Bota Fashion Gossip

Zgjedh transgjinorin për reklamim reçipetash, Nike përballet me kritika të ashpra!

Nike po përballet me polemika të mëdha pasi ka zgjedhur transgjinorin Dylan Mulvaney për të reklamuar reçipetat sportive të markës. 26-vjeçari ende nuk e ka kryer operacionin për ndryshimin e gjinisë, por po merr terapinë hormonale për t’u shndërruar në grua.

“Kur do ta kuptojnë këto firma që gratë nuk duan burra që vishen si ato për të reklamuar produktet. Dylan Mulvaney po tallet me gratë. Nike zgjedh atë në mes të gjithë atyre grave që stërviten shumë dhe punojnë shumë. Çfarë turpi. Shumë e shpifur”, lexohet në një koment. “Pse nuk punësohet një grua për të promovuar rroba grash?”, pyet një komentues tjetër.

Mulvaney është 26-vjeçe, është një aktore, krijuese komike dhe përmbajtjesh. Mulvaney u rrit në San Diego dhe ishte një “fëmijë teatri” i vetë-përshkruar. Pas përfundimit të një diplome në Teatrin Muzikor në Universitetin e Cincinnati College-Konservatori i Muzikës në 2019, Mulvaney fitoi një pjesë në shfaqjen e saj të parë në Broadway.

Mulveney luajti rolin e Plakut White në “The Book of Mormon”, një prodhim teatror nga Trey Parker dhe Matt Stone, krijuesit e shfaqjes televizive “South Park”. Roli e bëri atë të udhëtonte nëpër Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Meksikë derisa pandemia e detyroi turneun të ndalonte. Gjatë bllokimit Mulvaney filloi të postonte video TikTok dhe të eksploronte identitetin e saj si aktore.