Celebrities

Vdes në moshën 74-vjeçare, këngëtarja fituese e çmimit “Grammy”!

Anita Pointer nga grupi “Pointer Sisters”, fituese e çmimit “Grammy”, e cila u bë e famshme me hitet në vitet 1970 dhe 80, duke përfshirë “I’m So Excited”, vdiq nga kanceri ditën e djeshme, njoftoi publicisti i saj. Ajo ishte 74 vjeçe. Anita ishte e rrethuar nga familja e saj në momentin e vdekjes, tha publicisti i saj në një deklaratë. Anita ishte e dyta më e vjetër nga katër motrat, të cilat filluan të këndonin në kishën e babait të tyre në Oakland, Kaliforni, më shumë se 50 vjet më parë. Ajo la pas motrën e saj Ruth, vëllezërit Aaron dhe Fritz dhe mbesën Roxie.

Vajza e vetme e Anitës, Jada, vdiq në vitin 2003. Vdekja e saj vjen gjithashtu pasi motra e saj Bonnie, e cila ishte gjithashtu një nga anëtarët themeluese të grupit, por u largua në mesin e viteve 1970 për një karrierë solo, vdiq në vitin 2020 në moshën 69-vjeçare. Motra e saj më e vogël, June, vdiq në 2006. Familja në një deklaratë tha:

Ndërsa jemi thellësisht të pikëlluar nga humbja e Anitës, ne jemi të ngushëlluar duke ditur se ajo tani është me vajzën e saj, Jada dhe motrat e saj, June e Bonnie, në paqe. Ishte ajo që na mbajti të gjithëve afër dhe së bashku për kaq gjatë. Dashuria e saj për familjen tonë do të jetojë në secilin prej nesh. Ju lutemi respektoni privatësinë tonë gjatë kësaj periudhe pikëllimi dhe humbjeje. Parajsa është një vend më i dashur dhe i bukur me Anita-n atje.

Motrat Pointer filluan si treshe në vitin 1969 kur Anita la punën e sekretares për t’u bashkuar me motrat e saj Bonnie dhe June. Bill Graham iu nënshkroi një kontratë menaxhimi dhe ata shkuan në turne me Elvin Bishop. Motra më e madhe, Ruth, iu bashkua grupit në 1972 për të formuar katërshen tanimë. “The Pointer Sisters” publikuan albumin e tyre debutues në 1973, me këngën e tyre “Yes We Can Can” duke u bërë një hit i menjëhershëm, duke u renditur në vendin e 11-të në listat e Billboard.

Ata fituan Grammy një vit më vonë në 1974, me hitin e tyre të kryqëzuar “Fairytale”, nga albumi “That’s a Plenty”, të cilin Anita e shkroi me Bonitën dhe Elvis Presley gjithashtu e regjistroi më vonë. Grupi do të vazhdonte të fitonte dy çmime të tjera Grammy në 1984 për “Automatic”, pjesë e albumit të tyre më të shitur “Breakout”, më vonë duke marrë një çmim në Hollywood me “Walk of Fame” në vitin 1994. Ata gjithashtu performuan në ceremoninë e mbylljes së “Lojërave Olimpike të Atlantës” në vitin 1996.