Bota

VIDEO/ Italia ‘pushtohet’ nga protestat pas vrasjes së një shitësi ambulant nigerian; e filmuan por askush nuk ndërhyri

Qindra njerëz nga komuniteti nigerian i qytetit qendror italian të Civitanova Marche dolën në rrugë të shtunën për të protestuar kundër vrasjes së një shitësi ambulantë nigerian. Vrasja u kap në video me celular, por askush nuk ndërhyri për të ndaluar vrasjen e tij.

Policia thotë se një italian, Filippo Claudio Giuseppe Ferlazzo, 32 vjeç, është arrestuar në lidhje me rrahjen brutale të Alika Ogorchukwu. Pamjet e incidentit tregojnë Ferlazzo duke përdorur patericën e shitësit për ta goditur atë. Ogorchukëu kishte humbur punën e tij pasi u godit nga një makinë. Ai duhej të përdorte një paterica për të ecur pas aksidentit.

 

Shitësi ambulant nuk ishte në gjendje të ngrihej pasi Ferlazzo e sulmoi atë, tregon video, sepse italiani përdori peshën e tij për të mbajtur Ogorchukwun poshtë.

“Agresori e ndoqi viktimën, duke e goditur fillimisht me paterica,” tha hetuesi i policisë Matteo Luconi në një konferencë për shtyp. “Ai e bëri atë të binte përtokë, më pas ai përfundoi, duke shkaktuar vdekjen, duke e goditur vazhdimisht me duar të zhveshura. ”

Është urdhëruar një autopsi për të përcaktuar shkakun e vdekjes së Ogorchukwu.

“Dënimi im nuk është vetëm për krimin, por është edhe për indiferencën”, tha për Sky News kryebashkiaku i Civitanova Marche, Fabrizio Ciarapica.

“Një baba u vra në një mënyrë mizore dhe raciste ndërsa kalimtarët bënin video pa e ndaluar agresorin,” tha ish-kryeministri Matteo Renzi. Ai u bëri thirrje njerëzve të reflektojnë “për atë që po bëhemi”.

Në fillim, vrasësi pretendoi se burri nigerian (i paaftë pas një aksidenti automobilistik) ngacmoi të fejuarën e tij. Megjithatë, gjatë marrjes në pyetje, u zbulua se kjo nuk ndodhi dhe se Ogorchukëu i kishte kërkuar para.

Bëri bujë fakti që ndërkohë që shumë banorë të Civitanovës filmonin skenën me celularët e tyre, askush nuk ndërhyri për të ndalur dhunën vrasëse të 32-vjeçarit. Të gjitha forcat politike në Itali, nga e djathta ekstreme tek e majta italiane, e dënuan pa asnjë hezitim këtë vrasje barbare.

Rreth njëqind nigerianë që jetojnë në zonën e gjerë, u mblodhën pasdite në vendin e vrasjes dhe shprehën hidhërimin dhe indinjatën e tyre që asnjë dëshmitar okular nuk u përpoq të ndihmonte bashkatdhetarin e tyre fatkeq. E shoqja e tij duke folur për mediat mes lotëve, tha:

“Tani dua vetëm drejtësi për burrin tim!”

Ndërkohë vrasësi i ka kërkuar falje familjes përmes avokatëve të tij. Rajoni i Marche njofton se do të kërkojë të bëhet palë civile në gjyqin për vdekjen e Alikas. Këtë e bëri të ditur presidenti i Rajonit, Francesco Acquaroli, duke nënvizuar se “ne kemi qenë gjithmonë një komunitet mbështetës, gjithëpërfshirës dhe duam të mbetemi të tillë, me angazhimin e të gjithëve”.