Celebrities Film & Tv

Filmat e Denzel Washington të renditur, nga më i keqi tek më i miri!

Nga ‘Magnificent Seven’ në ‘Malcolm X’, Rolling Stone ka zbërthyer për ju të gjithë rolet më legjendare (dhe ato jo dhe aq të shkëlqyera) të yllit.

Që nga debutimi në teatër i Denzel Washington në fillim të viteve 1980, aktori ka dhënë disa nga shfaqjet më të pabesueshme të kohës sonë gjatë më shumë se tre dekadave: Kush mund ta mohojë punën e tij bindëse në filma si Cry Freedom, The Mighty Quinn ose Mo’ Better Blues ? Apo klasikë të viteve nëntëdhjetë si Malcolm X, Mississippi Masala apo Crimson Tide? Apo kthesat e tij brilante të mëvonshme në filma si Inside Man, Fences dhe Flight?

Uashington është talenti i rrallë që mund të kapërcejë – dhe përmirësojë – materialin e tij. Ai është bërë ndoshta një nga yjet e filmave më të besueshëm në Hollywood-it, pavarësisht nga fakti se ai përgjithësisht shmang vazhdimet dhe filmat me superheronj. Duke parë dhe rishikuar filmat e Denzel – 48 prej tyre, që nga viti 1981, dhe të gjithë pjesë të mëdha – na zë një dashuri e madhe për talentin dhe pasionin në shfaqjet e tij. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që ne nuk do t’i renditim ato!

Më poshtë janë të listuara të gjitha performancat e Denzel Uashington-it, nga më e keqja tek më e mira.

48.’Virtuosity’ (1995)

Uashington është plotësisht jashtë elementit të tij në këtë triller fantastiko-shkencor shumëngjyrësh, në të cilin ai luan një polic të ardhshëm, i cili duhet të gjurmojë keqbërësin kibernetik Russell Crowe, i cili është duke luajtur … le të shohim nëse e kemi kuptuar këtë: një hibrid simulimi kompjuterik të vrasësve të ndryshëm serialë, të cilët papritmas kanë arritur të shfaqen në botën reale. Askush nuk mund të gjejë “gjuhën” e duhur të faqeve për t’i bërë të gjitha të funksionojnë. Crowe buzëqesh. Uashington shkëlqen. Nuk mund të mos qeshësh.

47.’Heart Condition’ (1990)

Oof. Kjo komedi tmerrësisht e mprehtë e shokut ka Bob Hoskins si një polic racist racist, i cili kryen një transplant zemre nga një avokat me ngjyrë, të cilin ai u përpoq ta arrestonte. Problemi është se edhe fantazma e avokatit vjen me zemër! [Whomp whomp] Mirë se vini në dy aktorë të mëdhenj në një përpjekje të trurit për të përzier humorin aktual me komedinë fizike të stilit All of Me. Uashingtoni kryesisht telefonon në një performancë të konceptuar keq: Ai është i lezetshëm dhe i qetë, pothuajse sikur filmi na tregon se t’i bësh diçka tjetër do të ishte shumë shqetësuese.

46.’Safe House’ (2012)

Një nga filmat më të këqij të karrierës së yllit (edhe pse u kthye në një hit) u realizua në kulmin e shkëlqimit të tij dhe megjithatë arrin ta shpërdorojë plotësisht – dhe në mënyrë të pashpjegueshme – atë. Tobin Frost i tij është një ish-operativ i CIA-s, i cili ishte mashtrues, të cilin ju do të mendonit se ky organizim do t’i jepte këtij aktori një shans për të eksploruar një konflikt të brendshëm në Ditën e Trajnimit. Fatkeqësisht, performanca e aktorit humbet mes një rrëmuje të kamerës së lëkundur dhe montazhit të frymëzuar nga Cuisinart. “I sigurt” nuk është një fjalë që do ta përdorim këtu.

45.’Fallen’ (1998)

Një thriller me zotërim atmosferik që bëhet gjithnjë e më e mërzitshme çdo minutë. Polici i Uashingtonit zbulon disa ngjarje të çuditshme në vazhdën e ekzekutimit të një vrasësi të çmendur që ai e la jashtë. A ka ndonjë demon që kalon nëpër qytet dhe forcat e policisë? Ka qenë këtu gjatë gjithë kohës?!? Aktori mund ta bëjë kuriozitetin gjithmonë bindës, por këtu, ai duket i penguar nga toni i çuditshëm i filmit (dhe ajo surprizë e aktit të fundit të WTF) dhe pavarësisht faktit që disa gjëra vërtet tragjike i ndodhin, ai mezi regjistron ndonjë emocion. Do të thonim se Fallen është një film që nuk mund të ngrihet. Por fatmirësisht për ju, ne nuk do ta bëjmë.

44.’The Book of Eli’ (2010)

Si një luftëtar-endacak i verbër që kalon rrugën e tij përmes një peisazhi post-apokaliptik, Uashingtoni arrin të bëjë të pamundurën: Ai disi bëhet po aq pa humor sa pjesa tjetër e kësaj epike të turbullt veprimi. Me gjithë talentin e tij të jashtëzakonshëm, një dobësi e vërtetë e aktorit është tendenca e tij e herëpashershme drejt stoicizmit bosh… dhe këtu është një shembull kryesor. I gjithë qëndrimi i veprimit derivat dhe nderues i filmit mund të kishte funksionuar nëse do të ishte bërë edhe me gabime të shkurtra në mendjelehtësi ose ndjeshmëri. Faji për këtë nuk mund të hidhet tërësisht te ai – por ai sigurisht që nuk ndihmon.

