Celebrities Film & Tv Showbiz

Zbulohet data e publikimit të dokumentarit të Kanye West!

Nuk duhet të jesh gjeni për të ditur se Ye (emri i ri i reperit Kanye West) ka ndikuar në muzikë gjatë dy dekadave të fundit. Por pse të mos e shihni gjithsesi nga vetë jeen-yuhs? Dokumentari “Yeen-yuhs: A Kanye Trilogy” do të shfaqet premierë më 16 shkurt në Netflix dhe do të transmetohet për tre javë, njoftoi platforma e transmetimit më 10 janar.

Njoftimi erdhi me një trailer të ri për dokumentarin, ku Ye ishte duke folur me reperin Rhymefest në 2002. Në klip ai thotë:

Unë dhe Fest u grindëm. Ndjehem sikur ai nuk më ka respektuar, plako. U përpoqa të them që nuk isha gjeni, dreq.

Fest përgjigjet:

Po kush je ti që e quan veten gjeni?

Traileri përmban gjithashtu një sërë klipesh ndër vite, duke përfshirë Ye me Jay-Z dhe Pharrell; ngjarja e tij debutuese për “The Life of Pablo”; dhe pamjet e nënës së tij të ndjerë, Donda. Projekti i krijimit të dekadave iu shit Netflix-it vitin e kaluar me premtimin e viteve të pamjeve të papublikuara nga Clarence “Coodie” Simmons dhe Chike Ozah, bashkëpunëtorët e Ye që e ndoqën muzikantin që nga fillimi i karrierës së tij.

Një publikim i Netflix e quajti projektin “një portret intim dhe zbulues i përvojës së Kanye West, duke shfaqur ditët e tij formuese duke u përpjekur të depërtojë dhe jetën e tij sot si një markë dhe artist global”. jeen-yuhs do të shfaqet premierë në Festivalin virtual të Filmit Sundance më 23 janar. Pjesa e parë, “Act 1 (Vision),” do të shfaqet gjithashtu në kinematë kombëtare për një ditë më 10 shkurt, disa ditë përpara se të shfaqet në Netflix.