Food & Drink Health & Beauty

Ushqimet më të shëndetshme për trurin që luftojnë plakjen!

Truri njihet si organi kryesor i trupit për një arsye. Ai kontrollon fjalë për fjalë të gjitha funksionet nga ngrënia tek frymëmarrja tek gjumi dhe madje edhe emocionet. Prandaj, kur truri vuan nga inflamacioni kronik, trupi mund të zhvillojë sëmundje. Dhe ashtu si çdo aspekt tjetër i shëndetit, fuqia e trurit gjithashtu mund të përforcohet nëse dikush ha llojin e duhur të ushqimit. Në një postim të fundit, nutricionistja Anjali Mukerjee ndau disa njohuri se çfarë mund të hanë njerëzit për të rritur shëndetin e trurit në mënyrë natyrale. Nutricionistja shkroi:

Ushqimet që hamë mund të kenë një ndikim të madh në strukturën dhe shëndetin e trurit tonë. Pra, ngrënia e një diete që forcon trurin mund të mbështesë funksionin e trurit afatshkurtër dhe afatgjatë dhe të përmirësojë detyrat mendore, të tilla si kujtesa dhe përqendrimi.

Ekspertja më pas vazhdoi të rendisë lëndët ushqyese më të mira që mund të bëjnë mrekulli për të rritur shëndetin e trurit, duke përmendur gjithashtu burimet e tyre dietike.

1. Arrat

Arrat si bajamet dhe arrat me acidet e tyre yndyrore omega-3 dhe vitaminën E jo vetëm që përmirësojnë shëndetin e lëkurës, zemrës dhe flokëve, por edhe shëndetin e trurit.

2. Portokallet

Portokallet janë të pasur me vitaminë C, e cila mund të forcojë imunitetin në mënyrë natyrale, por ato janë gjithashtu të ngarkuara me kolinë, një lëndë ushqyese që ndihmon në përmirësimin e kujtesës, ndërkohë që ushqen sistemin nervor.

3. Avokado

Një tjetër burim i pasur i acideve yndyrore omega-3, këto kanë aftësinë për të parandaluar inflamacionin, ndërkohë që rritin kujtesën dhe vonojnë rënien njohëse.

Përveç këtyre, ekspertja renditi si më poshtë ushqimet miqësore për trurin:

4. Të verdhat e vezëve

5. Drithërat

6. Produktet e qumështit

7. Kamomili

Përveç këtyre, disa barishte ‘Ayurvedic’ gjithashtu mund të përmirësojnë funksionin njohës duke vonuar humbjen e kujtesës në lidhje me moshën. Anjali Mukerjee renditi gjithashtu lëndët ushqyese që nevojiten për të rritur shëndetin e trurit. Këto përfshijnë antioksidantë dhe acide yndyrore omega-3 që dihet se reduktojnë stresin oksidativ në qeliza duke parandaluar kështu inflamacionin, plakjen dhe çrregullimet neurodegjenerative si sëmundja e Alzheimerit.