43.’The Magnificent Seven’ (2016)

Në fillim të këtij viti, Uashingtoni u ribashkua me regjisorin e tij të Training Day dhe Equalizer, Antoine Fuqua për këtë ribërje të klasikut të Western Sixties. Aktori e përdor mirë ndjenjën e tij të natyrshme të lidershipit si një renegat që thërret të shtënat për grupin e rreckosur të armëve: intensiteti i tij i qetë dhe llogaritës është ideal për një hero perëndimor. Filmi në vetvete është një rrëmujë kaotike, megjithatë, dhe Fuqua është një regjisor më i mirë i skenave të personazheve sesa i aksioneve. Denzel duhet t’ia kujtojë këtë herën tjetër që të punojnë së bashku.

42.’The Siege’ (1998)

Ky thriller i diskutueshëm u kritikua kur u publikua për përshkrimin e tij të ekstremistëve islamikë që kryenin sulme terroriste në Nju Jork. Në një epokë pas 11 shtatorit, ajo ka fituar një rezonancë të frikshme dhe të padëshiruar – dhe përshkrimi i saj i muslimanëve të pafajshëm amerikanë të grumbulluar në kafaze nga një gjeneral i çmendur nga pushteti ka të ngjarë të tregojë se si shihet në epokën e Trump. Ndërsa agjenti i FBI-së përpiqet të gjurmojë terroristët dhe të minojë fashizmin zvarritës të një shteti mbikëqyrës, Uashingtoni bën një hero solid – një profesionist i dhembshur, heroik por i ndërgjegjshëm. Është një kthesë e besueshme, ndonëse kryesisht e padukshme, në një film jo shumë të mirë… edhe pse nuk mund ta quajmë krejtësisht të marrë si në vitin 1998.

41.’The Great Debaters’ (2007)

Uashingtoni gjithashtu e drejtoi këtë dramë të periudhës frymëzuese rreth një ekipi debati në Kolegjin Wiley tërësisht me ngjyrë në Teksas gjatë Depresionit dhe sinqeriteti i tij shkëlqen si në drejtimin ashtu edhe në performancën e tij. Filmi është disi kudo – duke trajtuar ndarjen, taktikat e debatit, romancën, marrëdhëniet e punës dhe konfliktet familjare të gjitha menjëherë dhe shpesh në një mënyrë mjaft të lehtë. (Karakteri i tij nuk është vetëm një mësues frymëzues dhe trajner debati, ai është gjithashtu, fshehurazi, një organizator i punës!) Ai ka disa momente jashtëzakonisht prekëse këtu; Megjithatë, një karakter i plotë shfaqet rrallë.

40.’Carbon Copy’ (1981)

Debutimi artistik i Uashingtonit mbetet një nga filmat më të çuditshëm që ai ka bërë ndonjëherë. Ai luan Roger Porter, një i ri që rilidhet me babanë që nuk e njohu kurrë; Problemi është se babai është Walter Whitney (George Segal), një drejtues korporate me taka të bukura, i cili është martuar në një familje të pasur dhe të fiksuar pas statusit. Kur zbulohet sekreti i Walter-it, ai humbet gjithçka, babë e bir duhet të jetojnë së bashku në varfëri dhe mjerim “komike”. Ka vetëm kaq shumë që një aktor mund të bëjë me një pjesë si kjo, por Uashingtoni ka një skenë fantastike: fjalimi i tij “Ti u largove nga një zonjë e madhe” afër fundit është, çuditërisht, një nga momentet e tij më të bukura në ekran dhe një tregues i hershëm i lavdisë së tij në të ardhmen.

39.’Power’ (1986)

Drama e mbushur me satirë e Sidney Lumet ka të bëjë me operativin politik veteran Richard Gere, një njeri me një aftësi të jashtëzakonshme për të formësuar imazhet e njerëzve duke përdorur taktikat më dredharake. (I mbani mend ditët kur imazhi i një politikani kishte në të vërtetë rëndësi?) Uashingtoni luan një lider të korruptuar të marrëdhënieve publike me sheikët e naftës të Lindjes së Mesme, të cilët po përpiqen ta bëjnë Gerin të ndihmojë në përzgjedhjen e kandidatit të tyre të zgjedhur. Ai është vetëm aty për të qenë i qetë, i shkathët dhe kërcënues, por është ende argëtuese të shohësh Denzel të luajë një zuzar të butë të koorporatës. Duke e parë atë, ju mund të kuptoni se si ky djalë arriti aq larg: Ai të krijon vetëm ndjesinë e stabilitetit edhe kur komploton të minojë procesin demokratik.

38.’The Manchurian Candidate’ (2004)

Ribërja e klasikut të epokës Dubya nga Jonathan Demme për një ushtar me shpëlarje truri, i cili bëhet një pretendent politik, ka të bëjë më pak me komplotet tradhtare dhe më shumë me peisazhin modern të medias. Uashingtoni luan rolin e Sinatrës: një veteran heroik që shërbeu së bashku me kandidatin e ardhshëm për nënpresident, Raymond Shaw (Liev Schreiber). Është një kthesë tërheqëse, ndonëse hija e origjinalit epror pushton procedurat.

37.’The Pelican Brief’ (1993)

E mbani mend kur nuk mund të shkonit në multipleks pa u penguar në më shumë se një duzinë përshtatjesh thriller politiko-ligjore të John Grisham? Ylli ynë luan një reporter të ashpër të Uashington DC; ai lidhet me një studente juridike (Julia Roberts) e cila ka zbuluar pa dashje një komplot vrasës në nivelet më të larta të qeverisë. Kimia e tyre është e dukshme, megjithëse nuk është një rol që i kërkon Uashingtonit të bëjë kaq shumë. Gjithsesi, është mirë t’i shikosh këta dy yje të filmit që kujdesen për njëri-tjetrin.

