Celebrities Gossip Showbiz

Vazhdojnë telashet për Kanye West, kompania Gap e padit reperin për prishjen e bashkëpunimit mes tyre!

Kompania e veshjeve Gap po kërkon mbi dy milionë dollarë nga Kanye West në mënyrë që të mbulojë kostot që mund të pësojnë në një proces gjyqësor që i akuzon ata se kanë modifikuar një dyqan me qira të Yeezy pa leje. Gjigandi i shitjes me pakicë është paditur nga kompania komerciale e pasurive të paluajtshme, Art City Center, e cila zotëron ndërtesën e vendosur në qendër të Los Angelesit, se ka bërë ndryshime ‘të shumta, domethënëse, të pamiratuara’. Gap e dha pronën me qira nga prilli 2021 deri në shtator 2022 – që është kur West ndërpreu papritmas partneritetin e tij me markën – dhe pagoi mbi 104,000 dollarë qira në muaj.

Si pjesë e marrëveshjes së tyre, Gap nuk u lejua të modifikonte ndërtesën pa kërkuar miratimin nga kompania. Në një padi të paraqitur në tetor 2022, Art City Center kërkoi që Gap t’i dorëzonte 1.5 milion dollarë për të rivendosur vendin. Por marka e veshjeve këmbëngul se të gjitha ndryshimet u bënë nga West pa miratimin e tyre dhe ngriti një padi të veçantë në prill kundër reperit për të mbuluar çdo dëmtim të mundshëm si dhe tarifat e avokatëve.

Gap pretendon se kontrata e tyre me West thotë se ata nuk do të mbahen përgjegjës për “asnjë pretendim të ngritur për shkak të veprimeve ose mosveprimeve të Yeezy”. Në dosjen e gjykatës thuhet:

Kryerja e punës jo vetëm që ka shkelur Marrëveshjen Strategjike, por mënyra e përgatitjes dhe kryerjes së punës ka shkaktuar nevojën për riparime dhe restaurim të pretenduara në ankesë.

West nënshkroi një kontratë 10-vjeçare me Gap në 2020, por e shkëputi partneritetin e tyre në fund të vitit të kaluar, duke pretenduar se marka shkeli marrëveshjen e tyre duke mos lëshuar veshje siç ishte planifikuar ose duke hapur dyqane. Menjëherë pas kësaj, mallrat e Yeezy Gap u tërhoqën nga raftet dhe në internet. Një letër e lëshuar nga avokatët e artistit për kompaninë u nda nga West në Instagramin e tij më 15 shtator. Ajo pretendoi se kompanisë Gap iu kërkua të shiste 40% të mallrave Yeezy Gap në dyqane gjatë pjesës së fundit të 2021.

Vetëm një artikull nga koleksioni doli në shitje vjeshtën e kaluar, dhe ai ishte i disponueshëm vetëm në internet dhe jo në një dyqan. Asnjë dyqan Yeezy Gap nuk është hapur ende, kompanisë iu kërkua të hapte pesë dyqane me pakicë deri më 31 korrik 2023. Gushtin e kaluar, Kanye e kritikoi Gap dhe foli drejtpërdrejt me drejtuesit e tij:

Duhet të më jepni vërtet pozicionin që të jem Ye dhe të më lini të bëj atë që mendoj, ose duhet të mendoj diku tjetër.

Po atë muaj, Kanye u kritikua pasi mori vendimin për të shfaqur linjën e tij të re Yeezy në thasë plehrash në dyqanet “Gap” pasi kritikët u ankuan se ai po tallte njerëzit e pastrehë. Babai i katër fëmijëve gjithashtu ndezi polemika pasi tha në llogarinë e tij në Instagram se frymëzimi pas markës së tij të modës, Yeezy, ishin ‘të pastrehët’. Padia e Gap kundër West vjen vetëm një muaj pasi kompania zbuloi se kishte planifikuar të reduktonte qindra punonjës nga fuqia e saj punëtore globale për të ulur kostot dhe për të përmirësuar kompaninë mes planeve për të hequr 350 dyqane në të gjithë SHBA deri në fund të vitit.