Lifestyle Travel

Udhëzuesi i duhur për të gjitha pikat më të lezetshme në St Moritz!

Sheshi i lojërave dimërore, nuk gjendet askund ashtu si në St Moritz. Me peizazhe vezulluese alpine, një raport të mirë borë ndaj diellit dhe një kalendar sportiv, ky resort legjendar zviceran nuk ka asgjë që si mungon. Është një vend për t’iu afruar më së miri me një shtytje ose dy në drejtimin e duhur, ndaj na lejoni t’ju japim një udhëzues të brendshëm.

1. Ku të qëndroni?

Pallati i Badrutt, një hotel me frëngji kafe që ofron pamje të liqenit, qëndron si vendi më magnetike e St Moritz-it. Pasqyra me njolla të moshës varen mbi dyshemetë e shahut, tavolinat e preferuara janë të rezervuara për një kohë të gjatë në të ardhmen dhe ju do të shikoni shënime nga Sir Alfred Hitchcock dhe zonja Audrey Hepburn në librin e të ftuarve. Jashtë do të gjeni një Rolls-Royce Phantom të vitit 1968, dikur në pronësi të familjes mbretërore britanike.

Një top bore larg, Kulm Hotel St Moritz lidh ura të shkuara dhe të tashme me efekt të mrekullueshëm dhe “Suvretta House”, një triumf absurd simetrik që pushon mes pishave të mbushura me borë të “Upper Engadine”, është vendosur në mënyrë ideale me ashensorin e vet privat për t’ju shtyrë në shpatet brenda pak sekondash. Hapjet e reja në këto pjesë janë të rralla.

2. Ku të bëni ski?

Me kilometra të tëra për lundrim të butë, plus një grusht grykash thuajse vertikale poshtë të cilave mund të hidhen vetë fanatikët e shpejtësisë, Corviglia e spërkatur nga dielli është ngjarja kryesore. Hipni në ashensorin e orës 7:45 të mëngjesit për të gdhendur gjurmët e para në pistat e sapo rregulluara.

Në Corvatsch me pamje nga veriu, shpatet me hije ofrojnë disa nga terrenet më të larmishme në rajon dhe mbetjet e pluhurit qëndrojnë përreth për ditë të tëra, të pandotura. Së bashku me shtigjet që zhyten në pyjet e dendura të bredhit, ka një territor të mrekullueshëm jashtë pistes për t’u ngecur dhe pranë stacionit të mesëm Murtèl do të gjeni shina për stil të lirë për të improvizuar seancat.

E fundit, por aspak më e rëndësishmja, Diavolezza e izoluar josh ndjekësit e kalitur të emocioneve, të cilët janë të prirur të provojnë aftësinë e tyre. Me erëra të forta dhe shpesh temperatura të ulëta torturuese, pakkush do të dëshironte ta vizitonte këtë terren, por fushat e papërlyera të dëborës dhe mundësitë e pafundme për mashtrime nga shkëmbinjtë dhe qoshet e bëjnë atë një shesh lojërash epike të pakrahasueshme. Mos e humbisni korridorin monstruoz 1000 metra dhe zbritjen e parregulluar të akullnajës deri në Morteratsch.

3. Çfarë të shikoni dhe çfarë të bëni?

Nuk do të jetë befasi që jeta këtu rrotullohet rreth liqenit verbues të ngrirë. Një faturë në zhvillim e festivaleve, garave, argëtimeve dhe çdo gjë tjetër që lidhet lirshëm me zhurmën e kupave të shampanjës, shpaloset vit pas viti në hapësirën që vjedh skenën. Pas Kupës së Botës në “Snow Polo” është Turi i Bardhë, ku thundrat që gjëmojnë lëshojnë pluhur të freskët nga sipërfaqja akullnajore.

Duke qëndruar ballë për ballë me Pallatin e Badrutt në Via Serlas, posti kryesor botëror i “Hauser & Wirth” ngjan më shumë me shtëpinë e qytetit të një kuratori sesa një galeri. Tani po shfaqen një sërë skulpturash të lira prej betoni dhe perdesh muri të pasqyruara nga artistja konceptuale gjermane, zonja Isa Genzken, por rreshtimi prishet dhe ndryshon gjatë gjithë kohës.

Duke u kthyer në drejtim të aktiviteteve të mbushura me adrenalinë për të cilat St Moritz është i famshëm, ju mund të merrni çengela për tu ngjitur në akull në grykën e Berninës, e cila sjell me vete të drejta serioze mburrjeje. Nëse ndodh që të përplaseni në një cep të caktuar, mund ta konsideroni veten një anëtar nderi i Klubit “Shuttlecock”.

4. Çfarë të hani?

Duke sjellë fokusin e tij të mprehtë te ushqimet e detit në male, skena kryesore milaneze Langosteria ka lindur në kasollen CheCha në Salastrains të Corviglia. Merr një tavolinë dhe dorëzohu para havjarit jashtëzakonisht të mirë dhe njerëzve që shikojnë. Më pak spërkatës, por duke mbushur po aq shumë shije, “Chasellas” ofron ushqime të këndshme për shije, nga rostis krokante me vezë të skuqura deri te sallami “Engadin” me lakër turshi, në një tarracë të zhurmshme me diell pranë ashensorit “Suvretta-Randolins”. “Krone”, me yll Michelin, ofron shijet italiane në menunë e tij të shijshme, që mund të përfshijnë ravioli të spërkatur me gjalpë me lajthi dhe lista e verërave do marrë vëmendjen tuaj.

5. Ku të shkoni më pas?

Pasi të shkosh në mal, pak gjëra janë më të kënaqshme se sa të vendosesh në një bar të mbushur dhe të zhytesh në një kazan me pije alkoolike alpine. “Paradiso Mountain Club & Restaurant” arrin të tërheqë një turmë argëtuesish që mund të skijojnë dhe të shohin në tarracën e tij plot me diell. Në mes të qytetit, do të gjeni “Café Belmont”, një bar verërash me ndriçim të ulët me vepra arti në mur dhe një menu të shkëlqyer.

Nga ana tjetër, “Pavarotti & Friends” është një tjetër vend fitues. Mbrëmjet e qeta shpërthejnë në vallëzime të zhurmshme në tavolinë dhe thashethemet thonë se pronari herë pas here shpërthen në këngë të mrekullueshme. Provoni fatin tuaj duke u futur në klubin e famshëm ekskluziv “Dracula”, një institucion i St Moritz-it.