36.’The Preacher’s Wife’ (1996)

Uashingtoni është Dudley, një lajmëtar hyjnor që vjen në Tokë për të ndihmuar nderimin e Courtney B. Vance, por përfundon duke kaluar shumë nga koha e tij me gruan e bukur, shumë të neglizhuar nga i shoqi, të luajtur nga e bukura Whitney Houston. (Është një ribërje e fantazisë së Cary Grant-Loretta Young të vitit 1947 The Peshop’s Wife.) Dadley mund të jetë një engjëll, por ai nuk është engjëll; vetëm sepse ai përpiqet të shpëtojë foltoren dhe kopenë e Vance nuk do të thotë se ai është i lirë nga tendencat dashurore. Uashingtoni është i pëlqyeshëm, ndonëse ai po luan violinën e dytë pas rrezatimit të Houstonit – dhe nuk ka nevojë të bëjë shumë aktrim për t’u mahnitur nga kjo.

35.’Roman J. Israel, Esq.’ (2017)

Shumica e aktorëve do të merrnin një pjesë si Izraeli Romak – një avokat në moshë të mesme, armiqtë më të këqij të të cilit janë një sistem gjyqësor mercenar, një shoqëri e pakujdesshme dhe ai vetë (jo në atë renditje). Uashingtoni, për meritën e tij, anon në copat e thepisura të këtij njeriu me të meta; nëse ka ndonjë gjë, ylli punon dy herë për ta bërë atë dy herë më të vështirë të rrënjos këtë hero të trishtuar. Një kryqtar që e ka parë progresivitetin e tij të drejtë të dalë nga moda po aq sa kostumet e tij gështenjë të çuditshme dhe të papërshtatshme, Roman është një njeri jashtë kohës. I zënë mes djallit të firmës koorporative të Collin Farrell-it dhe engjëllit aktivist të Carmen Ejogo-s, ai më në fund lodhet duke “bërë të pamundurën për mosmirënjohësit” dhe merr një vendim që ofron një kuptim afatshkurtër. Gjithashtu përfundimisht do të çojë në zhbërjen e tij. Historia e shkrimtarit-regjisorit Tony Gilroy, aq më pak konceptimi i tij për këtë dijetar ligjor me një talent për të tjetërsuar aleatët, është i ngatërruar, për të mos thënë të paktën. Megjithatë, Uashingtoni plotëson shumë boshllëqe, duke ju treguar pse duhet t’i kushtohet vëmendje këtij njeriu të çuditshëm, “mungesa e suksesit të të cilit është e vetë-imponuar”. Erdhi Romani, e pa ideologjinë e tij të mpiksur, ai humbi. Dhe siç ju kujton Denzel, ka mijëra atje ashtu si ai.

34.’The Equalizer 2′ (2018)

Për shkak se nuk mund ta mbash poshtë një hero të mirë aksioni, Uashingtoni kthehet si Robert McCall, samaritani i mirë më vdekjeprurës në botë, në vazhdimin e Antoine Fuqua të përditësimit të tij të vitit 2014 në serialin e vjetër televiziv Edward Woodard. Ndërsa ai po ngiste një Lyft në Boston, një koleg i vjetër nga Agjencia e tij e Inteligjencës Mbrojtëse vritet në Belgjikë – sugjeron McCall duke grushtuar shumë fytyra dhe duke lëshuar shumë ferr mbi ata që i kanë bërë keq. Ashtu si me shumë kapituj të dytë të ekskluzivitetit, ligji i kthimit të pakësuar fillon më shpejt se sa do të dëshironit dhe Uashingtoni mund ta bënte këtë veprim të lezetshëm dhe të qetë në gjumë. (Edhe përpjekja e tij për t’i dhënë një mësim të riut Ashton Sanders duke bërtitur në fytyrë dhe një armë të mbushur, duket shumë e njohur.) Megjithatë, burri di se si t’i shesë bukur këto gjëra aksioni të epokës AARP: Duroni bollëkun e ajrit të vdekur dhe mund të dëgjosh Uashingtonin të kthejë një varg si “Unë do të vras ​​secilin prej jush dhe i vetmi zhgënjim për mua është: Unë mund ta bëj vetëm një herë” në një poezi të ashpër.

33.’For Queen & Country’ (1988)

Në një rol të hershëm kryesor, Uashingtoni luan një ushtar britanik të dërguar në Irlandën e Veriut, i cili shkarkohet dhe kthehet në shtëpi në një lagje që po shpërbëhet. Ai përpiqet ta mbajë të bashkuar mes bandave ndërluftuese dhe një shoqërie që nuk e vlerëson shërbimin e tij. Ju mund të shihni pamjet e hershme të personazheve të mëvonshëm heroikë të Uashingtonit këtu – njeriu i drejtë në një botë kaosi. Kjo është më shumë dramë sociale sesa thriller krimi, dhe performanca e tij e butë është pasuria e saj kryesore.

32.’John Q’ (2002)

Një baba në fund të litarit të tij (merrni me mend kush?) merr peng një pjesë të një spitali, pasi u shkatërrua nga sistemi i sigurimeve shëndetësore. Këta lloj filmash hollivudian të shtyrë nga njeriu, shumë larg, gjithmonë trafikojnë histori historike që minojnë mesazhet e tyre sociale, dhe ky nuk bën përjashtim – përveç faktit që Uashingtoni mund ta shesë këtë lloj roli në gjumë. Ai është vërtet i shkëlqyer këtu: Shikoni tronditjen delikate që regjistron fytyra e tij teksa fillon të kryejë veprimet e tij; edhe ai nuk mund ta besojë atë që po bën.

31.’The Equalizer’ (2014)

Duke u ribashkuar me regjisorin e tij të Ditës së Stërvitjes, Antoine Fuqua, aktori i bën ish-Forcat Speciale të tij të acaruara një ekspert në zemërimin me djegie të ngadaltë; ju duhet të admironi mënyrën se si ai e kalon kohën e tij me durim derisa të vijë koha që të fillojë të godasë, të pres dhe të heqë kokën e syrit. Por për meritë të tij, ai e bën performancën jo vetëm tërheqëse, por vërtet prekëse. Ky ishte një ribërje e shfaqjes televizive me Edward Woodward, dhe është paksa tepër e gëzuar  në dhunën e saj. Por, duke parë Uashingtonin të ruajë gjakftohtësinë e tij, ne ndiejmë një njeri që po përpiqet të kapet pas paqes së tij të fituar me vështirësi për aq kohë sa të jetë e mundur.

