Celebrities Gossip

Zonjat mbretërore shihen me vello zie, por Meghan Markle jo!

Të gjitha zonjat mbretërore që morën pjesë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II mbërritën sot në Westminster Abbey të veshura me të zeza për të shprehur pikëllimin e tyre dhe për të nderuar etikën e vjetër të veshjeve mbretërore. Kate, Camilla dhe Sophie ishin mes shumë grave që mbanin kapele tradicionale të zeza dhe vello zie për të treguar pikëllimin e tyre.

Vellot e zisë janë tradicionale, edhe pse jo të detyrueshme, për anëtarët vajza të familjes mbretërore dhe simbolizojnë se ajo që i vesh është pikëllimi për një të dashur. Ky aksesor i kokës është i punuar zakonisht nga dantella, tyl ose material rrjetë i hollë dhe i lejon personit më shumë privatësi kur e vesh atë.

Vellot e zisë me rrjetë të Kate dhe Camilla ishin ngjitur në pjesën e përparme të kapelave të tyre dhe u zgjatën deri te mjekra e tyre, të ulur paksa larg nga fytyra. Meghan Markle mbante një kapele të zezë pa vello, ashtu si edhe princesha e re Charlotte, e cila është në përputhje me traditën mbretërore, pasi vellot janë një zgjedhje personale.

Velloja e zisë u popullarizua nga Mbretëresha Victoria pas vdekjes së burrit të saj, Princit Albert, në 1861, por daton shumë përpara kohës së saj. Historiania mbretërore Jessica Storoschuk tha për Page Six Style se zakoni do të fshihte pikëllimin e tyre nga publiku.