Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Fashion

The Strokes ndryshuan gjithçka (përfshirë edhe mënyrën si vishen meshkujt)!

Shumë njerëz janë të entuziasmuar kur dëgjojnë diçka të re, ” tregoi për MTV Julian Casablancas, këngëtari udhëheqës i The Strokes në fund të vitit 2001. “Të gjithë thonë: ‘Ne kemi nevojë për diçka të re ose do të frikësohemi.’ ”

Viti 2001 nuk doli siç u parashikua. “Tani kohët kanë ndryshuar dhe mençuria e trashëguar e së kaluarës është bërë një marrëzi,” siç tha Arthur Clark në 2001: ‘A Space Odyssey’, romani i tij i ideuar njëkohësisht me filmin e vitit 1968 nga z. Stanley Kubrick. Vizioni i tyre i monoliteve të huaj të ngjarjeve të epokës evolucionare doli i madh. Por, në mënyrën e vet, viti 2001 ishte një moment i rëndësishëm. Më qartë, sulmet terroriste në Qendrën Botërore të Tregtisë në Nju Jork, të cilat shkatërruan narracionin e Fundit të Historisë dhe vazhduan të formojnë gjeopolitikën. Por edhe para asaj dite fatale në shtator, qyteti tashmë kishte ndryshuar kulturën globale të shekullit 21, duke lënë një gjurmë në atë që dëgjojmë dhe mënyrën e veshjes që ende ndikon.

Formuar në Manhattan në 1998, The Strokes veshi ndikimet e tyre si një simbol nderi. Jo vetëm për sa i përket tingullit të tyre të zymtë, rock’n’roll, të ngritur nga skenat e punk-ut dhe valëve të reja të qytetit të shkatërruar dy dekada më parë. Rrobat që përcaktuan pamjen e tyre u trashëguan nga heronjtë e tyre, të zbuluar në dyqanet Goodwill. “Ajo që ata po bënin nuk ishte e re, por ndjehej e re,” thotë Greg Cochrane, drejtor dixhital i revistës Loud And Quiet, i cili më parë punonte në NME.

Muzika hipster e kohës ishte e shpejtë dhe vallëzim pop, dhe ajo tingëllonte si The Velvet Underground. Edhe ideja e ‘një indie band’ dukej retro.

Dhe teksa industria e muzikës fshihet në një shekull të ri, duke e pranuar me hapa të ngadaltë mp3 dhe mjete të tjera të  shkëmbimit si Napster dhe LimeWire, të pesta pjesët shkaktuan mbylljen rekord, ndoshta më të vjetër nga ditët e tepërta të kompanisë.

Ashtu si me Nirvana 10 vjet më parë, Mbretëria e Bashkuar ishte një adoptues i hershëm kur ishte fjala për The Strokes. Pasi dërgoi një demonstrim në Rough Trade Records në Londër, etiketa e pavarur lëshoi ​​debutimin me tre këngë të grupit, The Modern Age EP, në janar 2001, me publikimin e tij në SHBA katër muaj më vonë. Kjo, e bashkuar me pjesën “Last Nite” si një përparim të mp3 përmes revistës muzikore NME, çoi në një grumbull të modës së vjetër në industrinë e modës, ndërsa etiketat më të mëdha të mbledhura për të nënshkruar grupin.

Ne [ishim] të gjithë shumë të entuziasmuar nga zyra The Strokes at The Face,” konfirmon Johnny Davis, redaktori i revistës së modës (tani zëvendës redaktor në Esquire). “Stereo do të ishte i ndezur gjatë gjithë kohës, por kur dikush vendosi EP të Epokës Moderne, ishte momenti i duhur,” Kush është ky? ”

“Pak para kthesës së Mijëvjeçarit, nu-metal po arrinte kulmin”, thotë Cochrane.

Këmishat dhe xhinset e grisura, të cilat ishin marka tregtare e mesit të viteve ’90, i kishin lënë vendin një tendence të re, më të madhe. Pamja nu-metal ishte një përzierje punk, metal dhe rap. Kjo nënkuptonte bluza të gjata me një këmishë të hapur dhe xhinse masive, të gjera, shpesh të varura në pjesën e pasme. Këpucët ishin të trasha – Etnies dhe Vans. Mbaj mend që hiqnim vetullat.