30.’The Bone Collector’ (1999)

Si një ekspert paraplegjik i mjekësisë ligjore në NYPD, Denzel e kalon pjesën më të madhe të filmit i palëvizshëm dhe në shtrat. Por ai e shfrytëzon maksimalisht atë, duke shijuar mundësinë për t’i dhënë një kohë të vështirë hetuesit fillestar të Angelina Jolie. Është një personazh kompleks: një njeri i zemëruar që ka hequr dorë nga jeta, por që mbetet i përkushtuar ndaj punës që i jep kuptim. Performanca e Uashingtonit është arsyeja pse ne përfundojmë jo vetëm duke e kuptuar, por dhe e pëlqejmë gjithashtu.

29.’The Little Things’ (2021)

Sigurisht që ne i duam ata filma të Denzel Prestige – Glorys tuaj, Fences tuaj, Filadelfias tuaj – por ne do të përballemi me një dobësi serioze për Denzel Pulp, pra ato filma më të ashpër, më të zymtë, më të përqendruar në zhanrin ku ai po ndjek një të dyshuar dhe duket në mënyrë të pasigurt në prag të humbjes së saj në çdo kohë. Dhe thrilleri i fundit i Uashingtonit nuk mund të ishte më i vrullshëm: Ai është Joe “Deke” Deacon, një zëvendës sherif që punon në një qytet të vogël në veri të Los Angleos-it. Sidoqoftë, një herë e një kohë, ai ishte një detektiv i vrasjeve në qytetin e madh derisa një rast që përfshinte një vrasës serial e nxori nga binarët. Kur atij i kërkohet të marrë prova në terrenin e tij të vjetër për një çështje, Deacon ndeshet me një vrasje që mund të lidhet me atë që u largua. Natyrisht, ai vendos të ndihmojë një hetues më të ri (Rami Malek) të gjurmojë këdo që ndjek dhe godet me thikë vajzat e reja. Uashingtoni e vesh mirë lodhjen e personazheve të tij këtu, duke ju dhënë ndjenjën se ky është një njeri trokë me pjesën e tij të demonëve personal dhe punëve të papërfunduara; edhe kur tenxherja e shkrimtarit-regjisorit John Lee Hancock ngec në modalitetin e zierjes, mund ta ndjeni yllin duke shtuar prekjet e tij të vogla éminece grise, veçanërisht kur i dyshuari për përtypjen e peisazheve të Jared Leto hyn në skenë.

28.’A Soldier’s Story’ (1984)

Uashingtoni është vetëm një anëtar i grupit të kastit për misterin e nominuar për Oscar të Norman Jewison për vrasjen e një oficeri në një kamp ushtarak afrikano-amerikan gjatë Luftës së Dytë Botërore. Por ai bie menjëherë në sy – si një gomar me syze, përbuzja e të cilit për eprorët e tij shkon thellë. (Uashingtoni kishte luajtur gjithashtu të njëjtin rol në përsëritjen origjinale teatrale të kësaj historie, të titulluar “A Soldier’s Play”). këtu, është intensiteti i tij që të godet. Dhe, pa dhënë shumë, rezulton se ka një arsye për këtë. Shikimi i hershëm i Denzelit thelbësor.

27.’Much Ado About Nothing’ (1993)

Përshtatja e zhurmshme (dhe e tejkaluar) e komedisë së William Shakespeare nga Kenneth Branagh ka një ide vërtet të shkëlqyeshme – të vendosë Denzel Washington dhe Keanu Reeves si gjysmë vëllezër. Si princi aragonian Don Pedro, i pari përcjell lehtësinë dhe mençurinë e natyrshme të një lideri, ndërsa aktori i dytë pothuajse komik stoik krijon një petë të hidhur dhe mashtruese. Në skenë, Uashingtoni ka luajtur role më të spikatura të Bardit – duke përfshirë Othello dhe Richard III – por këtu ai është një kundërvënie e mirëpritur, e bazuar në histrionikën e pasionuar të aktorëve të tjerë.

26.’Ricochet’ (1991)

Dreqin, kur ishte hera e fundit që patë këtë ëndërr me ethe? I shitur si thjesht një dramë tjetër anonime e policëve, ky prodhim i Joel Silver është në të vërtetë një ekstravagancë e çuditshme, e pahijshme rreth vrasësit të çmendur John Lithgow duke u hakmarrë ndaj heroit të policit të kthyer në Asistent-D.A. që e largoi atë. Ne po flasim për komplote supremaciste të bardhë, vrasje të inskenuara, kaseta seksuale të kontrolluara, varësi nga droga e detyruar … veprat. Oh, ka edhe një skenë herët ku Denzel zhvishet lakuriq për të kapur një personazh. Seriozisht, ky është një nga filmat kult të humbur të viteve 1990. (A do të kishte një reputacion më të mirë nëse dikush gonzo si Nicolas Cage apo Samuel L. Jackson do ta kishte bërë atë?) Uashingtoni jep tonin e duhur të guximit të sigurt ndërsa kthehet në hutim, psikozë dhe tërbim. filmi kalon nëpër kthesat dhe kthesat e tij të shumta.

25.’Antwone Fisher’ (2002)

Në përpjekjen e tij të parë regjisoriale, Uashingtoni i dha vetes rolin e padukshëm të psikiatrit të Marinës, empatia dhe durimi i të cilit e ndihmonin marinarin e trazuar Antwone Fisher (Derek Luke) të kapërcejë pakënaqësitë dhe problemet e tij të shumta të zemërimit. (Skenari u shkrua nga Fisher i vërtetë.) Uashingtoni duhet të dëgjojë shumë këtu dhe qetësia e tij e bën një kundërvënie efektive ndaj kthesës bravuruese të Lukës. Cilësia e përqendruar që ai sjell në rolin e një njeriu të mirë rrit të gjithë të tjerët rreth tij.

