtën dhe i kanë futur emisarët e Putinit në armiqësi retorike.
Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergey Ryabkov vendosi tonin të hënën duke kërkuar “garanci të hekurt, të papërshkueshëm nga uji, antiplumb, ligjërisht të detyrueshme, jo garanci, që NATO të mohojë anëtarësimin e Ukrainës dhe të tjerëve dhe të kthehet në linjat e vitit 1997.

Dy ditë më vonë, pas bisedimeve të NATO-s në Bruksel, një tjetër zëvendësministër i Jashtëm, Aleksandër Grushko, kërcënoi me forcë nëse nuk marrin atë që duan. “Ne kemi një sërë masash ligjore ushtarako-teknike që do t’i zbatojmë nëse ndjejmë një kërcënim real për sigurinë [tonë] dhe ne tashmë e ndjejmë [atë],” tha ai.
Në Moskë të premten, ministri i Jashtëm i Putinit, Sergei Lavrov, paralajmëroi se “Perëndimi u tërbua” dhe duke përdorur ligjin popullor rus, la të kuptohej se diplomacia e Putinit mund të ketë ecur në rrugën e saj, duke thënë: “Ne kemi qenë duke u shfrytëzuar ngadalë, por tani është koha për ne të hipim.”

Në të njëjtën ditë, ukrainasit u zgjuan nga një sulm masiv kibernetik që shkatërroi faqet e internetit të qeverisë. Rusia nuk e ka marrë përgjegjësinë, por kryediplomati evropian Josep Borrell la pak dyshime se kush mendon se ishte pas sulmit, duke thënë: “Është e vështirë të thuash [kush qëndron pas tij]. Nuk mund të fajësoj askënd pasi nuk kam prova. por ne mund ta imagjinojmë.”
Në SHBA, këshilltari i sigurisë kombëtare i Presidentit Joe Biden , Jake Sullivan, të enjten sugjeroi se Putini mund të ketë hequr dorë nga bisedimet me asnjë të planifikuar në ditët në vijim, dhe të premten SHBA ngriti më tej aksionet, duke akuzuar se Moska kishte “parapozicionuar një grup të operativëve” për të ekzekutuar “një operacion të krijuar për t’u dukur si një sulm ndaj tyre ose njerëzve rusishtfolës në Ukrainë” për të krijuar një arsye për “një pushtim të mundshëm”, sipas zëdhënësit të Pentagonit, John Kirby.

Çfarë ndodh më pas?

Të premten, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ftoi Biden dhe Putin të zhvillojnë bisedime trepalëshe për të diskutuar situatën e sigurisë, sipas medias shtetërore ukrainase Ukrinform.

Lavrov ka deklaruar se beson se NATO duhet të bëjë lëvizjen e radhës, “Ne presim përgjigje nga kolegët tanë, përgjigje me shkrim, të hedhura në letër”.
Por Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, i tha CNN të mërkurën se i takon Rusisë t’i përgjigjet shtrirjes diplomatike të NATO-s për bisedimet e kontrollit të armëve dhe marrëveshjeve të tjera reciproke ushtarake. “Ne presim përgjigjen për propozimin tonë për të thirrur një takim që trajton një gamë të gjerë
çështjesh të rëndësishme për sigurinë evropiane”, tha ai.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, gjithashtu tregoi se SHBA-të janë duke pritur Presidentin rus. “A do të zgjedhë ai rrugën e diplomacisë dhe dialogut për të zgjidhur disa nga këto probleme? Apo do të ndjekë konfrontimin dhe agresionin?” Sekretari pyeti të enjten.
Pritja po rizgjon kujtime të pakëndshme për evropianët. Ministri i Jashtëm i Danimarkës, Jeppe Kofod i cilësoi veprimet e Putinit “krejtësisht të papranueshme”, duke thënë se ai “po përpiqet të na kthejë në ditët më të ftohta dhe më të errëta të Luftës së Ftohtë”.

Por me Putinin në dukje të vendosur se nuk do të tërhiqet, hija e historisë po shtyn mbi supet e liderëve në të gjithë kontinentin, të cilët po bëhen gjithnjë e më të vetëdijshëm se vendimet fatale mund të presin.