Bota

Ukrainë/ Prokuroria po heton mbi 13 mijë raste të dyshuara për krime lufte!

Rreth 13,000 hetime mbi krimet e dyshuara të luftës nga ushtarët rusë po zhvillohen në Ukrainë, sipas prokurorit të përgjithshëm i vendit.

Që nga ngritja e akuzave, Rusia ka mohuar vazhdimisht kryerjen e mizorive gjatë luftës në Ukrainë.

Më herët sot, një ushtar rus 21-vjeçar, rreshteri Vadim Shishimarin, u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e një civili të paarmatosur.

Shishimarin pranoi se kishte qëlluar Oleksandr Shelipov, 62 vjeç, nga një makinë ndërsa ushtarët rusë hynë në fshatin Chupakhivka katër ditë pas pushtimit.

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova, ka raportuar se që prej fillimit të luftës ushtria ruse ka vrarë të paktën 4600 civilë, ku 232 prej tyre fëmijë, por këto shifra janë pa u marrë parasysh dhe të dhënat në territoret e pushtuara nga rusët.

Sakaq, Denis Pushilin, udhëheqësi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), tha të hënën se një gjykatë ishte duke u përgatitur për ushtarët ukrainas që u dorëzuan në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, njoftuan agjencitë shtetërore ruse të lajmeve.

Sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA-Novosti, Pushilin tha se të burgosurit ukrainas janë tani në territorin e DPR, një territor separatist i mbështetur nga Rusia në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, dhe se dokumentet po përgatiteshin për një gjykatë.

Mariupol ra nën kontrollin e plotë rus javën e kaluar me dorëzimin e Azovstal, bastioni i fundit i ukrainasve që mbronin qytetin. Është e paqartë se sa ushtarë ukrainas do të përballen me një gjykatë të mundshme. Ushtria ruse ka pohuar se mbi 2,000 anëtarë të shërbimit ukrainas u dorëzuan në punimet e mëdha të çelikut.

Në një lajm të veçantë, RIA raportoi zëvendësministrin e Jashtëm rus Sergey Rudenko duke thënë se Rusia ishte e hapur ndaj mundësisë së diskutimit të shkëmbimit të të burgosurve Azovstal me Ukrainën.