24.’2 Guns’ (2013)

Për këtë film aksion shumëngjyrësh, të nënvlerësuar, Uashingtoni u bashkua me Mark Wahlberg për të luajtur një grup hajdutësh bankash të cilët janë të dy, pa e ditur njëri-tjetrin, të fshehtë: ai për DEA-n, Wahlberg për Naval inteligjencës. Por kryqëzimet e dyfishta nuk ndalen me kaq. Uashingtoni, siç mund të pritej, luan rolin e anti-heroit solemn dhe të rraskapitur, i cili ka qenë i zhytur në botën e vrapuesve të drogës dhe qelbësirave për një kohë të gjatë; ai bën një fletë të madhe për veprimet argëtuese të Wahlberg-ut. Është një film çuditërisht solid.

23.’Deja Vu’ (2006)

Një terrorist hedh në erë një traget të mbushur me marinarë në New Orleans. Uashingtoni luan rolin e agjentit të ATF-së që heton sulmin; falë një teknologjie të re sekrete qeveritare që e lejon atë të shikojë disa ditë në të kaluarën. Ai zbulon se një grua që trupi i gjetur në sulm thuhet se kishte vdekur para shpërthimit. Po, ai bëhet i fiksuar romantikisht pas saj. Dhe pastaj filmi bëhet vërtet qesharak. Mos e ngatërrroni drejtimin e stilit ADD të Tony Scott; kjo është një nga shfaqjet më të pambrojtura që aktori ka dhënë ndonjëherë, e cila ndihmon në shitjen e komplotit vërtet të çuditshëm. Shumë.

22.’Man on Fire’ (2004)

Një pikë e lartë e zhanrit ‘Denzel i vret të gjithë’, me mirësjellje të Tony Scott. Ylli është një truprojë trokë, ai alkoolizuar, i  punësuar për të mbrojtur vajzën e vogël (Dakota Fanning) të një biznesmeni të pasur të Mexico City. Kur ajo merret peng, ai torturon, gjymton dhe ther rrugën e tij nëpër vend për të gjetur dhe ndëshkuar përgjegjësit. Uashingtoni e investon këtë hero me fisnikërinë e vërtetë, një njeri të thyer që e di se është i thyer – dhe që gjen kuptimin dhe hirin në vendin më të papritur, pra etjen e tij të papërpunuar për hakmarrje.

21.’Remember the Titans’ (2000)

Denzel kënaqet shumë duke luajtur trajnerin krenar dhe të guximshëm të futbollit Herman Boone, i cili në vitin 1971 u punësua për të drejtuar T.C të sapointegruar në Virginia. Shkolla e mesme Woodson. Me lojtarët bardhë e zi që nuk i besojnë njëri-tjetrit dhe një komunitet të ndarë, ai duhet të gjejë një mënyrë për të fituar ndeshjet, për të fituar besimin dhe për t’i bërë këta fëmijë të zhvillohen në të rinj. (Ju merrni një supozim se si rezulton.) Meritoni aktorin që solli mjaft vendosmëri dhe zjarr për të rritur intensitetin e asaj që përndryshe mund të kishte qenë një film familjar me fokus të butë frymëzues-sporti.

20.’The Hurricane’ (1999)

Mos lejoni kurrë të thuhet se njeriu nuk i është përkushtuar zanatit të tij: Uashingtoni derdhi 60 paund dhe iu nënshtrua një trajnimi të gjerë për pjesën e Rubin “Uraganit” Carter, një boksier i peshave të mesme që kaloi dy dekada në burg për një krim që nuk e kreu. Edhe pse personazhi i tij e kalon pjesën më të madhe të filmit të mbyllur në burg, fytyra dhe trupi i aktorit vlojnë nga emocionet – zemërimi, dëshpërimi, dëshpërimi, hutimi dhe ndonjëherë edhe dashuria. Uashingtoni bën gjithçka që mundet për të kapërcyer dialogun e vështirë të skenarit dhe devotshmëritë liberale; në këmbim, ai mori disa skena vërtet mahnitëse dhe nominimin e tij të katërt për Oscar.

19.’American Gangster’ (2007)

Kjo dramë e përhapur krimi ka Uashingtonin si mbretin famëkeq të drogës në Harlem, Frank Lucas, i cili pushtoi tregun e drogës në vitet gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë. (Sekreti i tij: kontrabandimi i heroinës nga Azia Juglindore në arkivolet e ushtarëve amerikanë të vdekur që ktheheshin nga Vietnami.) Vetë filmi nuk mund ta kapërcejë stilin e pafuqishëm që i sjell regjisori Ridley Scott, por ky nuk është faji i Uashingtonit: Ai bën mirë. me etikën e punës stoike të Lucas-it, dhe gradualisht lejon që inati të rrëshqasë kur gjërat fillojnë të shkatërrohen për të. Bashkëdrejtuesi Russell Crowe është gjithashtu mjaft i mirë si polic i rrënuar, i kthyer në avokat që rrëzoi Lucas. Është padyshim një çiftim më i mirë i këtyre dy drejtimeve sesa Virtuoziteti.

18.’Philadelphia’ (1993)

Edhe pse shumë tani e konsiderojnë atë si një shembull kryesor të devotshmërisë dhe mospërfilljes liberale të viteve 1990, drama ligjore e Jonathan Demme për SIDA-n është gjithashtu, le të mos harrojmë, një film jashtëzakonisht i mirë-prodhuar. Si avokati homofobik, që ndjek ambulancën, i cili merr përsipër çështjen e Tom Hanksit, Uashingtoni i jep personalitet dhe butësi të vërtetë një personazhi që mund të ishte shfaqur lehtësisht si një injorant i lig. Aktori nuk na godet kurrë mbi kokë me transformimin e personazhit të tij; ky njeri disi i qëndron besnik vetes, edhe pse bëhet më tolerant dhe më i drejtë.

