Health & Beauty Lifestyle

Udhëzuesi dekadë pas dekade për anti-plakjen!

Plakja mund të jetë një nga pashmangshmëritë e jetës, por nëse po planifikoni të plakeni në mënyrë të shkëlqyer si Paul Rudd do të duhet të investoni. Duhet të jeni të vetëdijshëm për meritat afatgjatë të kremrave mbrojtjes nga dielli, acideve për pastrimin e lëkurës dhe retinolit. Për të qenë të qartë, ne nuk po ju sugjerojmë që t’i nënshtroheni operacioneve plastike. Përkundrazi, ka të bëjë me lazerët, hidratuesit me injeksion dhe “rregullime” të tjera të tilla që mund të zbusin shenjat e para të plakjes.

Në këtë artikull do të njiheni me ekspertizën e dermatologut kozmetik me bazë në Knightsbridge, Wassim Taktouk, i cili është i njohur për pacientët e tij me pamje të freskët dhe të çlodhur. Më poshtë, ai ndan udhëzuesin e tij dekadë pas dekade për të ngadalësuar kohën, në mënyrën më delikate, pa bisturi.

1. Në të 20-tat
Dekada parandaluese

Ka shumë më pak për t’u shqetësuar në këto vite të jetës. “Nëse një djalë në të njëzetat do të hynte dhe do të pyeste: “Çfarë duhet të bëj?” do të kishte të bënte me kujdesin e lëkurës”,-thotë Taktouk. “Numri një është SPF. Fillojeni herët. Është vërtetuar se bllokon pigmentimin dhe formimin e rrudhave. Ndikon gjithashtu mospirja e duhanit, dieta, stërvitja.” Nëse jeni një njëzetvjeçar që tashmë po shqyrton me kujdes një rrudhë të ballit, këshilla është të përmbaheni nga Botox. Në vend të kësaj, për rezultate më domethënëse dhe më të shpejta kundër plakjes provoni t’i jepni një rrotullim përforcuesve të lëkurës. Është një i quajtur Redensity 1, i cili është si një koktej vitaminash, aminoacide, zbardhues të lëkurës dhe antioksidantë dhe është vetëm injeksione të vogla pikash në të gjithë fytyrën”, thotë Taktouk. “Kjo është e shkëlqyeshme dhe ju po kujdeseni për lëkurën tuaj në këtë proces.”

02. Në të 30-tat
Mosha e injeksioneve

Jeni ende të rinj dhe mos lejoni që fëmijët e TikTok t’ju bindin ndryshe. Rreth kësaj moshe ju mund të filloni të vini re se rezervat e lëngshme të kolagjenit të të njëzetave tuaja janë varfëruar. Për ata që thjesht kërkojnë një spërkatje të lehtë hidratimi, Taktouk është një adhurues i hidratuesit me injeksion Profhilo, i cili synon dobësinë e lëkurës, zbut linjat e imëta dhe duhet të zgjasë për disa muaj. Dhe nëse po kërkoni një nofull më të mprehtë, atëherë mbushësit e lëkurës nga Teoxane janë zgjedhja e duhur.

03. Në të 40-tat
Vitet e dritës

Zakonisht në këtë grupmoshë Taktouk do të fillojë të nxjerrë lazerët e tij, të tillë si Vbeam Prima, i cili mund të largojë venat e fijeve rreth vrimave të hundës, ose për ata që luftojnë me pigmentimin, Frax Pro që rigjeneron lëkurën me peshë të rëndë. Pajisjet me ultratinguj me intensitet të lartë janë gjithashtu një opsion, Ultraformer 3 vendos nxehtësi për të shtrënguar shtresat më të thella të lëkurës, një trajtim me radiofrekuencë gjithashtu mund të jetë alternativa juaj më e mirë. Djemtë në të dyzetat e tyre që deri më tani janë larguar nga Botox-i do të jenë të kënaqur të mësojnë se mund të presin rezultate të dukshme. Por për ata që janë ende disi hezitues, Taktouk shpjegon se përdorimi i mbushësit të vendosur saktësisht në zona të papritura mund të ofrojë një alternativë efektive.

04. Në të 50-tat dhe më tej
Fillimi i ri

Nëse jetën tuaj ia keni kushtuar aplikimit të kremit kundër diellit, refuzimit të cigareve në festa dhe daljeve në zyrën e dermatologut, atëherë urime. Por për ata që thjesht duan të duken 5 vite më të rinj, mos kini frikë, zgjidhjet janë të shumta. Një nga ato është trajtimi Morpheus8, i cili lëshon rrezet e radiofrekuencës nga një pajisje mikro-gjilpëre për të eliminuar rrudhat. Nëse rrudhat e mjekrës, qafës dhe nofullës ju shqetësojnë, atëherë një injeksion Belkyra (ose acid deoksikolik) mund të shpërbëjë yndyrën që orët e jogës nuk do ta bënin. Përndryshe, nëse jeni vendosur në një transformim drastik, atëherë është FaceTite gjysmë invazive i cili thith yndyrën e lëkurës dhe mund të jetë  magjia që po kërkoni.