Health & Beauty Lifestyle

U dyshua se vuante nga sulmet e panikut, e vërteta e 36-vjeçares do t’ju trondisë!

Kim Grau u këshillua nga psikiatrja e saj të merrte Xanax, pasi mendoi se simptomat e saj ishin për shkak të ankthit dhe çrregullimeve të panikut. Shkaku i vërtetë ishte shumë më serioz. Duke u kthyer pas në kohë, Kim Grau tani e di burimin e saktë të simptomave të çuditshme që filluan ta mundonin atë në vitin 2017. Por, disa nga ndjesitë ishin aq të pazakonta sa ajo ende e ka të vështirë t’i përshkruajë. Si për shembull pamjet e gjalla të “My Little Pony” dhe filmave të tjerë vizatimorë nga fëmijëria e saj, që i shfaqeshin papritur në mendje. 36-vjeçarja u shpreh se:

Ishte kaq e çuditshme. Ishte vërtet e rastësishme dhe më pas zhdukeshin.

Përveç rikthimeve të çuditshme, ajo filloi të përjetonte episode të pakëndshme frike, të cilat mendonte se ishin sulme paniku. Pastaj ishte mjegullimi i trurit, që në fillim ishte diçka e lehtë, por arriti në pikën ku Grau duhej të mundohej vërtet për të qenë pjesë e një bisede. Ajo ende kujton pjesëmarrjen në një konferencë ku e pyetën për emrin e kompanisë për të cilën punonte dhe nuk i kujtohej.

Nuk mund ta kuptoja se ku punoja. Po përpiqesha ta sillja në mendje, ta kërkoja dhe nuk mund ta kuptoja.

E shqetësuar për shëndetin e saj mendor dhe duke ndjerë se simptomat intensifikoheshin me kalimin e viteve, Grau filloi të takonte një këshilltar në fillim të vitit 2020. Kjo çoi në një referim te një psikiatër, i cili konfirmoi se ajo kishte të ngjarë të përjetonte sulme paniku dhe i dha Xanax, një ilaç për të trajtuar çrregullimet e ankthit dhe panikut. Kur Grau mendonte se po kalonte një sulm paniku, ajo duhej të pinte një nga pilulat. Por kjo nuk e ndihmoi aspak.

Vetëm në pranverën e vitit 2020 një incident i frikshëm më në fund solli një diagnozë të saktë. Në mëngjesin e 25 prillit, burri i Graut, Anders, u zgjua nga ulërima e saj. Kur u përpoq ta ngushëllonte, pa se ajo ishte pa ndjenja, me krahët e saj të ngurtësuar dhe me nofullën e shtrënguar. Grau ishte nën kontrollin e një sulmi të madh, një lloj i tillë që përfshin të gjithë trupin. Ajo tha se:

Ky ishte viti ynë i parë i martesës… burri im i gjorë. Pasi mbaruan konvulsionet, ai tha se u ula dhe dukej sikur isha një kompjuter që u ndeza përsëri dhe përpiqesha të përpunoja dhomën.

Pasi çifti nxitoi në spitalin më të afërt, një MRI dhe analizat shtesë zbuluan se çfarë nuk shkonte. Grau kishte një tumor që rritej thellë në trurin e saj. Sipas Dr.Matthew Tate, ai tumor po shkaktonte konvulsione, të cilat çonin në disa nga simptomat e çuditshme që ajo përjetoi. Kur ndodhin konvulsione, truri është i irrituar dhe hyn në një model ritmik.

Nëse ai model përhapet shumë dhe shkon në të dy anët e trurit, pacientët përjetojnë konvulsione të përgjithësuara. Nëse nuk është aq i përhapur, atëherë simptomat lidhen me vendin ku ndodhet modeli në tru dhe çfarë bën ajo pjesë e trurit. Kriza të tilla fokale ose të pjesshme, ishin përgjegjëse për episodet e frikës dhe problemeve të tjera të Graut.

Bazuar kudo që të ndodhë, ju mund të keni simptoma të ndryshme që mund të variojnë nga gjëra të tilla si ajo që kishte Kim. Disa njerëz nuhasin erë të djegur ose kanë erë të çuditshme, njerëzit mund të kenë një ndjenjë ‘dejà vu’. Nëse është afër zonës së lëvizjes, do të shihni dridhje ose nëse është afër zonës shqisore, pacienti do të përjetojë ndjesi shpimi gjilpërash.

Njerëzit shpesh diagnostikohen gabimisht me sulme paniku, sepse ato janë shumë më të zakonshme se sa një tumor. Disa njerëz dëgjojnë tinguj që nga fëmijëria ose përjetojnë aroma të njohura nga ajo epokë, ndjesi që mund të jenë të vështira për t’u përshkruar për një pacient që mund të mendojë se janë të çuditshëm ose të çmendur. Grau kishte një tumor neuroepitelial disembrioplastik (DNET), një rritje beninje që ndodhej thellë në lobin frontal të trurit të saj.

Tate ishte pjesë e një ekipi mjekësor që e hoqi atë në janar të 2021, duke hyrë në mes të dy gjysmave të trurit për të arritur në vendin sfidues. Ata hoqën sa më shumë që mundën nga tumori, megjithëse Tate tha se pjesët mikroskopike të tij ndonjëherë mund të mbeten, që do të thotë se pacienti ka nevojë për imazhe të rregullta për t’u siguruar që nuk do të kthehet me kalimin e kohës. Tashmë Grau gazon shëndet të plotë dhe është në pritje të fëmijës së saj të parë.