Sport

Ylli i tenisit ukrainas, Elina Svitolina e quan kundërshtaren ruse të guximshme pas fitores së French Open!

Tenistja Elina Svitolina e quajti kundërshtaren e saj në tenis, rusen Daria Kasatkina, një “të guximshme” pas fitores së mërzitur të ukrainasit të dielën. Svitolina, e cila më parë tha se nuk do të shtrëngonte duart me kundërshtarët rusë dhe bjellorusë nga respekti për burrat dhe gratë që mbrojnë Ukrainën, u tha gazetarëve se ajo “e pranoi” Kasatkina pas ndeshjes.

Kasatkina ka qenë e hapur në kritikat e saj për luftën, duke e përshkruar atë vitin e kaluar si një “makth”.

Muajin e kaluar, Kasatkina, tenistja e renditur më të lartë në Rusi, shprehu gjithashtu simpatinë e saj për tenistet ukrainase që refuzojnë t’i shtrëngojnë dorën pas ndeshjeve.

Me të vërtetë falënderuese për pozicionin e saj që mori. Ajo është një person vërtet i guximshëm për ta thënë publikisht, që jo aq shumë lojtarë e bënë. Ajo është një e guximshme.

Në vend të një shtrëngimi të dorës, Kasatkina i dha kundërshtarit të saj një gisht të madh në rrjetë pasi humbi pikën e ndeshjes.

Pjesa më e trishtuar është lufta që vazhdon ende. Pra, sigurisht, lojtarët nga Ukraina kanë shumë arsye për të mos na shtrënguar duart. Unë e pranoj dhe kështu është. Është një situatë shumë e trishtueshme dhe e kuptoj.

Vitin e kaluar, 26-vjeçarja njoftoi se ishte homoseksual dhe kritikoi gjithashtu qëndrimet e Rusisë ndaj homoseksualitetit. Duke luajtur në majorin e saj të parë që nga Australian Open 2022 dhe e para që kur u bë nënë, Svitolina tha se ishte e fokusuar vetëm në rikuperimin dhe përgatitjen për ndeshjen e saj të radhës.

Sigurisht që do të doja të fitoja këtu. Do të jetë ëndrra, por ka qenë gjithmonë në karrierën time si hap pas hapi. Mendoj se kjo është mënyra e vetme e duhur për të bërë, për të mos parë shumë në të ardhmen, sepse përndryshe humbisni fokusin nga gjërat e vogla që ju sjellin të fitoni ndeshjet.