Celebrities Fashion

Veshjet e yllit të “KUWTK” janë frymëzuar nga koleksioni i vitit 1998 të “Mugler”?

Manfred Thierry Mugler edhe pse ishte në pension ajo stiloi dhe krijoi fustanin me pamjen e veçantë për Met Gala të Kim Kardashian në vitin 2019, një krijim silikoni me korse që pikonte pika “uji”. Në atë kohë ajo u shpreh për Vogue se:

Ai kishte këtë vizion për mua si një vajzë nga Kalifornia, duke dalë nga oqeani, në Los Angeles ose në Malibu dhe në tapetin e kuq.

Pamja e lagur ishte një nga temat e koleksionit të modës së pranverës 1998 të Mugler. E prezantuar në stilin e sallonit, ku shfaqja ishte një përzierje e veshjeve të modës dhe veshjeve të gatshme, në të cilat stilisti eksploroi një gamë të gjerë idesh dhe materialesh, duke përfshirë xhinsin, petkat, puplat dhe metalin.

Ndonëse ai njihet më së shumti për pamjet e tij dominuese ‘space vixen’, kishte një element befasues të klasicizmit në këtë koleksion, i cili ishte i fokusuar në veshjen dhe mënyrën se si materialet rrjedhin mbi trup, pothuajse si një pikë uji që rrëshqet në anën e një gote.

Edhe kur janë të veshur, subjekti i vërtetë i skulpturave të lashta është zbulimi i trupit; Mugler i shtoi kësaj ideje një copëz të veçantë, me prerje që nxirrnin me guxim anatominë, qofshin ato duke ekspozuar pothuajse të gjithë gjoksin ose të gjithë të pasmet.