Goditjet ishin një moment rekord. “Ishte papritur – sepse me sa duket u zhvillua gjatë një vere, 2001 – të gjitha xhinse të holla, kravata , xhaketa lëkure dhe Converse”, thotë Cochrane. “Grupi dukej i sigurt dhe pa shumë përpjekje me stil, dhe kjo gjë pasqyronte muzikën e tyre: stil i shpejtë, i sofistikuar dhe tërheqës. Ndihmoi që logoja e tyre ishte gjithashtu ikonike. E gjithë pamja u bëri thirrje gjithashtu atyre që donin të gjenin pazare të dorës së dytë. Blazers ishin në dispozicion në dyqanet lokale të bamirësisë. ”

Face pretendon intervistën e parë të revistës me grupin. “Shkrimtari i pyeti nëse emrat e tyre – Julian Casablancas, Fabrizio Moretti, etj – ishin të vërtetë,” thotë Davis. “Pastaj menjëherë, unë shkova në Nju Jork për ta bërë atë – plotësisht ashtu siç do të imagjinonit dhe shpresonit, duke pirë në bare në Lower East Side dhe duke tërhequr pajisjet e tyre nga koncerti në koncert, Julian dhe Albert Hammond Jr ndanë një apartament së bashku.

Atëherë, ajo pamje e tregtisë së dorës së parë ishte në një farë mënyre e lindur nga nevoja. Por më shumë, ishte pjesë e një fushate të organizuar. “Julian kishte këtë ide se ata të gjithë duhet të” vishen çdo ditë sikur të kishim një koncert atë mbrëmje, edhe nëse nuk e kishim “, thotë Davis. “Kështu që, ata me të vërtetë shëtisnin së bashku duke mos përputhur xhupat e Converse dhe dyqaneve ushqimore, rrobat e tyre” skenike “.” Ndërsa çështja standarde për grupet e kitarës para dhe që atëherë, në 2001, thotë ai, me të vërtetë u dalluan.

“Ata gjithashtu kishin flokë të mahnitshëm,” shton Davis. “Gjëja që mbaj mend që kapa menjëherë ishte veshja e xhaketave të përshtatura me xhinse – disa prej nesh në The Face e kopjuan atë. Kolegu im Kevin Braddock tha se ata do të rikuperonin pamjen nga Rodney Trotter [vëllai më i vogël i ngushtë në sitcom klasik BBC Vetëm Fools And Horses].

EP u pasua nga një album i gjatë në verë, Is This It. Menjëherë një pyetje dhe një deklaratë, ishte përgjigja për zhurmën e saj dhe gjithçka që premtonte imazhi i menaxhuar me kujdes i Stroke. Linja e hapjes – “A nuk e shihni që po përpiqem? As që më pëlqen ”- tha gjithçka: këtu ishte një grup që kishte bërë shumë dhimbje për t’u dukur ‘cool’ pa përpjekje. Edhe pse, në të vërtetë, “gjatësia e plotë” është një shtrirje. Duke arritur në një minutë të ligë 36 e gjysmë, LP ishte po aq e ngushtë sa pantallonat që futi grupi.

Davis thotë se ndikimi i The Strokes u ndez me atë që po ndodhte brenda modës në atë kohë. “Ngritja e tyre përkoi me ngritjen e Hedi Slimane në Dior Homme, i cili kishte pika referimi shumë të ngjashme retro rock’n’roll, dhe bëri që xhaketat e prera, xhinse të ngushta dhe atlete të larta të vendoseshin përsëri. Nuk mund të gaboni me faktin se jeni ‘frymëzuar’ nga pamja e Blondie, Lou Reed dhe Fabrika e Warhol – është Year Zero për modën e mrekullueshme të rokut. ”

Nëse jo aq i kudogjendur sa ishte dikur, ajo pamje, e Nju Jorkut në një moment të veçantë – qoftë një pikë e paqartë midis fundit të viteve 1960 dhe fillimit të viteve 1980 ose, në të vërtetë, 2001 – është ende pjesë e bisedës. “Slimane është në shtëpinë e tij të tretë të modës me të,” thekson Davis, megjithëse po tregon se në CELINE HOMME, arkitekti i tabelave të humorit të siluetit rock’n’roll pasqyron një peisazh shumë më të gjerë kulturor.

Pyetja e shumëpritur, atëherë: ishte kjo? Casablancas kishte një përgjigje në vitin 2001. “Unë kam besim në atë që bëjmë,” i tha ai gazetarit të MTV. “Është mjaft e mirë për të mposhtur shumë hype. Me kalimin e kohës, të gjitha gjërat e shtypit thjesht do të largohen, dhe gjëja e fundit që do të qëndrojë do të jetë muzika. Pra, nuk jam aq i shqetësuar. “