Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota

Zhvillim historik në kompaninë Disney, pas 98 vitesh në krye vjen një grua!

Susan Arnold është presidentja e Disney-t e do të zëvendësojë Bob Igerin, i cili e mbante detyrën prej 2000-shit e në vitet 2005-2020 ishte administrator i deleguar i grupit. Arnold, e cila është pjesë e këshillit të administratës prej 14 vitesh, zyrtarisht e merr detyrën në ditën e fundit të vitit, më 31 dhjetor. 67-vjeçarja zotohet t’i shërbejë interesave të aksionerëve të Disney-t.

Me pranimin e detyrës, në rolin e presidentes së bordit, synoj të vazhdoj t’i shërbej interesave afatgjata të aksionerëve të Disney-t dhe të punoj ngushtësisht me administratorin e deleguar Bob Chapek, për të sjellë krijime inovative.

Ndërkaq, ishte nën drejtimin e Igerit që Disney shënoi një epokë ndryshimesh e inovacioni, duke blerë markat Pixar më 2006-ën e Marvel më 2009-ën, Lucasfilm në vitin 2012 e 21st Century Fox, dy vjet më parë.

Jashtë botës së biznesit, emri i Susan Arnold është përfolur shumë herë si një kandidaturë e besueshme për të marrë drejtimin e Shtëpisë së Bardhë, ndonëse nuk u konkretizua.

Fillimisht ka qenë e përfshirë në mbledhjen e fondeve kur Hillary Clinton garonte për presidente e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në vitin 2016. Më pas, u bë pjesë e grupit të këshilltarëve të Donald Trump-it kur sapo u zgjodh president, por nuk ia doli ta këshillonte, për një kohë të gjatë. Pas dy muajve dha dorëheqje, në shenjë proteste për tërheqjen amerikane nga Marrëveshja e Klimës së Parisit.