Food & Drink

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për trurin tuaj!

Truri është një nga organet më të rëndësishme të trupit tonë. Jo vetëm që ndihmon të gjitha sistemet të funksionojnë mirë, por ndihmon edhe organet e tjera si zemra, mushkëritë dhe veshkat të kryejnë mirë funksionet e tyre. Prandaj, është e rëndësishme ta mbani atë të ushqyer dhe të shëndetshëm në mënyrë që truri të mbetet në gjendje optimale me një dietë të mirë. Ndërsa shumë ushqime të shëndetshme kanë një ndikim të mahnitshëm në shëndetin e trurit, frutat dhe perimet me ngjyrë, yndyrat, proteinat, vitaminat dhe mineralet ndihmojnë në ndërtimin e indeve të trurit dhe reduktojnë inflamacionin, të tjerat mund të kenë rezultate të kundërta.

Ushqimet që i përshtaten shëndetit të trurit ndihmojnë në rregullimin e funksionit kognitiv, përmirësojnë kujtesën dhe ju bëjnë të mprehtë, vigjilent dhe racional, ndërsa ato që kanë një ndikim negativ rrisin rrezikun e sëmundjeve degjenerative si çmenduria, Alzheimeri, Parkinson, etj. Sipas vlerësimeve, demenca do të prek më shumë se 65 milionë njerëz në mbarë botën deri në vitin 2030. Për fat të mirë, ju mund të ndihmoni në uljen e rrezikut të sëmundjes duke hequr disa ushqime nga dieta juaj.

Ushqimet më të mira për trurin

Manaferrat

Manaferrat janë të ngarkuara me antioksidantë që i japin një shtysë të madhe fuqisë së trurit. Manaferrat si luleshtrydhet, boronicat dhe manaferrat mund të konsumohen si frut, në sallata, apo edhe si smoothie në mëngjes. Këto fruta me ngjyrë të errët janë të pasura me flavonoide që ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe përmirësojnë ndjeshëm shpejtësinë me të cilën truri mund të përpunojë informacionin. Ekspertët e shëndetit thonë se flavonoidet ndihmojnë në uljen e stresit oksidativ në qelizat e trupit, gjë që dëmton funksionin e trurit.

Vezët

Vezët janë një central elektrik i proteinave. Së bashku me të qenit të shijshëm, ato janë të gjithanshme dhe mund të përgatiten si të fërguara, të ziera ose të skuqura. Të mbushura me lëndë ushqyese si kolina dhe luteina, vezët mbështesin funksionin e trurit dhe ju ndihmojnë të jeni të mprehtë dhe të zgjuar. Sipas ekspertëve të shëndetit, duhet të hani të paktën një vezë në ditë për të marrë dozën tuaj ditore të proteinave.

Peshku i yndyrshëm

Peshqit si salmoni dhe harenga, janë jashtëzakonisht të lartë në acide yndyrore Omega-3, të cilat rrisin vëllimet e trurit dhe ndihmojnë në përmirësimin e arsyetimit dhe të menduarit logjik. Këta peshq të mbushur me antioksidantë gjithashtu ngadalësojnë rënien njohëse dhe zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve që ngadalësojnë trurin. Ekspertët e shëndetit rekomandojnë shtimin e peshkut të yndyrshëm të paktën tre herë në javë në dietën tuaj për të marrë sasi të mjaftueshme të acideve yndyrore dhe për t’i dhënë një nxitje të jashtëzakonshme shëndetit të trurit tuaj.

Arrat

Arrat janë një nga burimet më të shëndetshme të lëndëve ushqyese që ndihmojnë në përmirësimin jashtëzakonisht të shënuesve të shëndetit. Hulumtimet thonë se përfshirja e arrave në dietën tuaj të përditshme mund të përmirësojë funksionin e trurit dhe të ulë rrezikun e rënies njohëse si tek fëmijët në rritje ashtu edhe tek të rriturit e moshuar. Njerëzit që hanë arra, të ngarkuara me yndyrna të shëndetshme, antioksidantë dhe vitaminë E rregullisht kanë një memorie më të mprehtë në krahasim me ata që nuk hanë.

Ushqimet më të këqija për trurin

Sheqeri

Sheqeri dhe pijet e mbushura me të si soda, pijet energjike dhe lëngjet e frutave janë një nga ushqimet më të këqija jo vetëm për trurin, por për shëndetin në përgjithësi. Një konsum i lartë i këtyre pijeve me sheqer rrit rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës dhe shton shtimin e pashëndetshëm të peshës, përveçse dëmton trurin tuaj. Marrja e tepërt e pijeve me sheqer rrit gjasat për të zhvilluar Alzheimer dhe depresion.

Ushqimet e përpunuara

Ushqimet e përpunuara janë të mbushura me sheqer, yndyrna të shtuara dhe natrium – një kombinim vdekjeprurës që vetëm sa përkeqëson shëndetin tuaj të përgjithshëm. Këto ushqime përfshijnë patate të skuqura, ëmbëlsirat, petë të menjëhershme, kokoshka të menjëhershme, salca të blera në dyqan dhe ushqime të gatshme. Këto ushqime janë zakonisht të larta në kalori dhe jashtëzakonisht të ulëta në lëndë ushqyese të tjera, duke shkaktuar shtim në peshë, gjë që dëmton shëndetin e trurit tuaj.

Alkooli

Alkooli, si ushqimet e tjera të këqija, nuk i bën mirë as funksionit të trurit, as shëndetit në përgjithësi. Përdorimi kronik i alkoolit rezulton në një reduktim të vëllimit të trurit, ndryshime metabolike dhe ndërprerje të neurotransmetuesve, të cilët janë kimikate që truri përdor për të komunikuar. Njerëzit e alkoolizuar shpesh kanë mungesë të lëndëve ushqyese të ndryshme, gjë që ndikon drejtpërdrejt në funksionimin e trurit.