Health & Beauty

Zbuloni si të keni look-un perfekt në plazh!

Realiteti i pushimit në breg të plazhit nuk pasqyron shpesh magjepsjen që lidhet me të. Për t’u siguruar që të ndiheni të sigurt, Malena Harbers ndan këshillat e nevojshme për fytyrën, trupin dhe flokët që do t’i rezistojnë rërës, nxehtësisë dhe lagështirës.

Zgjidhni një SPF që nuk ngjit, rezistent ndaj rërës

Edhe kremrat më bazik të diellit mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit dhe sigurojnë që nuk do të digjeni, por gjetja e strukturës së duhur mund të jetë një sfidë. Ju dëshironi një formulë që të rrëshqet si një ëndërr, të qëndrojë pa probleme nën grim dhe të funksionojë për të gjitha llojet e lëkurës. “Sun Drops SPF50” e  Dr. Barbara Sturm ka një teksturë të shkrirë dhe mund të aplikohet drejtpërdrejt në lëkurën e zhveshur për një përfundim mat dhe jo ngjitës, ndërsa kremi i diellit Unseen i Supergoop! dyfishohet si një bazë grimi pa peshë. Për trupin, formulat transparente dhe pa vaj janë ideale për të shmangur njollat ​​e mbrojtjes nga dielli me vija rëre. Na pëlqen sesi kremi i trupit “Super Soin Solaire SPF30” i  Silky i Sisley përthithet pa mundim në lëkurë dhe nuk lë një shenjë të bardhë.

SUPERGOOP!

£37.50

DR. BARBARA STURM

£108.33

ULTRA VIOLETTE

£33.33

SISLEY

£154.17

Rifreskojeni lëkurën shpesh

Edhe kur riaplikoni një formulë cilësore me SPF, në mënyrë të pashmangshme lë lëkurën të ngjitet. Ju mund të parandaloni çdo ngjitje të mbetur me një rifreskim të lëkurës ndërmjet aplikimeve. Një spërkatje e Queen of Hungary Mist nga Omorovicza vepron si një tonik balancues dhe një përthithje e shpejtë për të gjitha llojet e lëkurës. Përndryshe, provoni një me acid salicilik nëse keni lëkurë të yndyrshme dhe jeni të prirur për shpërthime. Pas mjegullimit, përdorni “Face Halo Makeup Remover Pads” ose një leckë për të rivendosur ngjyrën tuaj. Më pas, prekni një serum me acid hialuronik mbi lëkurë për tu hidratuar përpara se të ri-aplikoni SPF-në tuaj. Mos harroni, kjo nuk është koha për aktive: formulat ftohëse, hidratuese dhe qetësuese janë thelbësore këtu.

OMOROVICZA

£49.17

DR. DENNIS GROSS SKINCARE

£29.17

MZ SKIN

£91.67

FACE HALO

£15

Qëndroni në përbërjen minimale në tekstura të lehta

Një pamje e suksesshme në plazh ka të bëjë me ndjenjën e tërheqjes së bashku, dhe qërpikët delikatë dhe të valëzuar bëjnë mrekulli. Një bojë për vetulla e lehtë dhe e papërshkueshme nga uji është çelësi. Krijo një formulë xhel të pastër që, kur aplikohet mbi një prekje të vetme të rimelit tuaj të preferuar, e mbyll ngjyrën në vend pa u rrëshqitur. Nëse qerpikët tuaj tashmë janë të errët, përdorni mbi qerpikët e zhveshur për përcaktim të menjëhershëm. Ndërkohë, për të shtuar një ngjyrë në lëkurën e thatë, përzieni një formulë balsami mbi faqet dhe buzët për një përfundim të shkëlqyeshëm. Llojet e kombinuara ose të yndyrshme të lëkurës do t’i pëlqejnë ngjyrosjet e buzëve dhe faqeve të ngjyrosura me acid hialuronik të Charlotte Tilbury për një larje të pastër.

CHARLOTTE TILBURY

£20.83

BOBBI BROWN

£20.83

Provoni modele flokësh elegante dhe të tërhequra

Për të mbajtur djersën dhe lagështinë larg nga flokët tuaj, keni nevojë për lagështi, veçanërisht nëse flokët tuaj janë shumë kaçurrelë ose të padisiplinuar. “Vendosni balsam ushqyes Rituel nga Sisley Restructuring në flokët tuaj përpara se të shkoni në plazh”, thotë stilistja kryesore nga Londra, Belle Cannan. “Tekstura e balsamit shndërrohet në një vaj, i cili rrëshqet nëpër flokë dhe zbut ato vija rreth flokëve.” Më pas, ajo sugjeron që të thurni dy pjesë në të dyja anët e pjesës qendrore dhe t’i lini gërshetat jashtë kur siguroni një bisht të lartë. “Më pas, i bashkoj gërshetat në bisht me një grup tjetër. E bën një stil të thjeshtë më interesant dhe më të lartë.” Pavarësisht nëse zgjidhni një pamje elegante ose preferoni t’i mbani flokët të thatë, do t’ju duhet ende të përdorni një llak mbrojtës nga dielli. “Aplikoni atë në të gjithë, veçanërisht përgjatë ndarjes suaj, pasi kjo është zona që mund të digjet dhe duket e kuqe,” shton Cannan.

HAIR RITUEL BY SISLEY

£71.67

SACHAJUAN

£16.67

ORIBE

£33.33

AESOP

£19.17

Përgatituni për të rritur besimin e trupit tuaj

Një përgatitje e vogël para plazhit ia vlen përpjekja, pasi një shkëlqim artificial i aplikuar mirë mund të maskojë aknet, si dhe venat dhe një ton të pabarabartë të lëkurës. “Të gjithë duken më të shëndetshëm dhe më rrezatues kur puthen nga dielli”, thotë grimieri i famshëm Florrie White. “Çfarëdo formule vetë-rrezitjeje që preferoni, do t’ju duhet që së pari të keni eksfoluar dhe hidratuar lëkurën tuaj për rezultatet më të mira pa vija. Unë përdor një formulë kremi me dorashka për klientët e mi për ta fërkuar produktin me të vërtetë”. Ndërkohë që ato shpesh kalojnë pa u vënë re, pjesët e plasaritura dhe me kallo do të thithin ngjyrën dhe kripa e detit mund të largojë gjithashtu nuancën tuaj të bukurisë në plazh. Përdorni një balsam ose vaj të dedikuar për këmbë çdo ditë në prag të uljes në një shezlong për një lëkurë dukshëm më të lëmuar nga thembra deri te këmbët.

MARGARET DABBS LONDON

£15

AMANDA HARRINGTON

£23.33

TAN-LUXE

£30

NATURA BISSÉ

£67.50