Celebrities Showbiz

Ukraina mbështetje nga e gjithë bota,” Angelina Jolie befason fansat; shfaqet në Lviv

Aktorja e njohur Angelina Jolie ka surprizuar ukrainasit duke u shfaqur në një kafe në Lviv të shtunën. 46-vjeçarja Jolie tërhoqi vëmendjen ndërsa paraqitej e veshur thjeshtë në një bar-kafe ndërsa videoja u publikua nga Maya Pidhorodetska në Facebook.

Jolie është një e dërguar speciale për Komisionerin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët. Ajo ka vizituar më parë fëmijët ukrainas që kanë ikur nga lufta me Rusinë në një spital në Romë.

“Asgjë e veçantë. Thjesht Lviv. Thjesht shkova të pija një kafe. Thjesht Angelina Jolie,” shkroi ajo në gjuhën vendase pasi e kishte filmuar aktoren e cila edhe e përshëndeti.

Ndërkaq më herët një tjetër aktor i Hollivudit ka vizituar vendin në Luftë. Sean Penn po tregon mbështetjen e tij për Ukrainën në mes të pushtimit të vazhdueshëm rus. Pasi kaloi muaj duke dokumentuar luftën, aktori 61 vjeç, i tha revistës “Hollyëood Authentic” se kohët e fundit kishte menduar të luftonte në emër të Ukrainës. Në intervistën e botuar të shtunën ai është shprehur se:

Nëse keni qenë në Ukrainë duke luftuar duhet të kalojë në mendjen tuaj dhe të thon se çfarë shekulli është ky? Sepse unë isha në stacionin e karburantit në Brentëood një ditë tjetër dhe tani po mendoj të marr armët kundër Rusisë?

Në mes të fillimit të pushtimit rus në fund të shkurtit, Penn udhëtoi në Ukrainë për të punuar në një dokumentar të ardhshëm rreth tensioneve politike, që tregon pushtimin dhe luftën e nisur nga presidenti rus Vladimir Putin.

Arsyeja e vetme e mundshme për mua që kam qëndruar më gjatë në Ukrainë herën e fundit do të ishte që unë të mbaja një pushkë, ndoshta pa armaturë, sepse si i huaj, ju do të dëshironit t’ia jepnit atë armaturë njërit prej luftëtarëve civilë. nuk e ka atë ose për një luftëtar me më shumë aftësi se unë, ose për një burrë apo grua më të re që mund të luftojë për më gjatë ose çfarëdo tjetër.

Në intervistën e tij në “Hollyëood Authentic”, Penn foli gjithashtu për takimin me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy “një ditë para pushtimit” dhe për të qenë me të “gjatë pushtimit, në ditën e parë”. Duke parë Zelenskyy atë ditë, ai tha “më bëri përshtypje që tani po shikoja një djalë që e dinte se duhej të ngrihej në nivelin më të lartë të guximit njerëzor dhe lidershipit. Mendoj se ai zbuloi se ai kishte lindur për ta bërë këtë.”

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës vazhdon pasi forcat e tyre filluan një pushtim në shkallë të gjerë më 24 shkurt – konflikti i parë i madh tokësor në Evropë në dekada. Detajet e luftimeve ndryshojnë nga dita në ditë, por qindra civilë janë raportuar tashmë të vdekur ose të plagosur, duke përfshirë fëmijë. Miliona ukrainas kanë ikur gjithashtu, thonë Kombet e Bashkuara.