17.’Courage Under Fire’ (1996)

Një rreshter i ushtrisë (Washington) heton vdekjen e një piloti Huey (Meg Ryan) gjatë Luftës së Parë të Gjirit, në mënyrë që të sigurohet që ajo meriton një Medalje Nderi. Ai është i përhumbur efektivisht në melodramën luftarake të Edward Zwick-ut si Rashomon. por me mençuri, aktori nuk e tepron kurrë me trazirat e brendshme; ai është ende një ushtarak, në fund të fundit. Ky është njeriu që ka tërbim dhe dëshpërim të ulët, i shtyrë të pijë dhe të fiksohet pas çështjes së tij. Dhe më pas ai e bën këtë obsesion tonën. Fuqia e këtij filmi qëndron tërësisht në performancën e tij.

16.’Devil in a Blue Dress’ (1995)

Kush tjetër mund t’i sillte një bukuri kaq të vërtetë dhe profesionalizëm të rastësishëm pjesës së detektivit të famshëm të autorit Walter Mosley, Easy Rawlins? I besuar për të gjurmuar një grua të zhdukur, Easy e gjen veten të përfshirë në një rrjet të papritur intrigash, vrasjesh dhe korrupsioni politik. Uashingtoni e mbyll performancën e tij gjatë gjithë kohës me një ndjenjë hutimi – heroi ynë është në kokën e tij dhe ai e di këtë. Por ai vazhdon. Ndërveprimet gazmore të Easy me shokun e tij të lumtur Mouse (Don Cheadle, një zbulesë), morali i të cilit qëlloni-së pari-bëni-pyetjet-më vonë është po aq shqetësues sa një dhuratë nga Perëndia.

15.’He Got Game’ (1998)

Spike Lee caktoi me zgjuarsi Uashingtonin për të luajtur rolin e ish-balerit të këtij filmi, i cili do të lirohet për pak kohë nga burgu, në mënyrë që të mund të bindë djalin e tij të larguar/fenomen e gjimnazit kombëtar (Ray Allen) që të marrë pjesë në universitetin e drejtorit të burgut. Është një organizim qëllimisht qesharak, por ndjeshmëria që Uashingtoni sjell në pjesën e këtij njeriu të plagosur e të shqyer – me kombinimin e tij të krenarisë, pakënaqësisë dhe turpit – teksa përpiqet të rilidhet me djalin e tij është dërrmuese. Pa performancën e tij, historia mund të ishte zhytur në absurdizëm; ai e kthen këtë film të egër dhe të tejmbushur në diçka si një vepër të madhe humaniste.

14.’Out of Time’ (2003)

Duke u ribashkuar me producentin e “Djalli me fustan blu”, Carl Franklin, Uashingtoni shkëlqen si një sherif i një qyteti të vogël në Florida, lidhja e të cilit me një grua të martuar vendase (Sanaa Lathan) e shtyn atë të bëjë disa gjëra mjaft të pakëndshme – të gjitha këto i shpërthejnë në fytyrë kur vdes. trupat hyjnë në foto. Heroi ynë bëhet një njeri i ndryshëm para syve tanë – nga një operator i lezetshëm dhe i sigurt, i cili mund ta përkulë ligjin sipas dëshirës, te një njeri i dëshpëruar që kupton se po i nënshtrohet kornizës. Ky është një noir i shkëlqyer, i nënvlerësuar modern, dhe performanca e ylli është një nga arsyet kryesore pse.

13.’Unstoppable’ (2010)

Në filmin e fundit që Uashingtoni bëri me regjisorin e tij prej shumë vitesh, Tony Scott, ai është një inxhinier veteran treni i ngarkuar me të sapolindurin Chris Pine, ndërsa përpiqen të ndalojnë një tren mallrash jashtë kontrollit të ngarkuar me kimikate të rrezikshme. Ky është një refren mbi formulën e zakonshme të Denzel-it të periudhës së vonë: profesionisti i fortë që ka qenë në këtë punë për një kohë të gjatë dhe që duhet të mësojë një homolog më të ri, të cilit fillimisht nuk i beson. Dhe ai është shumë i lëvizshëm këtu, duke përcjellë krenarinë për punën e tij dhe hidhërimin për faktin se ai konsiderohet qartë i zëvendësueshëm nga shefat e tij. Gjithashtu filmi është jashtëzakonisht emocionues.

12.’The Taking of Pelham 1 2 3′ (2009)

Çfarë është me Denzel, Tony Scott dhe trenat? Në këtë xhirim fantastik të klasikut të rëndë të pengjeve të metrosë së Nju Jorkut të vitit 1974, Uashingtoni luan një ekzekutiv tranzit, i cili është ulur në detyrë për shkak të një skandali ryshfeti. Ai merr një shans për të shpenguar veten kur ish-polici i Xhon Travoltës dhe një ekip kriminelësh marrin nën kontroll një tren metroje. Harrojeni filmimin shpesh të fragmentuar dhe kakofoninë; Performanca e nënvlerësuar e Uashingtonit si një njeri i plagosur vetëm duke u përpjekur të bëjë punën e tij funksionon shumë mirë duke luajtur kundër zuzarit barok të Travoltës.

