Bota

Zelensky mbërrin në Kapitol! Agjendë e ngjeshur në përpjekje për të siguruar mbështetjen e aleatëve!

Presidenti ukrainas ka udhëtuar në Uashington në përpjekje për të siguruar mbështetjen e aleatëve.

Udhëtimi i Volodymyr Zelensky në shtet përfshin takime me presidentin amerikan Joe Biden dhe udhëheqësit ushtarakë në Pentagon, si dhe një fjalim në mbrëmje në muzeun e Arkivave Kombëtare.

Ai do të takohet gjithashtu me krerët e Dhomës së Përfaqësuesve të udhëhequr nga republikanët dhe komitetet e sigurisë kombëtare të Dhomës para një sesioni privat me Senatin e plotë të SHBA.

Presidenti ukrainas ka të ngjarë të përballet me një turmë më agresive sesa kur ai vizitoi Uashingtonin nëntë muaj më parë, pasi Kongresi po organizon një debat të ashpër mbi shpenzimet.

Një numër republikanësh në rritje kanë vënë në dyshim sasinë e parave që dërgohen në Kiev në ndihma ushtarake dhe humanitare. Shtetet e Bashkuara kanë dërguar rreth 113 miliardë dollarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit.