Celebrities Gossip

Tradita e familjes mbretërore që shumë prej jush nuk njihni!

Një film i ri për Princeshën Diana, Spencer, tregon princeshën e ndjerë duke shijuar një Krishtlindje tradicionale të familjes mbretërore në Sandringham në fillim të viteve 1990. Por kjo ka dyjëzuar disa fansa të filmit dhe ekspertë mbretërorë, të cilët e vënë në pikëpyetje saktësinë e disa prej skenave, edhe pse regjisori e përshkroi filmin si një “përrallë nga një tragjedi e vërtetë” dhe jo një biografi.

The royal family attend church at Sandringham on Christmas Day in 2017

Megjithatë, një nga skenat më të çuditshme në film e shfaq personazhin e Dianës duke u peshuar në mbërritjen e saj në Sandringham. Por të peshohesh si në mbërritje ashtu edhe në nisje nga Sandringham është me sa duket diçka që anëtarët e familjes mbretërore bëjnë në të vërtetë. Ekspertja mbretërore Ingrid Seward, tha një herë se Mbretëresha siguron që të ftuarit të peshohen në një peshore antike në një traditë që daton që nga Eduardi VII.

Prince Charles, Prince William, Kate Middleton, Meghan Markle and Prince Harry on Christmas Day in 2018

Edward donte të sigurohej që të ftuarit e tij të ushqeheshin mirë dhe çdo vizitor në Sandringham duhej të ulej në pajisje dhe të peshohej pas mbërritjes dhe nisjes për të parë nëse kishte shtuar kilogramë gjatë qëndrimit. Megjithatë, është e paqartë nëse është diçka që anëtarët e familjes mbretërore bëjnë ende sot, apo nëse është diçka për të mbetur në librat e historisë.

The Queen is said to be "totally committed" to hosting Christmas at Sandringham for her family this year

Por pavarësisht nëse ata e monitorojnë atë apo jo, ka një shans të mirë që mund të shtojnë pak peshë duke pasur parasysh ushqimin bujar në dispozicion për të ngrënë nga familja mbretërore, veçanërisht në ditën e Krishtlindjes. Darren McGrady, i cili dikur punonte në kuzhinat mbretërore, ka thënë më parë si më poshtë.

Pas kishës, ata hanë një drekë të madhe që përfshin një sallatë me karkaleca ose karavidhe, dhe një gjel deti të pjekur, dhe të gjitha pjatat tradicionale si majdanoz, karrota, lakra Brukseli dhe puding Krishtlindjesh. Ata kanë të njëjtin vakt vit pas viti.