11.’Glory’ (1989)

Shumica e njerëzve e vlerësojnë atë lot, duke i rrëshqitur në heshtje poshtë fytyrës së tij, ndërsa ai përballon me sfida një fshikullim, për fitimin e Oscarit të tij të parë në Washington në epikën e mirënjohur të Ed Zwick për ushtarët afrikano-amerikanë në Luftën Civile. Por si Private Trip, një skllav i arratisur rebel dhe cinik, aktori po elektrizohet nga fillimi në fund. Ai e bën të prekshme përbuzjen e Tripit dhe dhimbjen e tij – e cila nga ana tjetër ushqen nevojën e tij në rritje për t’u përkitur. Edhe pse njeriu mbjell kaos, ai gjithashtu shpesh duket se është i vetmi person që i sheh gjërat ashtu siç janë. Është një kthesë ylli nëse ai është një lojtar mbështetës apo jo.

10.’Cry Freedom’ (1987)

Regjisori Richard Attenborough nuk mund të bënte për aktivistin martirik të Afrikës së Jugut, Steven Biko, atë që bëri për Gandin me këtë dramë të epokës së aparteidit, por mos e fajësoni Uashingtonin. Biko-ja e tij është jashtëzakonisht karizmatike, lozonjare, inteligjente, madje e hutuar – duke e parë atë si liderin legjendar, është e lehtë të kuptosh pse kaq shumë do të tërhiqeshin nga ky njeri dhe pse qeveria do t’i frikësohej kaq shumë. Pra, pse, ju pyesni, fokusi i filmit është në fakt tek gazetari i bardhë (Kevin Kline) që shkroi materialin burimor? (Sa kohë keni?) Kline, sigurisht që nuk është i keq – por filmi në thelb vdes sa herë që Uashingtoni nuk shfaqet në ekran. Kur ai është, megjithatë … kujdes.

9.’The Mighty Quinn’ (1989)

Harrojeni referencën e Dylanit në titull; Shefi i policisë së Karaibeve të Uashingtonit, Xavier Quinn, është një njeri që përpiqet të kuptojë nëse shoku i tij më i mirë (Robert Townsend), i dyshuar për vrasje, është fajtor. Komploti shkon përpara dhe Denzel është thelbi i profesionalizmit të qetë ndërsa merret me zyrtarë të korruptuar, krime të frikshme, amvise epshore dhe besnikërinë e tij të ndarë. Është një film i vogël i çuditshëm, tërheqës, me “një nga ato role që krijon një yll filmi brenda natës”. Kështu e përshkroi Roger Ebert kthesën e Uashingtonit në këtë politikan të freskët dhe seksi. Ai nuk e kishte gabim.

8.’Crimson Tide’ (1995)

Bashkëpunimi i parë i aktorit me regjisorin Tony Scott është filmi më i mirë që ata bënë së bashku – një thriller emocionues që të lë pa frymë, që vë kapitenin sadist të nëndetëses Gene Hackman kundër të dytit të tij racional dhe të përgjegjshëm (dy supozime). Ky është një film i mrekullueshëm “djalë”, i cili përballet me eprorin e librit kundër një fillestari vetësakrifikues, moralisht të ngritur. Dy aktorët kalojnë një kohë të mrekullueshme përballë njëri-tjetrit dhe stili i lartë i regjisorit Scott, duke luajtur klaustrofobinë e nënës, përputhet me të gjithë maçokun e ekspozuar ndaj një fanelle.

7.’Inside Man’ (2006)

Filmi kriminal i Spike Lee është më shumë se një dramë kriminale plot dyshime – është një letër dashurie për Nju York-un. Është gjithashtu një demonstrim çuditërisht i fuqishëm i gamës së pabesueshme të Denzel Washington. Kur një grup kriminelësh marrin një bankë plot pengje, një detektiv i trazuar i NYPD-së Keith Frazier përpiqet të negociojë lirimin. Në fakt, i gjithë filmi është një seri negociatash – Frazier flet jo vetëm me hajdutët, por edhe me ushtrinë e vogël të shikuesve, zyrtarë politike, një fiksuese misterioze (Jodie Foster) dhe nëpërmjet një serie sulmuesish, pengjet pasi janë liruar. Ndonjëherë ai është një polic i keq, ndonjëherë ai është i dashur, ndonjëherë ai është i sjellshëm. Por gjatë gjithë kohës ai ruan gjakftohtësinë, edhe pse situata rreth tij bëhet më e dëshpëruar. Është kryeministër Denzel.

6.’Mississippi Masala’ (1992)

Në një nga performancat e tij më seksi, Uashingtoni është një pastrues qilimash në Misisipi, i cili bie në dashuri me emigranten indiane me mendje të pavarur të Sarita Choudhury. Romanca e harlisur dhe e përzemërt e Mira Nairit shkëlqen nga humanizmi dhe dëshira; ai e kthen “pasionin” në “dhembshuri”. Denzel lundron udhëtimin e personazhit të tij – nga një pronar biznesi i pashëm, i lezetshëm dhe madje pak i vetëkënaqur në një romantik të pashpresë – me shumë magnetizëm, dhe ai dhe Choudhury kanë kimi të jashtëzakonshme së bashku. Edhe bisedat e tyre telefonike digjen.

5.’Fences’ (2016)

