Bota Celebrities Gossip

Ju njohim me njeriun e dytë më të pasur në botë!

Së, fundmi miliarderi Jeff Bezos ka humbur statusin e tij si personi i dytë më i pasur në botë, duke rënë në vendin e tretë. Vendi i tij tanimë e ka zënë nga manjati indian, Gautam Adani i cili është ngritur me shpejtësi në rangun e Indeksit të Miliarderëve të ‘Bloomberg’. Elon Musk, ende personi më i pasuri në botë me 260 miliardë dollarë në llogari, mund t’i duhet të kujdeset për pozitat e tij. Adanit i janë dashur më pak se 10 muaj për të arritur vendin e dytë pasi e nisi vitin me renditjen në vendin e 14-të dhe shpejt i ngjiti shkallët e pozicionimit.

Është hera e parë që një person nga Azia renditet kaq lart në listën e ‘Bloomberg’. Pasuria prej 146.9 miliardë dollarësh e Adanit, e lidhur kryesisht në zotërimet e konglomeratit të tij të gjerë ‘Adani Group’, ende është shumë pas 260 miliardë dollarëve të Musk. Grupi operon një sërë biznesesh duke përfshirë portet dhe qymyrin që kanë ‘lulëzuar’ vitet e fundit.

Aksionet e disa kompanive Adan janë rritur më shumë se 1000% që nga qershori 2020 duke reflektuar optimizmin e investitorëve për fuqinë e konglomeratit në fusha si infrastruktura dhe energjia e rinovueshme që kryeministri Narendra Modi i ka prioritizuar për zhvillim. Aksionet e anijes së tij Adani Enterprises janë rritur më shumë se 115% në 2022. Në shkurt, Adani kaloi manjatin indian Mukesh Ambani për t’u bërë personi më i pasur i Azisë.

Pasuria neto e Bezos ra në 145.8 miliardë dollarë, sipas ‘Bloomberg’, pasi aksionet e teknologjisë u goditën rëndë. Themeluesi i Amazon renditej më parë në vendin e parë në listë, por pasuria e tij mori një goditje pas divorcit të tij në vitin 2019. Pjesa më e madhe e pasurisë së tij është e lidhur në aksionet e Amazon. Sipas ‘Bloomberg’, shitja e teknologjisë ka ulur 45 miliardë dollarë nga pasuria neto e Bezos që nga janari.

Rikujtojmë, se miliarderi 58-vjeçar Jeff Bezos është filmuar së fundmi teksa hante hamburger në McDonald’s. Themeluesi i Amazon ka punuar duke përgatitur burgers në gjigantin e ushqimit të shpejtë si nxënës i shkollës së mesme. “Puna ime e parë. Dhe ende i njëjti burger i mrekullueshëm.