Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Auto & Moto

Thyhet rekordi botëror në akull/Lamborghini Urus arrin shpejtësinë prej…

Lamborghini Urus vendosi një rekord të ri botëror të shpejtësisë në ngasjen në akull. Rekordi u vendos në liqenin e ngrirë Baikal në Rusi, dhe Lamborghini SUV po garonte në sipërfaqen e akullt me ​​një shpejtësi prej 298 km/orë, e cila është vetëm 7 km më pak sesa ka deklaruar kompania se kjo makinë e ka shpejtësinë maksimale.

Anderj Leontijev ishte pas timonit të Urus, dhe rekordi u vendos gjatë veprimtarisë “Ditët e Shpejtësisë” të organizuar nga kompania “LAV racing”. Lamborghini deklaron se rekordi u arrit në prani të përfaqësuesve të FIA dhe RAF (Federata Ruse e Automjeteve) dhe se rezultati do të verifikohet zyrtarisht në prill.

Si kujtesë, Urus SUV është mundësuar nga një 4.8-litër twin-turbo V8 me 650 kuaj fuqi (478 kW) dhe 850 Nm. Ky automobil përshpejton në 100 km/orë në 3.6 s dhe arrin 0-200 km/orë në 12.8 s. Shpejtësia maksimale është 305 km/orë.