Uashingtoni kishte fituar tashmë një Tony për rolin e Troy Maxson, patriarkun e madh në qendër të shfaqjes së August Wilson për jetën e zezë në vitet 1950, në Broadway në 2010; kur të vinte koha për të sjellë në ekran këtë shfaqje me çmimin Pulitzer, Denzel do të përfundonte duke bërë detyrë të dyfishtë si aktor dhe regjisor gjithashtu. Dhe që nga momenti kur Uashingtoni na prezanton me një përrallë të gjatë për të luftuar Vdekjen në barazim, ju mund të shihni se si ai po ndërton çdo njeri të klasës punëtore të Wilson në dikë më të madh se jeta. Maxson është një burrë me “më shumë histori se sa djalli ka mëkatarë” – një punëtor sanitar i viteve 1950 që i pëlqen një fije e mirë, një sërë pijesh alkoolike dhe gruaja e tij e bukur, rozë e Gjibraltarit, Rose (fituese e Oskarit Viola Davis). Ai është gjithashtu i thyer shpirtërisht, duke vuajtur nga një e kaluar e keqe, pasiguri personale dhe shigjetat e të qenit një zezak në Amerikën e Eisenhower. Është shumë, me fjalë të tjera. Por, të shikosh Uashingtonin të rikalibron kamerën e tij të Trojës në vend të një turme do të thotë ta shohësh atë duke zhytur thellësitë e një roli të madh teatror. Ai të jep çdo triumf dhe tragjedi të personazhit, zhgënjimet dhe keqardhjet dhe momentet e gëzimit, ndjenjën e dikujt që fsheh dhimbjen dhe tërbimin nën shumë rrëmujë. Dhe shkëmbimet e tij me aktorët e tij (veçanërisht Davis, Stephen McKinley Henderson dhe Jovan Adepo) janë si një masterklasë në aktrim jep e merr. Edhe kur filmi fillon të përplaset me rrënjët e tij si një shfaqje, performanca e Uashingtonit nuk ndihet kurrë e mbytur. Është një aktor i shkëlqyer që interpreton veprën e një shkrimtari të madh dhe e banon atë në të njëjtën kohë.

4.’Flight’ (2012)

Aktori jep një nga interpretimet e tij më të mëdha si Whip Whitaker, një pilot, bëmat heroike të të cilit gjatë një aksidenti avioni përfundojnë pa dashje duke zbuluar shkallën e varësisë së tij nga droga dhe alkooli. I indinjuar që dikush do të guxonte të vinte në dyshim veprimet e tij pasi të kishte shpëtuar qindra njerëz, Whip rrëshqet gjithnjë e më shumë në zemërim dhe pakënaqësi. Është një rol që kërkon një gamë mbresëlënëse, pasi heroi ynë kalon nga besimi në mohim, tek frika në shkatërrim. Pavarësisht të gjitha efekteve dhe tensionit të mahnitshëm të filmit – regjisori Robert Zemeckis organizon përplasjen e avionit me një pezullim që shkakton sulm në zemër – drama e vërtetë e kësaj historie luhet në fytyrën e Denzelit. Ai është thjesht i mahnitshëm.

3’Mo’ Better Blues’ (1990)

https://www.youtube.com/watch?v=Oa8cNnzJYus

Jo të gjithë e dinin se çfarë të bënin me dramën xhaz të Spike Lee, për një trumpetist të talentuar, por të zhytur në vetvete, të ndarë mes dy grave dhe që nuk dëshiron të bëjë kompromis. (Ishte vazhdimi i regjisorit për të bërë gjënë e duhur, dhe shumë njerëz ende prisnin Angry Spike.) Sot, megjithatë, filmi duket si një kryevepër thuajse: një meditim epik mbi dashurinë, epshin, artin dhe miqësi, e gjitha e ankoruar nga performanca e mrekullueshme sensuale e Uashingtonit. Muzikanti është një talent i madh, por ai është gjithashtu një qen – dhe aktori na lejon të shohim dhe ndiejmë karizmin si dhe hipokrizinë. Plus, ai gjithashtu komandon absolutisht skenën gjatë atyre numrave xhaz të rrëmujshëm, improvizues, në të cilët ai merr qëndrime, zëra dhe ritme të ndryshme me plot hijeshi. Ky është roli më i lirshëm që Uashingtoni ka qenë ndonjëherë: Është një performancë befasuese e gjallë dhe në moment, një ndeshje e përkryer për një njeri që jeton (dhe humbet veten) në të tashmen.

2.’Training Day’ (2001)

Filmi që i dha Uashingtonit Oscar-in e tij të dytë është ende ndoshta pjesa e tij më e njohur. Ndërsa detektivi i korruptuar i LAPD-së, Alonzo Harris, duke e futur rishtarin Jake Hoyt (Ethan Hawke) në atë që në fillim duket si rituali më i keq në botë, Uashingtoni na mban vazhdimisht të pasigurt për qëllimet e tij të vërteta: A është ai thjesht duke e mësuar Jake se si të mbijetojë në rrugë? A ka ai diçka më të keqe në mendje? Ndjenja për të mos ditur kurrë se ku qëndrojmë me këtë personazh, e bën këtë një akt të këndshëm, me tela të lartë të një shfaqjeje. Dhe kur Harris më në fund ia kalon plotësisht, është një kthesë e denjë për Jimmy Cagney. Në epokën moderne, nuk mund të imagjinohet që dikush tjetër përveç Denzelit ta tërheqë atë. “King Kongu nuk është për mua!”

1.’Malcolm X’ (1992)

Kjo performancë monumentale si lideri i vrarë i të drejtave civile në biografinë mjeshtërore të Spike Lee mbetet gjëja më e madhe që ai ka bërë deri më sot – një udhëtim që e çon njeriun nga një person i vogël në të burgosur, predikues, udhëheqës dhe më në fund, martir. Por ky Malcolm është një përpjekje kumulative: në çdo fazë, ju shihni shkëlqimet e njeriut që ka qenë dikur, në mënyrë që ai të jetë gjithmonë në një dialog me veten e tij të kaluar. (Kjo nuk është vetëm një vepër solide me personazhe, por një temë aktuale në film.) Lee dhe Washington po argumentojnë se ajo që e bëri Malcolm kaq magnetik dhe të fuqishëm ishte distilimi i tij i këtyre përvojave të shumta – se ai me të vërtetë e kuptoi se çfarë do të thoshte të jesh i varfër , i shpronësuar dhe i zemëruar në gjysmën e parë të shekullit të 20-të. Aktori e banon aq tërësisht pjesën në çdo fazë të këtyre ndryshimeve saqë, në atë kohë, ishte e vështirë të mendohej që ai të bënte një film tjetër pas kësaj. Çuditërisht, ai sapo kishte filluar.