Top 50 Songs of 2022 From Top Awards

Programi maratonë ditën e fundit të vitit, rikthehet sërish në Top Albania Radio. Ashtu siç është traditë tanimë, do të njihemi me këngët më të mira të vitit 2022. Dhe ndoshta ajo që ka më shumë rëndësi për ne dhe duke i pasur më afër, janë këngët shqiptare.

Viti që po lëmë pas padyshim një ishte një vit arritjesh. Shumë i suksesshëm për disa artistë, e deri diku një vit ‘rikthimi’ për disa të tjerë. Artistët më në zë kanë sjellë projekte të reja të cilat janë përqafuar maksimalisht nga publiku shqiptar. E ajo që ka mbizotëruar më së shumti, ka qenë pikërisht ‘bashkimi i forcave’ mes artistëve, duke e quajtur 2022 si ‘vitin e bashkëpunimeve’.

Këtu mund të pëmendim Elvana Gjatën me Dhurata Dorën, apo me artistët ndërkombëtarë Gran Error dhe Antonia, apo një nga bashkëpunimet më të suksesshme dhe surprizuese të momentit, Dafina Zeqiri dhe Alban Skënderaj. Por dhe surprizat nga artistët e rinj nuk munguan në vitin 2022.

Një sërë emrash të rinj që na lanë ‘pa fjalë’ me talentin e tyre, duke u futur mes artistëve ‘të vjetër’ dhe ‘Big’ në klasifikimin e “The Top List”. Do të njiheni me 50 këngët shqiptare më të mira të këtij viti që po lëmë pas dalëngadalë, ato që na shoqëruan në çdo hap, dimër e verë, të trishtuar apo të lumtur… Shijojini!

1
Dhurata Dora x Elvana Gjata
Gajde
2
Gran Error x Elvana Gjata x Antonia
Clap Clap
3
Alban Chela & Besa
Zonja & Zoterinj
4
Capital T X Alban Skenderaj
Nje Nate
5
Capital T
Për Dashni
6
Alban Skenderaj
Spektatore
7
Elgit Doda ft. Xhensila
A e din
8
Donald
Hesht
9
Yll Limani x Noizy
Alkool
10
Besa x Lyrical Son
Si kalama/Machoman
11
Semi Jaupaj
Mos u kthe
12
Ledri Vula
Monaco
13
Killua
PMW
14
Ledri Vula X LumiB X NUK
Uma Love
15
Yll Limani x Ledri Vula
Tonat
16
Nilsa Hysi
Doja Doja
17
Capital T x Mc Kresha
Heku qafe
18
Yll Limani
Malet
19
Elgit Doda
TL (Toxic Love)
20
Alban Skenderaj ft. Lyrical Son
Ndalma
21
La Fazani
Hajde me shuplakë
22
Kida x Ledri Vula
Tdu
23
Romeo ft Ermal Fejzullahu
Më e Mira
24
Anxhelina x Flori
Anash & Doja
25
Arilena Ara
E gjallë
26
Shpat Deda
T'Huj
27
2Farm
Hero
28
Dafina Zeqiri ft. Alban Skënderaj
Copa Copa
29
Ronela Hajati
Sekret
30
Flori Mumajesi
Mbaroj per ty
31
Gjon's Tears
Silhouette
32
Xhensila
Ale Ale
33
Elhaida Dani
Amore
34
Diona Fona
Zari
35
Elvana Gjata
POW
36
Alban Skenderaj ft. AVAXUS
Lamtumire
37
Ardit Çuni ft. Çiljeta
Oj Dashni
38
Elita 5
Lamtumire
39
Ronela Hajati and MatoLale
Gips
40
Kida
Mo jo
41
Majk x Dafina Zeqiri
Më Fal
42
Lluni ft. Ledri Vula
Narcos Albania
43
Renis Gjoka ft. Eneda Tarifa
Cep Me Cep
44
Arnon & Sardi
Ajo s’do normale
45
David Dreshaj
Do dashni
46
Butrint Imeri ft. Don Xhoni
Corazon
47
Dafina Zeqiri
Dhimbje Dhimbje
48
La Fazani
Fluturoj
49
Killua
Qytetin
50
Ibro Deli
Mu ka tek